V rámci nedávneho medzinárodného festivalu súčasného bábkového divadla Bábkarská Bystrica 2022 – Divadlo na každý deň sa v priestoroch Bábkového divadla na Rázcestí uskutočnila medzinárodná konferencia a diskusia Vzdelávanie divadlom. Jej výsledkom je vznik Iniciatívy BB 22.
Medzinárodná konferencia, ktorú uvádzala riaditeľka BDNR Iveta Škripková, sa konala v spolupráci s Divadelným ústavom v Bratislave. Zúčastnilo sa jej 45 účastníčok a účastníkov z divadelnej obce a škôl, medzi nimi významné lektorky/významní lektori a diskutujúce osobnosti z 5 krajín Európy.
Diskutovali Ragnhild Tronstad z Nórska – hlavná poradkyňa pre divadelné umenie, Kulturtanken, Špela Šinigoj zo Slovinska – divadelná lektorka, dramaturgička Slovinského národného divadla, ktorá predstavila projekt Kultúrny bazár, Tintti Karppinen z Fínska – priekopníčka drama education, oceňovaná divadelná lektorka a pedagogička, Jana Nechvátalová z Česka – vedúca divadelného lektorátu, Divadlo DRAK, Hradec Králové, Silvester Lavrík zo Slovenska – dramatik, spisovateľ a riaditeľ ZUŠ Dezidera Kardoša, Bánovce nad Bebravou.
Zahraničné zástupkyne informovali o skúsenostiach so vzdelávaním divadlom v školskom systéme daných krajín. Dôležitou súčasťou stretnutia bola diskusia o stave vzdelávania divadlom na Slovensku a možnostiach spolupráce medzi rezortmi kultúry a školstva na všetkých stupňoch riadenia.
„Naším cieľom je otvoriť témy kultúrnej a estetickej gramotnosti a umožniť, podľa príkladu iných krajín Európy, aby všetky deti mali možnosť navštevovať divadlo a divadelné predstavenie a dostali vedome spracované šance na rozvoj kultúrnej a divadelnej gramotnosti,“
definoval cieľ diskusie umelecký šéf a režisér BDNR Marián Pecko.
Účastníčky a účastníci konferencie sa zhodli na vytvorení divadelného kultúrneho fóra s názvom Iniciatíva BB 22.
Jej cieľom je presadiť vzdelávanie divadlom v pripravovanej reforme vzdelávania na Slovensku, osloviť rezorty kultúry a školstva a všetky kompetentné činiteľky a kompetentných činiteľov na najvyššej úrovni a vyzvať ich na aplikáciu princípov Frankfurtskej deklarácie 2019 a Soulskej agendy 2010 do škôl a do kultúry.
Divadlo a umenie akcelerujú kreativitu a formujú inovatívny potenciál človeka, ktorý je rozhodujúci pri presadzovaní humanizmu a demokracie. Tieto hodnoty je nevyhnutné presadzovať práve v krízovom čase.
Iniciatíva BB 22, jej ciele, signatárky a signatári: Text Iniciatívy B22
Záznam konferencie:
Zdroj: BDNR a Divadelný ústav v Bratislave, Foto: Bábkarská Bystrica a ilustračné