1 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 12. kole Tipos extraligy neuspeli na ľade lídra súťaže v Spišskej Novej Vsi. Inkasovali góly v oslabeniach a to bol rozhodujúci faktor, prečo sa pod Urpín vracajú bez bodu. ´Rysy´ pokorili ´baranov´ po výsledku 5:1.

Domáci od úvodných sekúnd testovali pozornosť bystrickej defenzívy i samotného brankára Hrachovinu, ktorý už po minúte čelil nebezpečnému teču po strele Valacha. Na opačnej strane sa neskôr prezentoval dravým prienikom Voyer, no po peknej kľučke namieril iba do lapačky pripraveného Mittensa. Od 9. minúty to začalo ísť s Banskou Bystricou z kopca, najprv sa v dobrom úniku ocitla dvojica „rysov“, čo však Kestner nedokázal pretaviť do gólu, no krátko na to oslabili tím spod Urpína Čunderlík a po ňom aj Wedman a domáci viac ku gólovej radosti nepotrebovali. Skóre zápasu otvoril v 10. minúte po dorážke v predbránkovom priestore na viackrát Harper, využil tak presilovku piatich proti trom – 1:0 a ten istý hráč zvyšoval v priebehu pár sekúnd už na 2:0 v pokračujúcej presilovke piatich proti štyrom. V 12. minúte zvonila konštrukcia hosťujúcej bránky po strele Andrusiaka a v 15. minúte nedokázal zakončiť prakticky do odkrytej bránky Hrachovicu Džugan. Necelé štyri minúty pred sirénou prišiel faul Žabku, po ktorom si Spišiaci opäť zahrali v početnej prevahe a opäť sa vlnila sieť za Hrachovinom. Tentokrát sa do streleckej listiny zapísal najlepší strelec súťaže Andrusiak, ktorý nechytateľou strelou z kruhu zvýšil na rozdiel troch gólov – 3:0.

V strednom dejstve si zahrali presilovky aj Bystričania, z prvých dvoch ešte nezapršalo, no tretiu už dokázal využiť na zníženie Collin Adams, ktorý prekonal dovtedy pozorného Mittensa v bránke „rysov“ strelou z kruhu – 3:1. O zaujímavé momenty a ďalšie vylúčenia nebola núdza, v 35. minúte z toho vzišiel ďalší gól domáceho tímu, ktorý však napokon neplatil. Lenže na začiatku 39. minúty putoval na trestnú lavicu Michalčin a Spišiakom stačili dve sekundy, aby si prinavrátili zásluhou druhého zásahu Andrusiaka (tentoraz z medzikružia) trojgólové vedenie – 4:1.

Hneď v prvej minúte tretej tretiny Adams rozozvučal konštrukciu bránky súpera a aj následne sa ešte hostia spod Urpína pokúšali o návrat do stretnutia, no neúspešne. V 48. minúte navyše prišiel klinec do rakvy v podobe piateho gólu Spišskej Novej Vsi, o ktorý sa postaral z úniku Majdan, keď vymiešal Hrachovinu – 5:1. Ani vo zvyšku stretnutia sa diváci nenudili, no stav stretnutia sa už viac nemenil a vedúci tím tabuľky zaknihoval šiestu domácu výhru v rade.

HK Spišská Nová Ves – HC MONACObet Banská Bystrica 5:1 (3:0, 1:1, 1:0)

Góly: 9. Harper (Ford, Andrusiak), 10. Harper (Hannoun, Andrusiak), 17. Andrusiak (Žiak, Ford), 39. Andrusiak (Žiak, Ford), 48. Majdan (Ališauskas) – 28. Adams (Scarlett, Petriska). Rozhodovali: Štefik, Kalina – Hajnik, Knižka, vylúčení na 2 min.: 7:7, vyššie tresty:  Števuliak (SNV.) 10 min. OT za nedovolený výstroj, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2683.

Spišská Nová Ves: Mitens – Ališauskas, Groch, Valach, Žiak, Barcík, Romaňák, Danielčák – Rapáč, Ford, Majdan – Harper, Hannoun, Kestner – Števuliak, Myklucha, Andrusiak – Vandas, Drábek, Džugan

Banská Bystrica: Hrachovina – Scarlett, Chicoine, Žabka, Česánek, Michalčin, D. Stránský, L. Kozák – Šoltés, Boucher, Voyer – Adams, Wedman, R. Faith – Tomka, Petriska, Valigura – Jedliček, Čunderlík, Matoušek

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Ťažko sa mi to hodnotí, vedeli sme kde je najväčšia sila súpera – v presilových hrách. V prvej tretine sme im dali tie presilovky ako na podnose a dostali sme z toho tri góly, celkovo štyri v presilových hrách. Dnes to bolo o tých špeciálnych tímoch, my sme takisto mali dostatočné množstvo presiloviek. Dali sme v nich len jeden gól, mali sme tam možno za stavu 4:1 nejakú šancu, keď sme dali brvno. Časť zápasu to bolo v hre 5 na 5 vyrovnané, pokiaľ už nebolo po zápase. Dnes rozhodli presilovky, v ktorých domáci ukázali obrovskú silu a vyhrali zaslúžene.“

Roman Faith, útočník Banskej Bystrice: „Neviem ani kde začať, povedali sme si, že 5 na 5 môžeme dnes so Spišskou v pokoji vyhrať, čo sa podľa mňa ukazovalo, pokiaľ sme ich nepustili do presilovej hry. Prvá tretina, desať minút, potom oslabovka, tri góly a bolo v podstate po zápase. Aj keď sme sa chceli vrátiť, žiaľ… Súper bol dnes lepší, vyhral 5:1. Dnes sme asi prvýkrát v sezóne nehrali ako mužstvo a Spišská nám ukázala ako hrať doma, potrestala naše chyby. Nehrali sme ako mužstvo a súper to využil. My hráme podľa veľmi dobre 5 na 5, musíme však zlepšiť presilovku, ako to bolo na začiatku sezóny a môžeme vyhrávať ťažké zápasy aj vonku. V druhej tretine sme sa gólom naštartovali, následne pri tom 2 na 1 čo som išiel s Adamsom, keby sme dali gól na 3:2, možno sme späť.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú v Tipos extralige najbližší duel doma v utorok 22. októbra o 17. 30 hodine a sily si zmerajú s Košicami.

Autor: (irb + web hc.05.sk), Foto: tasr + klubové