V pondelok sa na portáli Aktuality.sk objavil článok redaktora Mareka Nemca o trestnom stíhaní bývalých manažérov poškodenej spoločnosti SAD Poprad zo strany firmy Tatra Express, ktorá mala neoprávnene na úkor materskej spoločnosti zarobiť na prenájme autobusovej stanice státisíce eur.
Výzva
Vo veci bolo pre trestný čin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku vznesené obvinenie trom osobám, z ktorých redaktor vytiahol meno mestského a krajského poslanca v Banskej Bystrici Mareka Modranského.
Okrem tohto trestného konania prebiehajú spory s bývalými manažérmi aj na civilných či obchodných súdoch, na ktoré SAD Poprad podala žaloby za vzniknutú škodu vyčíslenú na viac ako milión eur, v ktorých však spoločnosť podľa našich informácií nebola úspešná.
Neprebehol ani deň od zverejnenia spomínaného článku na Aktualitách a v utorok prišla reakcia 10 opozičných mestských poslancov (Jozef Baláž, Ivana Figuli, Diana Javorčíková, David Kapusta, Pavol Katreniak, Hana Kasová, Milan Lichý, Matúš Molitoris, Tomáš Sobota, Ľuboš Vrbický), ktorí predsedovi poslaneckého Klubu nezávislých Milanovi Smädovi adresovali verejnú výzvu na vyvodenie politickej zodpovednosti voči podpredsedovi klubu a poslancovi Marekovi Modranskému.
Predseda Klubu nezávislých poslancov by podľa tejto výzvy mal mestskému zastupiteľstvu navrhnúť odvolanie Mareka Modranského z nasledovných politických funkcií viažucich sa na poslanecký mandát: členstvo v mestskej rade, predsedanie komisii MsZ pre dopravu, verejný poriadok a bezpečnosť, členstvo v dozornej rade MBB a.s. s odôvodnením:
„Napriek prebiehajúcemu trestnému konaniu a právnej domnienke prezumpcie neviny sme presvedčení, že v demokratickej krajine volení zástupcovia a verejní funkcionári nenesú len trestnoprávnu, ale aj politickú zodpovednosť.“
Mimochodom žiadna „právna domnienka prezumpcie neviny“ neexistuje, prezumpcia neviny je zakotvená v právnom systéme SR bez prívlastkov. Vyzerá to tak, že opoziční poslanci chcú z prezumpcie neviny urobiť prezumpciu viny, akokoľvek sa to niekomu môže zdať ako niečo demokratické a politicky zodpovedné. Jednoducho právo obracajú na aktivistickú politiku, čo sa javí ako účelová nadpráca, moralizujúc politickou zodpovednosťou.
Od predsedu Klubu nezávislých Milana Smäda sme získali stanovisko, podľa ktorého v stredu sa zíde poslanecký klub a prijme vyjadrenie k výzve opozičných poslancov. On sám však nenavrhne odvolanie Mareka Modranského z funkcií viažucich sa na jeho poslanecký mandát, pretože si ctí princíp prezumpcie neviny, ktorý platí aj v inkriminovanom prípade. Navyše ten ešte nie je ani na súde.
Prezumpcia neviny
Je kľúčový právny princíp zakotvený aj v Ústave SR, ktorý zaručuje, že každý jednotlivec obvinený z trestného činu sa považuje za nevinného, kým jeho vina nie je dokázaná v súlade so zákonom. Tento princíp je zakotvený v mnohých medzinárodných dokumentoch, ako je napríklad Deklarácia ľudských práv, a je základným pilierom spravodlivého súdneho procesu.
Prezumpcia neviny znamená, že nikto nemôže byť označený za vinného zo spáchania trestného činu, z ktorého bol obvinený, a to až do právoplatného rozhodnutia súdu v danom prípade.
Prezumpcia neviny zabezpečuje, že obvinený má právo na spravodlivý proces, kde musí byť jeho vina dokázaná „nad akúkoľvek rozumnú pochybnosť“. Toto pravidlo chráni jednotlivcov pred neoprávneným odsúdením a zneužitím moci zo strany štátnych orgánov. V praxi to znamená, že dôkazné bremeno leží na žalujúcej strane (prokuratúra), ktorá musí presvedčivo preukázať vinu obvineného. Ak existujú pochybnosti, tie sa v prospech obvineného interpretujú ako dôvod na jeho oslobodenie.
Prezumpcia neviny je kľúčová aj z hľadiska ochrany ľudských práv a dôstojnosti jednotlivca. Zamedzuje stigmatizácii a trestaniu osôb predtým, ako je ich vina právoplatne dokázaná, čím sa zabraňuje nespravodlivým odsúdeniam, ktoré by mohli mať závažné následky pre obvineného aj jeho okolie.
V modernom právnom systéme je prezumpcia neviny základom právnej istoty a spravodlivosti, ktorý podporuje dôveru občanov v právny štát. Zároveň zdôrazňuje dôležitosť ochrany jednotlivcov pred svojvoľným zaobchádzaním a zaručuje, že trestné právo slúži na ochranu spoločnosti pri dodržiavaní princípov spravodlivosti.
Považovaný za nevinného
Uvedená zásada znamená, že mimo súdnej siene sa s obvineným musí zaobchádzať ako s nevinným všetkými stranami zúčastnenými na konaní, osobitne predstaviteľmi štátnych orgánov. Prezumpcia neviny však neznamená, že sa prokurátor nemôže počas súdneho pojednávania vyjadriť, že obvinený je vinný zo spáchania trestného činu.
Verejní činitelia sú oprávnení informovať médiá o konaní vedenom voči obvinenému, avšak nesmú sa vyjadrovať k otázkam jeho viny alebo druhu trestu, ktorý by mu mal byť uložený skôr, ako je vynesený konečný rozsudok v jeho veci.
Náznaky viny
Prezumpcia neviny tiež znamená, že sú zakázané aj akékoľvek priame náznaky smerujúce k vysloveniu viny obvineného. Aj vyjadrenie, ktoré sa priamo netýka jeho viny môže byť považované za porušenie tejto domnienky. Za účelom zistenia, či predmetné vyjadrenie je spôsobilé porušiť prezumpciu neviny, je dôležité posudzovať nielen vyslovené slová, ale aj celkový význam a podtext tohto vyjadrenia.
Povinnosť dodržiavať prezumpciu neviny sa tiež týka sudcov, ak sa vyjadrujú alebo rozhodujú predtým, než je vyhlásený konečný rozsudok. Prezumpcia neviny sa uplatňuje vo všetkých štádiách trestného konania, a to aj v odvolacom konaní.
Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné