1 /

Hokejisti Banskej Bystrice v prvom kole Tipos extraligy zdolali Spišskú Novú Ves 4:3 po predĺžení, keď rozhodujúci zásah za dva body strelil v 65. minúte Boris Žabka. Zaknihoval vôbec svoj prvý extraligový gól v drese ´baranov´. Vicemajster z východu republiky berie napokon spod Urpína bod, keď sa dvomi gólmi blysol Števuliak. Pre banskobystrického trénera Vladimíra Országha išlo o víťazný návrat do materského klubu po šiestich rokoch.

Do vedenia išli už v druhej minúte domáci ´barani´, keď chybu Grocha trestal strelou po ľade voľný Matt Wedman z medzikružia – 1:0. Druhý gól mohol prisať v štvrtej minúte zblízka kapitán Výhonský, ale nepresadil sa. Hostia vyrovnali po strele Valacha od modrej, keď sa ujal teč Števuliaka – 1:1. Lenže aj na opačnej starne sa ujala tečovaná strela Collina Adamsa z hranice kruhu a bolo 2:1. Následne Bystričania nevyužili presilovku, v ktorej mal šancu Voyer, mieril presne k žrdi, no gólman Mittens sa v poslednej chvíli stihol presunúť a zakročiť. Spišiaci stihli napokon do prestávky vyrovnať v presilovke po dorážke Števuliaka pred bránkou – 2:2.

Na začiatku druhej tretiny mal veľkú šancu pred odkrytou bránkou Voyer, ale bol faulovaný a v presilovke sa skóre nemenilo i napriek tlaku bystrického mužstva. Potom tempo akosi opadlo, viac z hry mali hostia. Najprv Hannoun neuspel zoči – voči Hrachovinovi, ale ten napokon v 32. minúte kapituloval po šikovnom bekhende Andrusiaka, keď mu puk poslal pomedzi betóny – 2:3. To vicemajstrovský tím ešte viac nabudilo a Hrachovina musel čeliť šanciam Števuliaka a Džugana. Na opačnej strane sa ocitol sám pred brankárom Výhonský, no nedokázal vyrovnať. Štvrtý gól Sp. N. Vsi mohol pridať Mackinnon, preštrikoval sa dopredu, rútil sa na Hrachovinu, ale minul jeho svätyňu.

Na začiatku tretej tretiny Hrachovina podržal tím pri strele voľného Rapáča z medzikružia. Barani nevyužili presilovku, kde mal dobrú možnosť Šoltés, ale napokon sa tešili z vyrovnania po výbornej rýchlej akcii Adamsa z pravej strany, ktorý puk naservíroval pred bránku ako na podnose Tomášovi Matoušekovi a ten pohotovo v 49. minúte zakončil – 3:3. Potom hostia nevyužili presilovku a po jej skončení v 55. minúte mohol otočiť skóre domáci Bíreš švihom bez prípravy. Puk za Mittensa neprešiel. Spišiaci mali šanci, keď 58 sekúnd pred koncom išiel na trestnú lavicu Petriska. Početnú výhodu piatich proti štyrom pred koncom riadneho hracieho času nevyužili a nevyužili ani výhodu štyroch proti trom na začiatku predĺženia. V ňom mal najmä šancu Ališauskas, keď už v troch proti trom išiel sám na Hrachovinu. Napokon rozuzlenie prišlo v poslednej 65. minúte po rýchlom brejku bystrických hokejistov, keď to veľmi pekne vyriešil Voyer, spätnou prihrávkou našiel Borisa Žabku a ten tutovku premenil na premiérový extraligový gól za Banskú Bystricu s prívlastkom víťazný a rozhodujúci – 4:3.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 4:3 pp (2:2, 0:1, 1:0 – 1:0)

Góly: 2. Wedman, 12. Adams (Chicoine, Michalčin), 49. Matoušek (Adams, Wedman), 64. Žabka (Voyer) – 11. Števuliak (J. Valach, Drábek), 17. Števuliak (Majdan, Mackinnon), 32. Andrusiak (Chlán). Rozhodovali: Baluška, Krajčík – Hajnik, Kacej, vylúčení na 2 min.: 3:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2113.

Banská Bystrica: Hrachovina – Scarlett, Chicoine, Michalčin, Zeleňák, Česánek, Žabka, D. Stránský – Šoltés, Boucher, Voyer – Petriska, Bíreš, Výhonský – Adams, Wedman, R. Faith – Tomka, Jasenec, Matoušek

Spišská Nová Ves: Mitens – Mackinnon, Žiak, Ališauskas, Romaňák, J. Valach, Groch, Barcík – Rapáč, Ford, Majdan – Hannoun, Chlán, Andrusiak – Števuliak, Drábek, Džugan – Frankovič, Bortňák, Danielčák – Šuty

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „ My sme vďační za toto víťazstvo. Lige bude vyrovnaná, každý bod sa bude počítať. Vyhrali sme proti kvalitnému tímu, ktorý dobre korčuľoval. Mali sme solídny začiatok, prvá tretina bol v poriadku. Druhá však bola veľmi zlá z našej strany, prehrávali sme súboje, súper prevzal iniciatívu. Dostali sme gól na 2:3 a úplne sme spanikárili. Mali sme tam zrazu diery. Stredné dejstvo hodnotím negatívne. Pozitívne však hodnotím návrat do zápasu v tretej tretine. V nej sme už začali šliapať, vytvárať na hostí tlak. Sme radi za vyrovnanie. V predĺžení mali najprv Spišiaci situáciu dvaja na jedného, vyriešil to náš brankár a dal nám šancu na víťazstvo. Následne sme dali gól z protiútoku na 4:3. Sme za to radi. V zápase bolo veľa dobrých vecí, na ktorých môžeme stavať, ale takisto tam bolo aj veľa chýb, ktoré musíme odstrániť, ak chceme byť úspešní v ďalších zápasoch. A čo sa týka dnešného víťazného gólu, Boris Žabka je typ hráča, ktorý takéto situácie obľubuje. Je to výborný korčuliar, vie zaútočiť, hlavne keď je na ľade veľa priestoru. Ivan Majeský ho tam na predĺženie dal, dal mu šancu a Boris ju využil. Ak šancu dostanete, treba sa jej chopiť a on ju chytil za ten správny smer.“

Vlado Országh neprežíval príliš emotívne svoj extraligový návrat do materského klubu po dlhých šiestich rokoch, kedy získal s tímom majstrovský titul. K tomuto momentu dodal:

„Mne to až tak veľmi nedochádzalo. Pre mňa je to práca, zápas na ktorý sa musím sústrediť a pripraviť naň mužstvo. Ako náhle vstúpim na striedačku, tak vníma iba to, čo sa deje pred mnou. Nejaké kulisy nevnímam skoro vôbec, takže sa ospravedlňujem ľuďom na štadióne. Niekedy je to na škodu, inokedy dobré. Avšak užíval som si to. Som rád, že sme vyhrali, potešili divákov a že máme extra bod po súboji so silným súperom.“

Boris Žabka, strelec víťazného gólu Banskej Bystrice: „Som rád za môj presný prvý zásah v extralige, ale hlavne som rád, že sme zápas zvládli a vyhrali ho aj za dva body. Nebolo to úplne ideálne dve tretiny a ani tá tretia tretina, ale verím, že to bude len lepšie a v nedeľu vyhráme doma znovu. Čo sa môjho gólu týka, videl som, že tam prepadli nejakí hráči Spišskej, tak som išiel dopredu, Alex mi to tam dobre nahral a dal som gól, zavrel oči a vystrelil. Som zaň rád, ale hlavné je, že sme tímovo vyhrali.“

Tomáš Matoušek, strelec vyrovnávajúceho gólu B. Bystrice na 3:3: „Prvá tretina bola fajn, boli sme aj v tlaku, išlo to celkom dobre. Druhá však bola z našej strany katastrofálna, prehrávali sme veľmi veľa súbojov a Spišská sa na nás dotiahla. Išla do vedenia. To si musíme pozrieť, tam sa nemôžu diať také veci aké sa diali na modrých čiarach, najmä straty pukov a z toho plynula určitá panika v hre. V tretej tretine sme sa do zápasu vrátili, našťastie sa nám podarilo vyrovnať a ubrániť aj oslabenie v závere riadneho hracieho času a potom i v predĺžení. Následne sme tak mali šancu vyhrať zápas a to sa podarilo. Je to iba prvý duel v sezóne, nevieme ako bude extraliga vyzerať. Podľa mňa bude možno ešte vyrovnanejšia než bola minulý rok. Každý bod je zlatý, berieme dva, čo je super. Neberieme to ako stratu bodu. Za tú zlú druhú tretinu to beriem ako zisk dvoch bodov. Do každého zápasu pôjdeme s tým, že ho chceme vyhrať. Pristupujeme k tomu zodpovedne, musíme plniť to, čo nám Vlado Országh hovorí a vtedy budeme úspešní.“

Patrik Števuliak, strelec dvoch gólov Sp. N. Vsi: „Čakali sme ťažký zápas v Banskej Bystrici, je tu malé ihrisko, pripravovali sme na to, lebo je to rozdiel oproti nášmu veľkému klzisku v Spišskej. Takže sme boli na to pripravení, vedeli sme, že domáci na nás vybehnú, čo sa aj stalo v prvej tretine. Zareagovali sme na to našimi gólmi, ustáli sme prvú tretinu výsledkom 2:2 a v druhej sme hrali dobrý hokej. Išli sme do vedenia, ktoré sme si v tretej tretine neustrážili. Išlo to teda do predĺženia a v ňom to dopadlo tak ako to dopadlo. Spokojný by som bol s tromi bodmi alebo s dvomi za víťazstvo. Bohužiaľ máme jeden, no i ten sa počíta.“

Jason O’Leary, tréner Spišskej Novej Vsi: „Chýbalo nám viac sústredenia na detaily, najmä v závere zápasu, niektorí hráči musia byť dôraznejší. Vzhľadom na to, že to bol prvý zápas v sezóne, tak to bolo pre niektorých hráčov na tomto menšom klzisku trochu náročné, všetko bolo rýchlejšie. S bodom nebudem nikdy spokojný, mali sme zobrať tri. V prvej tretine sme darovali domácim dva góly po našich stratách. V tretej tretine sme sa nesústredili na detaily a inkasovali tretí gól. V predĺžení sme nevyužili presilovku, veľa sme si toho v nej nevypracovali, a potom sme znovu inkasovali po našej chybe.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú druhý duel v Tipos extralige v nedeľu 22. septembra doma proti Košiciam 16.30 hodine.

Autor: (cb), Foto: klubové, facebook