V piatok 21. septembra Bábkové divadlo na Rázcestí slávnostne otvorilo výstavu Rodinné bábkové divadlá, inštalovanú v Divadelnom šapitó pod Pamätníkom SNP.
Vernisáž otvoril predfestivalový Prológ a tým symbolicky aj celý medzinárodný festival Bábkarská Bystrica TOUR 2018. Pôvabné rodinné divadielka a bábky festivalu zapožičalo Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň. Viacero artefaktov poskytlo aj Bábkové divadlo na Rázcestí.
Výstava rodinných bábkových divadiel zachytáva vývoj bábkového divadla od medzivojnového obdobia až po súčasnosť. Vystavené artefakty pochádzajú zo zbierok SNM – Múzea bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň, kde tvoria významnú časť zbierkového fondu múzea.
Dramaturgička BDNR Monika Tatarková uviedla predstavenie mladých bábkohercov z Modrého Kameňa. Mladí herci a herečky z LDO ZUŠ Modrý Kameň, ktorí sa venujú bábkovému divadlu, otvorili vernisáž vlastným divadelným predstavením „Ako psíček s mačičkou piekli tortu“. To v rámci ZUŠ naskúšali pod vedením divadelníkov a bábkarov Jaroslava Hanka a Cyrila Páriša.
Riaditeľka BDNR Iveta Škripková po predstavení privítala hostí slovami:
„Výstava Rodinné bábkové divadlá je úvodnou akciou – prológom nášho festivalu Bábkarska Bystrica Tour 2018, ktorý oficiálne začína 5. októbra. Je pre mňa veľkou cťou a potešením privítať u nás Múzeum bábkarskych kultúr a hračiek z hradu Modrý kameň, ktorých bábky nezvyknú cestovať, ale teraz urobili výnimku a presunuli sa k nám, kde ich môžete obdivovať v rámci rodinných divadiel.“
Čestnou hosťkou vernisáže bola riaditeľka Múzea z Modrého Kameňa Helena Ferencová, ktorá povedala niečo o histórii rodinných bábkových divadiel:
„Chcem sa poďakovať BDNR za príležitosť prezentovať aspoň malú časť našej zbierky bábok z Múzea Modrý Kameň, kde sú trvalo inštalované, na významnom medzinárodnom bábkarskom festivale v Banskej Bystrici. Rodinné bábkové divadlá sú významnou súčasťou histórie bábkových divadiel na, vrátane kočovných marionetových divadiel po svete a Slovensku, kam sa od konca 19. storočia dostávali z Čiech. Niektoré bábky navrhovali významní českí maliari ako napr. Mikoláš Aleš, pričom viacerí ich nazývajú podľa neho „alšovky“. Významným prvkom boli dekorácie. Bábkové divadlo hralo niekoľko rodín, preto to majú v názve.“
Rodinné bábkové divadlá si už užili prví návštevníci a návštevníčky, ostatní majú možnosť výstavu vzhliadnuť a navštíviť každý deň medzi 10:00 – 15:00 hod. a 16:00 – 18:00 hod. Vstupné je 1,50 €. Výstava potrvá do 8. októbra 2018.
Počas víkendov 22. a 23., 29. a 30. septembra sa v tom istom priestore uskutočnia predstavenia mladých súborov v rámci Explózie detských talentov. Divadlo a tanec v podaní stovky talentovaných detí z Banskobystrického kraja začína vždy o 16:00 hodine pod Divadelným šapitó.
Katedra bábkarskej tvorby DF VŠMU v Bratislave prostredníctvom svojho vedenia oslovila študentov a študentky, aby malým i veľkým, robili netradičné interaktívne garde počas celej výstavy. Nechajte sa prekvapiť.
Predstaví sa osem oduševnených a radosťou sršiacich súborov. Po prvýkrát v Prológu účinkujú aj deti a mladí ľudia z rómskych komunitných centier. Rodičia, vezmite svoje deti a príďte sa nabiť! Deti, vezmite svojich rodičov a príďte sa potešiť!
Zdroj: (tom) a BDNR, Foto: Jozef Šamaj a redakčné