Zamestnancom rôznych spoločností so sídlom v Slovenskej republike sú zasielané podvodné emaily, ktorých odosielateľ sa prezentuje ako riaditeľ alebo konateľ firmy. Aj emailová adresa sa javí ako emailová ako adresa riaditeľa alebo štatutárneho orgánu spoločnosti, ktorú sa skutočne používa.
V týchto emailoch odosielateľ zisťuje od ekonómov alebo iných zodpovedných zamestnancov, ktorí konajú v mene spoločnosti, či môžu v mene firmy vykonať rýchly medzinárodný bankový prevod resp. platbu. V niektorých prípadoch v prílohe emailu zašlú aj faktúru, ktorú je potrebné uhradiť.
Spoločným ukazovateľom týchto emailov je skutočnosť, že ide o urgentnú, naliehavú platbu, ktorú je potrebné vykonať čo najskôr, resp. ešte v ten deň. V prípade, že ekonómka alebo iná osoba, ktorá v skutočnosti v danej spoločnosti má v kompetencii úhrady, odpovie na prvý email, v ďalšej emailovej komunikácii sú jej zaslané detaily, na základe ktorých má úhradu vykonať.
Je jej poskytnuté číslo účtu, na ktorý má byť úhrada vykonaná, spoločne s menom fyzickej alebo právnickej osoby, ktorá má byť majiteľom účtu, názov banky, kde je účet založený a ďalšie údaje. Tieto podvodné emaily sú zasielané v čase neprítomnosti riaditeľa alebo štatutárneho orgánu v Slovenskej republike t. j. v čase, kedy je tento skutočne pracovne alebo súkromne vycestovaný v zahraničí.
„Riaditeľ alebo štatutárny orgán sa o tejto emailovej komunikácii nedozvie, pretože odpovede od zamestnanca, ktorý odpovedá na podvodné emaily, mu doručené nie sú (resp. mali sme len jeden prípad, kedy bol štatutárovi email doručený). V skutočnosti sú odpovede od zamestnancov doručené na emailovú adresu, ktorá sa pred zamestnancom len javí ako emailová adresa riaditeľa alebo štatutárneho orgánu,“
uvádza hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová.
V skutočnosti tento zamestnanec zasiela odpoveď na inú emailovú adresu. Platby majú byť vykonané na účty v bankách takého štátu, do ktorého naozaj riaditeľ alebo štatutárny orgán vycestoval.
„V Banskej Bystrici máme evidovaných približne 10 prípadov, kedy páchateľ žiadal vykonať platby do Veľkej Británie, Nemecka a na Ukrajinu, kde takýmto spôsobom boli napadnuté štyri spoločnosti (resp. len štyri podali trestné oznámenia),“
dodáva Faltániová.
Úhrady mali byť vykonané od sumy 8.000 do 47.000 eur. Tieto prípady polícia v Banskej
Bystrici stále vyšetruje. Aby neboli takýmto spôsobom napadnuté aj ďalšie spoločnosti, zamestnanec by si mal telefonicky u štatutára spoločnosti alebo riaditeľa preveriť, či skutočne má byť zahraničná platba vykonaná!
Zdroj: KR PZ BB, Foto: ilustračné