Bystričania, hlasujme za našu najkrajšiu kultúrnu pamiatku roka v súťaži Fénix

KULTÚRA
19 /

Ministerstvo kultúry a Nadácia SPP vyhlásili 16. ročník prestížnej súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Keďže náš historický a duchovný poklad na Dolnej ulici zrekonštruovaný v roku 2021  – Kostol svätej Alžbety (Alžbetka) na Dolnej , dostal sa medzi 36 objektov v rámci celého Slovenska, ktorý má možnosť zabojovať o prestížne ocenenie, spolu s Meštianskym domom č.12 na Námestí SNP.

 

Banskobystrický primátor Ján Nosko k súťaži Kultúrna pamiatka roka uviedol:

„Som rád, že nominovaný je nielen Kostol sv. Alžbety, ale aj Meštiansky dom v Banskej Bystrici. Ide o budovu na Námestí SNP č. 12, dnes známu ako reštauráciu. V oboch prípadoch ide o výnimočné kultúrne pamiatky, ktoré robia naše mesto výnimočným.“

Hlasovať o týchto dvoch kultúrnych pamiatok môžu Bystričania maximálne jedenkrát denne z jednej mailovej adresy do 5. apríla 2023 na webe: https://www.kpr-fenix.sk/hlasovanie/… Podporme naše historické architektonické poklady!

Rímskokatolícky Kostol svätej Alžbety v Dolnej ulici

Spolu s bývalou mestskou nemocnicou (Dolná č. 47) je Alžbetka  jednou z najstarších budov v Banskej Bystrici. Ich spoločná história siaha do roku 1303, pričom nemocnica patrila ku kostolu.

Počas reformácie bol v roku 1517 bol kostol zevanjelizovaný spolu s ostatnými kostolmi v meste. V roku 1605 Kostol sv. Alžbety  vyhorel, zachránila sa len kaplnka sv. Anny a múr severnej lode.

Kostol bol potom niekoľkokrát rekonštruovaný, v roku 1877 v novogotickom štýle. Oltár je dielom Jozefa Murgaša. Dňa 25. septembra 2021 – po 144 rokoch sa “Alžbetka” na Dolnej ulici dočkala slávnostnej posviacky.

Meštiansky dom na Námestí SNP č.12

V prvej polovici 15. storočia stál na jeho mieste malý jednopodlažný objekt. V nasledujúcich storočiach sa rozrastal do hĺbky pozemku, pribudli podlažia a prestavby zaplnili celú plochu pozemku. Dnes má dom podobu podpivničeného trojpodlažného objektu s dvomi vnútornými schodiskami.

Stavebný vývoj objektu sa skončil na prelome 19. a 20. storočia v období secesie, keď v r. 1911 pribudlo veľké ústredné schodisko so strešným svetlíkom a pompézna štuková výzdoba uličnej fasády od majstra Aloisa Peierbergera.

V interiéri sa zachovali klenby pivníc a prvých dvoch nadzemných podlaží. Hodnotná je arkáda dvorového krídla. Prvým známym majiteľom bol mäsiar, kupec a ťažiar medi Juraj Mitzko. Bol členom mestskej rady, ale aj falšovateľom striebra.

Dom mal viacerých vlastníkov, zväčša ctihodných mešťanostov a významných podnikateľov. Od 18. storočia tu mala prevádzku jedna z najstarších lekární v meste „U Etiópčana“ a v 19. a 20. storočí sídlilo v dome viacero prevádzok a obchodov. Predajňa hračiek vydržala až do socializmu, kedy objekt nazývali Dom hračiek. Súčasťou komerčného využitia pamiatky po roku 1989 boli prevádzky obchodných a reštauračných služieb.

Zdroj: (tom) a Fénix  , Foto: archív a ilustračné