V Banskej Bystrici sa ujala taká obyčaj, že opoziční mestskí poslanci po voľbách v roku 2022 neustále kritizujú trojnásobného primátora a hospodárenie mesta pod jeho vedením. Akoby súčasná banskobystrická samospráva nebola schopná držať krok s ostatnými progresívnymi mestami ako sú trebárs Bratislava či Trnava.
Na poslednom tohtoročnom mestskom zastupiteľstve, ktorého hlavným bodom bolo schvaľovanie zákona roka – rozpočtu mesta na rok 2025, viacerí poslanci z klubov Banskobystrická alternatíva a Bystrica má na viac chýbali a tí, čo prišli, návrh vyrovnaného rozpočtu nepodporili.
Možno si poviete, že takto sa správa aj politická opozícia v NR SR, takže sa to zdá byť normálne, ibaže keď to rozmeníme na drobné, predsa len komunálna politika je iná. Keďže mestských poslancov volíme väčšinovým spôsobom, do zastupiteľstiev sa okrem straníckych kandidátov dostane aj veľa nezávislých poslancov, lepšie povedané aktivistov bez politickej príslušnosti.
V meste pod Urpínom takíto poslanci vytvorili opozičné poslanecké kluby Banskobystrická alternatíva (4 poslanci) a Bystrica má na viac (3 poslanci). V 31 – člennom zastupiteľstve majú zjavnú menšinu, ale o to hlasnejšie vystupujú proti súčasnému primátorovi a koaličnej poslaneckej väčšine, ktorá ho podporuje.
Nebolo by na tom nič neobvyklé, pokiaľ sa nepozrieme na spôsob fungovania týchto opozičných klubov, konkrétne klubu Bystrica má na viac, ktorý vedie neúspešná kandidátka na primátorku mesta. Vyzerá to tak, akoby od prvého dňa po posledných komunálnych voľbách v roku 2022 pokračovala vo volebnej kampani na tie ďalšie aj s kolegami v poslaneckom zbore a svojimi prívržencami. Stačí sa pozrieť na sociálne siete a normálny človek pochopí, o čo tu ide. Akoby sa inšpirovali politikou Progresívneho Slovenska na celoslovenskej úrovni…
Ich politická činnosť je založená na permanentnej kritike primátora a vedenia mesta za hospodárenie banskobystrickej samosprávy, ktoré je vraj bez vízie a progresu. Všade inde to podľa klubu Bystrica má na viac robia lepšie a tak by to robili aj oni, ibaže majú iba troch poslancov.
Primátor adresoval na zastupiteľstve opozičným poslancom tieto slová: „Viete ja som si už na vašu kritiku absolútne zvykol a neočakávam, že niečo pochválite. Je to vaša politická téma, každý úspech mesta je pre vás neúspechom, hľadáte na všetkom akúkoľvek drobnosť alebo nejakú špinu.“
Keď sa voči neoprávnenej kritike ohradil primátor a proti pokračujúcim opozičným atakom vystúpil na zastupiteľstve aj viceprimátor, predsedníčka opozičného klubu, ktorá ani nebola na zasadnutí mestského parlamentu, to pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv účelovo označila za „útoky, urážky či ponižovanie poslankýň a poslancov, ktorí majú iný názor, iné videnie smerovania mesta a neboja sa to pomenovať“.
Napriek tomu, že vedenie mesta spolu s odbornými pracovníkmi mestského úradu aj s prispením zväčša koaličných poslancov v komisiách pripravilo v náročnom konsolidačnom roku vyrovnaný rozpočet na úrovni 110 miliónov eur, bez potreby zvyšovania miestnych daní a poplatkov spolu so zachovaním investícií do rozvoja mesta, opoziční poslanci prítomní na utorkovom zastupiteľstve tento rozpočet nepodporili. Vraj sa nerešpektovali ich pripomienky.
Aktuálne predsedníčka opozičného klubu požiadala občanov o finančnú podporu, ktorú môžu posielať na transparentný klubový účet, vymenujúc množstvo úspechov, ktoré sa im podarilo presadiť, ale na viac už nemajú. Preto potrebujú pomoc, lebo vraj všetky aktivity financujú výlučne z vlastných peňazí, bez akejkoľvek podpory mesta.
„Ak sa chcete stať súčasťou našej cesty za lepšou, krajšou a modernejšou Banskou Bystricou a záleží vám na tom, aby sme pokračovali v našich aktivitách, prosíme vás o finančnú podporu,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu Bystrica má na viac na sociálnej sieti.
Akosi zabudla uviesť, že mestskí poslanci vykonávajúci svoj mandát popri svojom zamestnaní poberajú mesačne odmenu viac ako 300 eur za účasť na zastupiteľstvách plus ďalšie peniaze, ak sú členmi mestskej rady či vedú komisie.
Okrem toho sú vo svojich volebných obvodoch členmi občianskych rád a pôsobia aj vo výboroch mestských častí, ktoré navrhujú financie na organizovanie rôznych aktivít počas roka a poslanci ich schvaľujú. Otázka znie, načo potrebujú poslanci z klubu Bystrica má na viac peniaze aj od občanov? Žeby na novú politickú kampaň pred komunálnymi voľbami v roku 2026?
Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné