FOTO: Donskí kozáci v Banskej Bystrici

KULTÚRA
2 /

Nedeľný podvečer v Robotníckom dome patril sólistom Donského kozáckeho súboru. Prišli potešiť bystrické publikum so svojím programom Volnij Don.

Divákov zaujal neobyčajný koncert zostavený z tradičných kozáckych a známych ruských piesní Donských kozákov z Rostova na Done. Zazneli aj rytmické hudobné nástroje typické pre kozácku muziku –  bajan, balalajka, perkusie v spojení s nezameniteľnými vokálmi.

Donskí kozáci sú na svojom piatom európskom turné. Sólisti Donského kozáckeho chóru  prišli do Banskej Bystrice, aby zaspievali piesne svojho rodného kraja a najznámejšie ruské piesne. Nechýbala „Kalinka“, ale  ani naša krásna ľudová „Na Kráľovej holi“.

Pôvod slova kozák (po ukrajinsky kozak a po rusky  kazak) má niekoľko možných verzií. S najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z turkického slova kazak a znamená „slobodný človek“ alebo tiež „dobrodruh“ Spája sa aj s pomenovaním Chazarov – kazari, odvodenom od kočovného národa kedysi žijúceho medzi Volgou a Dneprom či Kirgizmi, ktorí si sami hovoria kajsaki. Prvé písomné zmienky o kozákoch sú z ruských letopisov a kroník z rokov 1395 a 1444. V obidvoch sa spomínajú ako samostatná vojenská vrstva spoločnosti.

Kozákom sa vraj človek nerodí, kozákom sa človek stáva. Búrlivá história so spôsobom ich života sa preniesla aj do ich piesní. Sú to melódie a slová zo života kozáckych rodín pri práci, v bojovom nasadení, pri zábave, oddychu, pití vodky či laškovaní s kozáčkami. Piesne veselé, roztopašné, zádumčivé, najmä však svojské a typické pre kozácku dušu. Také dravé i pokojné, ako rieka Don – srdce, telo a duša Donských kozákov.

Vypredaná sála Robotníckeho domu na záver koncertu odmenila Donský kozácky súbor búrlivým potleskom. Speváci a hudobníci z Rostova na Done zanechali v meste pod Urpínom skvelý umelecký dojem.

Autor: (mt), Foto: Mirka Chabadová