Do aprílového mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici sa vracia spor o písmenko. Ide o dlhé roky zaužívaný názov ulice Oremburská na Fončorde, ktorá by sa podľa ruského mesta Orenburg mala volať Orenburská.
Štátne orgány tlačia na zmenu názvu ulice
Ministerstvá vnútra a kultúry formálne trvajú na tom, aby sa Oremburská premenovala na Orenburskú. Názov ulice s „m“ sa používa už viac než 40 rokov, hoci podľa štátnych orgánov doposiaľ nebol právoplatne schválený. Do evidencie mestských ulíc sa dostal nesprávny názov Oremburská, čo však zjavne celé roky nikomu z miestnych obyvateľov nevadilo, jednoducho si zvykli.
Úradníci z Ministerstva kultúry vyzvali mesto Banská Bystrica na úpravu už v roku 2018. O dva roky neskôr banskobystrický Mestský úrad pripravil príslušné podklady na zmenu názvu, ale poslanci napokon žiadnu zmenu názvu neschvaľovali. Mestské zastupiteľstvo v Banskej Bystrici bude o zmene názvu problematickej ulice rokovať v utorok 29. apríla. Zdá sa však, že väčšinová vôľa na zmenu názvu sa bude hľadať veľmi ťažko, ak vôbec.
Drvivá väčšina obyvateľov Oremburskej so zmenou nesúhlasí
Na Oremburskej ulici žije viac ako 600 obyvateľov a zmena pomenovania ulice pre nich znamená výmenu dokladov, úpravy v zmluvách, adresách trvalého pobytu či podnikateľských údajoch.
Medzi obyvateľmi inkriminovanej ulice sa v marci tohto roku uskutočnila anketa, ktorej sa zúčastnilo 559 ľudí. Až 504 z nich, teda viac než 90 %, vyjadrilo nesúhlas so zmenou názvu ulice.

Oremburská na Fončorde
„Uvedomujeme si, že zmena len jedného písmena si vyžiada aj potrebné administratívne úkony. Naša argumentácia vychádza z presvedčenia a priorizácie pohodlia obyvateľov. Administratívna záťaž, ktorú by zmena priniesla, je podľa nášho názoru zbytočná,“
hovorí poslanec MsZ Vladimír Ivan z Klubu nezávislých poslancov.
Ako poslanec za Fončordu sa so svjimi kolegami snaží hľadať také riešenie, ktoré by bolo čo najmenej zaťažujúce pre obyvateľov a zároveň by zohľadňovalo požiadavky zákona. Zároveň však zdôrazňuje, že poslanci zastupujúci tento volebný obvod preberajú aktívnu úlohu v obrane záujmov miestnych obyvateľov.

Vladimír Ivan
Ľubomír Motyčka: Spor o M a N v Banskej Bystrici
K absurdnosti tejto situácie sa pred piatimi rokmi na Bystricovinách trefne vyjadril vtedajší poslanec MsZ Ľubomír Motyčka. Preto jeho blog z 13. júna 2020 uverejňujeme ešte raz, pretože je stále aktuálny:
Bystričania z Fončordy môžu byť šokovaní. Kedy zmizne tento problém z mapy sveta? Pozrime sa, čo sa to deje.
Bolo to už veľmi dávno. V Banskej Bystrici vznikali nové ulice. Medzi nimi aj Oremburská. Po čase sa ukázalo, že je to chyba. V Rusku je mesto Orenburg. Poviete si, sranda. Už to tak máme pol storočia.

Orenburg
Vo svete sú pokazené známky dokonca obyčajne tie najvzácnejšie. Chyba. Je to vážny a dramatický problém. Možno jeden z najväčších. Na komisii kultúry som sa dozvedel, že trvá už takmer 25 rokov.
Na podnet občana, ja napíšem aj „udavača“, to rieši dokonca ministerstvo kultúry a má s tým čo robiť aj ministerstvo vnútra. Veru tak. Bytmi, stavom ciest a chodníkov sa ministerskí úradníci nezaoberajú. Jedným písmenkom áno.
Pred týždňom komisia rozhodla o zmene písmenka. Takže všetky doklady, adresy, faktúry bude jedna ulica meniť. Ja som si povedal, že je to tupá šikana a ako jediný som bol proti.

Oremburská ulica
Našťastie si pár ľudí sťažovalo a dostalo sa to do rúk primátora, ktorý povedal, že nie. Spolu s celou mestskou radou. Prehodnotiť. A veľký, priam existenčný problém bol na svete, teda na komisii. Litere zákona treba vyhovieť. Tak isto aj byrokratom na ministerstve. Lebo platí: „Byrokrati všetkých úradov, spojte sa.“
Nie, Oremburčania sa nemusia báť. Nakoniec som pri hlasovaní už nebol sám. Ale pozor, upokojenie nastalo až po prísľube, že sa k problému vrátime. Čiže, zase budeme zabíjať čas..
Po komisii ma čakala zdrvujúca kritika. Za nevhodné správanie sa. Nepatrí sa hovoriť priamočiaro. Pravda, až keď som tam nebol. Spomínam si, ešte za socializmu, som dostal tiež upozornenie na hladké slová, ktoré sa patrí používať. Vtedy som to prirovnal ku guličke hovnivála. Patrí sa vyjadrovať pekne, ako tá gulička. Nikto však nezmení fakt, že je to h…. a smrdí.
Ako pomôcku psychického zdravia vo svete byrokracie, kolektívneho a individuálneho hlúpnutia, občas používam satiru a nadsázku. Kultúrny svet by to mal pochopiť. Tvorivosť (a nie byrokraciu) by mal dokonca podporiť.
Tu sú teda moje návrhy na riešenie problému. V každom prípade do toho zapojiť EÚ. To ihneď. A potom vytvoriť v Orenburgu konšpiračnú skupinu, ktorá bude chcieť prozápadnú orientáciu. A my, z ich hľadiska, západ predsa sme. Skupina získa vplyv a bude žiadať názov mesta podľa našej ulice.
Keďže máme s ňou také problémy, celú ju zbúrajme. To je ďalší nápad. Na tom mieste vytvoríme osadu a jej obyvatelia dostanú štátnu podporu. Aspoň budú mať televízie kam chodiť na reportáže.
Vidíte, ako sa mi kotia nápady? To je priam kultúrny vplyv. Nakoniec to najlepšie. Urobíme si partnerské mesto na Novom Zélande a podľa neho pomenujeme bývalú Oremburskú ulicu. Bude sa volať ulica: Taumatawhakatangshargakuauauotomaotomateaturipuhapikimaunagahoronupakapkaiwhenuakitanatuhu (pomenovanie kopca na juhu regiónu Hawke’s Bay na Novom Zélande – najdlhšie na svete).
Prosím odborníkov, aby správnosť napísaného názvu overili. Predstavte si, čo by povedali ministerskí úradníci, keby tam vznikla chyba. Smejem sa cez slzy, ale s vekom ubúda nádej…

Ľubomír Motyčka
Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné