Dve zaujímavé výstavy fotografií v Múzeu SNP

KULTÚRA
0 /

Múzeum SNP ponúka výstavy skvelých fotografií dvoch bystrických fotografov  – Jána Miškoviča “Mišiaka“ a Jozefa Lomnického. Vernisáže ich výstav sú vo štvrtok a v piatok.

Slávnostné otvorenie dvoch zaujímavých fotografických výstav v areáli Múzea SNP je  6. 10. 2016 o 17:00 hod  Ján Miškovič „Mišiak“ –  Šport môj každodenný (výstava trvá do 6. 11.) a  7. 10. 2016 o 17:00 hod. Jozef Lomnický – Island (výstava trvá do 4. 11.). Každý Bystričan je na oboch výstavách  vítaný.

Ján Miškovič Mišiak

Narodil sa v roku 1956. Pôvodne vyštudoval stavbárčinu a dnes je profesionálnym fotografom. V roku 2008 dostal titul AFIAP (Svetová federácia umeleckej fotografie) a o rok neskôr ho ocenila Európska federácia profesionálnych fotografov (QEP).

Má blízko k športu. V rokoch 1983 – 1993 pôsobil vo funkcii trénera štátnej reprezentácie modelárov Československa. Je trénerom a manažérom slovenského reprezentanta vo vodnom motorizme Mariána Junga, člena VŠC Dukla Banská Bystrica a najúspešnejšieho armádneho športovca v neolympijských disciplínach.

Ján Miškovič je dlhoročným Lions Clubu Banská Bzstrica, kde  vzkonáva funkciu  zmocnenca pre spoluprácu s ÚNSS.  Je držiteľom  Ceny primátora mesta Banská Bystrica za rok 2015.    

Fotografie Jána Miškoviča dýchajú energiou. Generácie Bystričanov ho poznajú ako „Mišiaka” s fotoaparátom na krku. Okrem skiel foťákov k nemu neodmysliteľne patria aj silné sklá jeho dioptrických okuliarov.

Jeho kamarát Miroslav Žažko o ňom položartom povedal: 

„Fotí, keď iní plačú doma nad svojim osudom, rozdáva dobrú náladu nám pesimistom. Je plný energie, lebo práca je jeho koníčkom. Všetky novinky má ako prvý. V jednej japonskej firme si s každým novým fotoaparátom aj značia, že jeden z prvých nikonov bude smerovať do Európy na Slovensko do Banskej Bystrice.

Sám „Mišiak“ o svojej práci fotografa hovorí:

„Často sa musím vopchať tam, kde by sa nemalo. Človek musí byť svojim spôsobom vtierka, aby sa niekde dostal. Veľakrát stačí kontakt očami s rozhodcom, či budem v priestore zavadzať alebo nie. Potrebné je nájsť kompromis, aby som vytvoril niečo iné, ako ostatní a tiež, aby som neobmedzoval pri výkone športovcov.“

„Mišiakove” fotografie poznajú v Monaku, Nemecku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Taliansku, Česku i v ďalších krajinách. Skúste si teraz pozrieť jedinečný výber z jeho športových fotografií.

Jozef Lomnický

Fotografovanie sprevádza Jozefa Lomnického už od detstva a profesionálne sa mu venuje od deväťdesiatych rokov minulého storočia. Za tú dobu urobil pestrú paletu zakázok – fotografovanie exteriérov, interiérov, módy, portrétov, výrobných technológií a produktov, historických a umeleckých predmetov, divadelných a tanečných predstavení.

V roku 2005 ako jeden z prvých prešiel zo stredného klasického formátu na špičkový digitálny Canon 17 Mpx. Svojou flexibilitou mu vyhovuje oveľa viac a vďaka prenosnému štúdiu môže fotografovať kdekoľvek podľa priania zákazníka.

Systematicky doplňuje svoj bohatý archív záberov, zameraný hlavne na rodné Slovensko. S jeho zábermi vyšlo viacero kníh (napr. Brezno, Donovaly, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Kruh života, Vysoké Tatry, Krupina, Alchýmia života, 1.000 zaujímavostí Slovenska), množstvo prospektov a pohľadníc, ktoré reprezentujú Slovensko v zahraničí a  každoročne sa objavujú v kalendároch slovenských i zahraničných vydavateľstiev.

Okrem komerčnej práce sa snaží nájsť čas i na voľnú tvorbu, ktorú príležitostne zverejňuje vo svojich monotematických výstavách (vystavoval napr. akt, tanec, mesto, krajinu). Záujemcom o moderný doplnok interiéru ponúka aj predaj výtvarných fotografií zo svojho archívu.

Kvalitné fotografie tlačí  na papier alebo fotoplátno vlastnou špičkovou veľkoplošnou fototlačiarňou Canon. Okrem iných si môžete u neho vybrať aj zo špeciálnych čiernobielych infrafotografií, ktoré majú zvláštnu čiernobielu škálu.

Autor: (tom) a Múzeum SNP, Foto: ilustračné