0 /

Hokejisti Banskej Bystrice zvíťazili v 4. kole Tipos extraligy na ľade Michaloviec 5:2 a dosiahli už tretí triumf v sezóne, no prvý v riadnom hracom čase. V bránke ´baranov´ sa po prvýkrát v sezóne predstavil Eugen Rabčan a bol dôležitou súčasťou výhry na ľade súpera. Dvomi gólmi sa blysol legionár spod Urpína Matt Wedman a gól aj asistenciu zaznamenali Výhonský s Bírešom.

Bystričania mali dobrý vstup do zápasu. Do vedenia išli v tretej minúte po nenápadnej akcii v útočnom pásme, kedy Voyer videl dieru v defenzíve súpera, našiel na ľavej strane Gabriela Chicoineho a ten sa už z bezprostrednej blízkosti nemýlil – 0:1. Hokejisti spod Urpína však potom často faulovali a hrali až štyri oslabenia do prestávky. Po druhom mali aj oni raz výhodu presilovky, lenže tú nevyužili a v treťom oslabení pykali. Z krídla poslal strieľanú prihrávku Svitana a puk tečoval do bránky v osemnástej minúte Pu Cllifford1:1.

Baranom vyšiel úvod druhej tretiny. Michalovčania zle striedali a dostali trest. V presilovke z ľavého kruhu strieľal Voyer. A jeho strelu ešte tečoval v 25. minúte Matt Wedman1:2. V tomto strednom dejstve mali o niečo viac šancí domáci a podarilo sa im aj vyrovnať. Po nádhernej prihrávke Daugavinša cez celé pásmo sa z pravej strany klziska presadil Krastenbergs 2:2. Lenže bystrickí hokejisti dali Východniarom lekciu z efektivity. Po ojedinelej útočnej akcii sklepol Michalčin v 38. minúte puk na modrú čiaru Romanovi Faithovi, ktorého strelu tečoval už dvojgólový Matt Wedman. A bolo 2:3.

Tretia tretina bola vyrovnaná. Opäť ju poznačili nevyužité presilovky na oboch stranách, o niečo dlhšie hrali v početnej výhode Michalovce, no nedokázali pokoriť výborného Rabčana. Najväčšiu šancu však mali v piatich proti piatim, keď Daugavinš skvelým lobom našiel Krastenbergsa, ktorý sa rútil sám na Rabčana, no zakončiť nedokázal. Barani napokon trestali chybu v defenzíve súpera z následného prečíslenia dvaja proti jednému v 58. minúte. Bíreš z ľavého kruhu prihral do pravého Alexovi Výhonskému a ten švihom v pokľaku bez prípravy poslal polovysoký puk presne k žrdi – 2:4. V závere domáci odvolali brankára, hrali v šestici, no prišla opäť výborná spolupráca Bíreša a Výhonského. Posledne menovaný vybojoval puk v obrannom pásme a pretečoval ho o mantinel na Andreja Bíreša, ktorý ho bezpečne doviezol až do bránky a upravil na konečných 2:5.

HK Dukla Ingema Michalovce – HC MONACObet Banská Bystrica 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)

Góly: 18. Clifford (Svitana, Drgoň), 28. Krastenbergs (Daugavinš, Clifford) – 4. Chicoine (Voyer), 25. Wedman (Voyer, Scarlett), 38. Wedman (Faith, Michalčin), 58. Výhonský (Bíreš, D. Stránský), 59. Bíreš (Výhonský). Rozhodcovia: Kocúr, Jobbágy – Ordzovenský, Bogdaň, vylúčení na dve min.: 4:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2463.

Michalovce: Junca – Drgoň, Slováček, Bodák, J. Brejčák, Jasečko, Meliško, Pišoja – Daugavinš, Clifford, Krastenbergs – Michnáč, Svitana, Johnson – Fominych, Gabriel, M. Valach – Kabáč, Solenský, Vašaš

Banská Bystrica: Rabčan – Scarlett, Chicoine, Michalčin, Zeleňák, Žabka, D. Stránský – Petriska, Boucher, Voyer – Adams, Wedman, R. Faith – Výhonský, Bíreš, Tomka – Jasenec, Čunderlík, Matoušek

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: Mali sme dobrý vstup do zápasu. Prvé tri – štyri striedania boli výborné, ale potom nás úplne zabrzdili zbytočné fauly. Mali sme tam štyri oslabenia, tam sa to dorovnalo. Hokej bol rozkúskovaný z oboch strán, bolo veľa vylúčení na oboch stranách. Bol to duel hore-dole, každý chvíľku ťahal pílku. My sme samozrejme radi za tri body, sú dôležité, pretože sme hrali v Michalovciach, kde sa nehrá nikomu ľahko. Navyše Michalovce hrali dobre v predchádzajúcich zápasoch, treba im dať kredit. V našej hre však stále vidím veľa nedostatkov, zlých rozhodnutí. Je začiatok sezóny, stále je to také surové, no vždy sa napokon počítajú body a tie máme dnes tri. Prvýkrát sme vyhrali v riadnom hracom čase, takže chalanom za to gratulujem, pretože z Michaloviec sa nenosia ľahko. Teší ma, že Eugen Rabčan chytal veľmi dobre. Dlhý čas nechytal, ale nebáli sme sa ho dať na ľad Michaloviec, ktoré sú veľmi silné. V prípravnom období totiž ukázal veľký potenciál. Zápasy, v ktorých nastúpil, chytal veľmi dobre. Mal dnes ťažkú pozíciu, pretože od turnaja vo Švajčiarsku, ktorý bol pred mesiacom, nechytal. Napriek tomu má za sebou dobrý zápas a bol dôležitou súčasťou dnešnej našej výhry. Minulý zápas som napríklad nebol spokojný s výkonom Romana Faitha, niečo sme si povedali, ukázali na videu a jeho výkon bol ďaleko lepší dnes ako posledný zápas na Slovane. Ale nie je to len o ňom, pracujeme na všetkých hráčoch, dnes sú tam ďalší adepti na zajtrajšie video. Veľa vecí nám totiž ešte nefunguje tak ako by malo fungovať. No sú to dôležité body, každý sa bude počítať a dnes sú pre nás tieto tri zlaté.“

Alex Výhonský, kapitán Banskej Bystrice: „Sú to pre nás cenné body. Bol to vyrovnaný zápas, no musíme si dávať pozor na fauly v útoku, máme ich veľa. Snažíme sa hrať hokej, ktorý od nás vyžaduje tréner. Ak to dokážeme plniť, tak je ťažké zdolať nás. Michalovce mali veľa šancí a aj vlastnými chybami sme ich dostávali na koňa. Toho sa musíme vyvarovať.“

Matt Wedman, dvojgólový strelec Banskej Bystrice: „Mali sme dobrý štart, ale stále je veľa vecí, na ktorých musíme pracovať. Chalani sa však zomkli a ukázali, že vieme hrať ako jeden tím, a tak vyhrávať zápasy. Pokiaľ ide o moje góly, len som sa snažil byť v správnom čase pred bránkou a mať hokejku na správnom mieste. Chalani tam vyslali dobré strely, čo sme využili.“

Dvojgólový Wedman pred brankárom Michaloviec

Jakub Meliško, obranca Michaloviec: „Začiatok zápasu nebol podľa našich predstáv. Myslím si, že v druhej tretine sme boli lepší. Spravili sme viaceré chyby z nepozornosti. Musíme sa z toho poučiť. Mali sme najmä v druhej tretine viacero šancí, ktoré sme nepremenili a po nich sme naopak inkasovali tretí gól. Nemyslím si, že sme hrali zle, no mali sme nejaké výpadky.“

Tomek Valtonen, tréner Michaloviec: „Nebol to z našej strany dobrý výkon, a to už v podstate od začiatku zápasu, teda prvej tretiny. Neviem, čo sa stalo v prvej tretine, ale počas nej som mal už pocit, že nie sme pripravení. Dostali sme v nej aj presilovky, no nefungovalo nám to v nich tak, ako by malo. V druhej tretine sme mali veľa šancí , ale strelili sme iba jeden gól. Pridali sa k tomu hlúpe chyby, ktoré sa nemôžu v ďalších zápasoch vyskytovať a opakovať. Navyše nám nefungujú presilové hry, to je tiež vyčnievajúci problém na našej strane. Nie som spokojný s predvedenou hrou. Je začiatok sezóny, v nedeľu máme ďalší zápas. Musíme ísť ďalej a poučiť sa z chýb.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú piaty duel v Tipos extralige v nedeľu 29. septembra na domácom ľade o 16. 30 hodine proti Novým Zámkom.

Autor: (irb), Foto: klubové