O tom, že seniori sú stále najčastejším terčom podvodníkov, sa presviedčame denne. Nie inak je tomu v Banskej Bystrici, aj keď už sa nájdu výnimky, ktoré sa nedajú prekabátiť.
Prípad č. 1
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová opísala tento prípad slovami:
„Doposiaľ nezistení páchatelia sa spoločným konaním pokúsili od 90 – ročnej dôchodkyne z Banskej Bystrice podvodne vylákať sumu 4000 eur. V piatok (22.9.) okolo 9:30 hod. ju telefonicky kontaktoval páchateľ pod zámienkou, že je jej zať a okamžite potrebuje peniaze na zaplatenie účtov, ktoré ak hneď nezaplatí, bude mať problémy. Zisťoval, koľko má u seba finančných prostriedkov a keď mu povedala, že má pri sebe 4.000 eur, žiadal ju, aby mu ich dala.“
Ďalej Faltániová pokračovala:
„Príde si vraj po ne okamžite taxíkom a ďalší deň jej ich vráti. Keď dôchodkyňa povedala, že peniaze mu nedá, zatelefonoval jej ďalší páchateľ, ktorý sa predstavil ako príslušník kriminálnej polície. Sleduje vraj osoby, ktoré páchajú takúto trestnú činnosť na starších osobách a pod zámienkou, že peniaze potrebuje na chytenie páchateľov ju žiadal, aby mu v obálke odovzdala 4.000 eur. Aj keď to žena odmietla urobiť, opakovane ju žiadal, aby peniaze v obálke vyhodila cez okno. V tomto prípade sa však dôchodkyňa nedala oklamať a tak o našetrené úspory neprišla.“
Prípad č. 2
Druhý prípad však už takýto šťastný koniec nemal. Na svoju dôverčivosť doplatila ďalšia 78 – ročná dôchodkyňa z Banskej Bystrice. V utorok (1.8.) v popoludňajších hodinách jej zatelefonoval páchateľ, ktorý sa nepredstavil a položil jej otázku: „Hádaj kto volá?“
Vtedy sa poškodená začala domnievať, že sa jedná o jej syna. Páchateľ pod zámienkou požičania peňazí na bližšie nešpecifikovaný účel, vylákal od nej 17 tisíc eur. V ten istý deň po opätovných volaniach ďalších 15 tisíc eur a na ďalší deň taktiež po viacerých telefonátoch 30 tisíc eur.
„Poškodená vo všetkých prípadoch odovzdala peniaze neznámemu mužovi, ktorý sa vydával za kamaráta jej syna. Išlo o muža vo veku 40 až 50 rokov, strednej postavy, ktorý bol vysoký 160 až 170 centimetrov. Podvodným konaním je vznikla škoda 62 tisíc eur,“
dodala Mária Faltániová.
Prípad č. 3
O svoje peniaze prišiel aj 92 – ročný dôchodca z Banskej Bystrice. Koncom apríla v dopoludňajších hodinách mu zatelefonoval páchateľ, ktorý sa predstavil ako jeho syn a pod zámienkou požičania peňazí k finančnej transakcii vylákal od poškodeného 5 tisíc eur a následne ďalších 2 tisíc eur.
Pri odovzdávaní peňazí neznámemu mužovi, páchateľ podal poškodenému mobilný telefón, kde prebiehal hovor s údajným synom poškodeného, ktorý ho ubezpečil, že neznámemu mužovi môže peniaze odovzdať. Dôverčivý dôchodca prišiel tak o 7 tisíc eur.
Vo všetkých troch prípadoch vyšetrovateľ v Banskej Bystrici začal trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu, ktorý bol spáchaný na chránených osobách a preto za tento zločin hrozí trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov.
Zdroj: KR PZ BB, Foto: ilustračné