2 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 9. kole Tipos extraligy prehrali na svojom ľade pred vypredaným hľadiskom derby duel so susedným Zvolenom 1:3 a vôbec prvýkrát v sezóne prišli doma o všetky body. Podali však dobrý výkon, len nevyužívali šance. Hokejisti spod Pustého hradu vyhrali po piatich prehrách v rade a odlepili sa z predposlednej priečky tabuľky. Zásluhu má na tom najmä ich brankár Kantor.

V úvode sa hra prelínala zo strany na stranu, na strane hostí neuspel bekhendom Hecl, na domácej sa neujal zblízka teč Adamsa. Hral sa vyrovnaný hokej, ale do vedenia išli ´bryndziari´ v deviatej minúte, keď sa Sheehy z medzikružia parádne trafil a Hrachovina kapituloval – 0:1. Bystričania potom viackrát mohli vyrovnať, mali šance, najmä Voyer a Adams, ktorý až v dvoch príležitostiach recept na Kantora nenašiel, a to ani pred odkrytou bránkou.

V strednom dejstve pokračoval zaujímavý hokej z oboch strán pred vypredaným hľadiskom. Bystričania pozahadzovali šance ako na bežiacom páse. Adams mal ďalšie dve veľké príležitosti, nepresadil sa ani pred odkrytou bránkou, pridal sa k nemu zblízka voľný Výhonský a potom aj Petriska s Boucherom. Prišiel tak trest po strate puku, čo využil strelou bez prípravy z medzikružia v 36. minúte úplne voľný Kukuča 0:2. A to nebolo všetko, pretože  tesne pred druhou prestávkou v prvej presilovke tohto duelu uspel z dorážky v predbránkovom priestore Sheehy a bolo 0:3.

Tretiu tretinu začali ´barani´ aktívne, dobré možnosti nevyužili Wedman a Macek, keď Kantor bol proti. Na opačnej strane mali brejk Hecl s Kudrnom, no ani oni nemenili skóre. Podarilo sa to až v 49. minúte kapitánovi Bystričanov Alexovi Výhonskému, ktorý ťažil z krížnej prihrávky D. Stránskeho a dobre sa zorientoval v predbránkovom priestore – 1:3. Následne Zvolenčania nevyužili dva brejky, keď štvrtý gól nepridal z prečíslenia dvoch na jedného v tutovke Hecl a po ňom neuspeli pre zmenu Zuzin so Sheehym. Bystričanom sa v závere naskytla prvá presilovka v zápase a z nej skórovali v trme – vrme zblízka Wedmanom. Lenže gól nebol uznaný pre predchádzajúcu hru vysokou hokejkou v podaní spoluhráča Bouchera po zhliadnutí videa rozhodcami. Potom to ešte domáci skúšali v hre bez brankára, ale tento vabank nebol úspešný, takže na svojom ľade po prvýkrát vyšli bodovo naprázdno i napriek aktívnej hre.

HC MONACObet Banská Bystrica – HKM Zvolen 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)

Góly:  49. Výhonský (D. Stránský, Michalčin) – 9. Sheehy (Bracco, M. Hudec), 36. Kukuča (Zuzin, Macek), 39. Sheehy (Kudrna). Rozhodcovia: Jobbágy, J. Konc ml. – Kacej, Tvrdoň, vylúčení na dve min.: 2:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 3016 (vypredané).

Banská Bystrica: Hrachovina – Scarlett, Chicoine, Žabka, Zeleňák, Michalčin, D. Stránský, Česánek – Petriska, Boucher, Voyer – Adams, Wedman, R. Faith – Výhonský, Bíreš, Tomka – A. Stránský, Čunderlík, Matoušek

Zvolen: Kantor – Halbert, Bindulis, Beňo, M. Hudec, Robertson, Sládok, Gron – Kudrna, Olson, M. Hecl – Bracco, Sheehy, R. Bondra – Kukuča, Zuzin, Macek – Marcinek, D. Jendek, Mišiak

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: Videli sme výborný zápas pred výbornou atmosférou. V prvom rade sme radi, že ľudia prišli a vypredali štadión. Inak sa hrá, keď je plný štadión a výborná atmosféra. Bola vďaka obom fanklubom. Derby nemá favorita. My sme boli väčšinu zápasu aktívnejší. Viac sme mali puk na hokejkách, kontrolovali sme hru. Treba povedať, že keď sa Zvolen dostal do útočného pásma, tak vždy bol nebezpečný. Má tam na to hráčov, vytvorili si šance, ktoré aj premenili. My sme tiež mali šance, no Zvolen dobre bránil. Aj keď sme boli v tlaku, tak do výraznejších príležitostí sme sa nedostávali. Chýbalo nám viac hráčov pred bránkou. Bolo tam veľa odrazených pukov, ktoré stihol brankár chytiť alebo obrana súpera to upratala. Načal nás gól na 0:2, potom na 0:3. Zobralo nám to vietor z plachiet, ale chalani makali, odbojovali to a aj napriek prehre môžeme mať hlavy hore. V tejto sezóne sme neboli v dvoch zápasoch lepším tímom a vyhrali sme v Žiline aj proti Košiciam. Niekedy to tak býva, že máte viac z hry a vyhrá súper. Ja si myslím, že dnešný náš výkon mal svoju kvalitu a máme sa od čoho odraziť. “

Alex Výhonský, kapitán Banskej Bystrice a strelec jediného gólu mužstva: „Aj keď sme prehrali, tak to bol z našej strany kvalitný zápas. Občas sa niekedy šťastie prikloní, občas neprikloní. Brankár Zvolena Kantor odviedol skvelý výkon. Mrzia nás nevyužité šance. Aj to je súčasť hokeja. Z tohto zápasu si treba vziať nejaké pozitíva. Hrali sme hru, ktorú chceme hrať, boli tam nejaké maličké chyby, ale dnes čo sa týka všetkých chalanov odviedli skvelú robotu. My musíme dať hlavy hore a pripraviť sa dobre na nedeľu. Atmosféra v derby bola výborná, chcel by som sa poďakovať všetkým fanúšikom, či bystrickým alebo zvolenským, že dnes prišli. Myslím si, že hokej dvakrát chutí, keď je dobrá kulisa.“

Pavel Kantor, brankár Zvolena:Pre nás to bolo ťažké obdobie, veľmi sa nám nevydaril vstup do sezóny, aj keď sme niektoré zápasy neodohrali vôbec zle, ale výsledkovo nám to nevychádzalo. Bolo len otázkou času, kedy sa to zlomí. Toto derby bolo na to ideálna príležitosť, takže dúfam, že sme to dnes naštartovali a už to pôjde tak ako má. Každý gólman vám povie, že je to lepšie, keď na vás ide veľa striel ako keď tam stojíte päť minút a potom príde nejaká veľká šanca. To ale nie je podstatné, my sme chceli hrať šesťdesiat minút svoj hokej a to, čo nám povedali tréneri, teda hrať poctivo. Dostali sme sa do vedenia 3:0 a myslím si, že tretiu tretinu sme odohrali veľmi dobre, chytro, skúsene. Akurát to vylúčenie nám to trošku skomplikovalo, ale inak si myslím, že sme to odohrali výborne, tú tretiu tretinu špeciálne. Pri neuznanom góle na 2:3 som si bol istý, že tam bola vysoká hokejka, akurát som rozmýšľal, či sa puk neodrazil ešte od nášho hráča, čo by tú vysokú hokejku zrušilo. Našťastie rozhodcovia na videu vysokú hokejku bystrického hráča videli. Ani predchádzajúce zápasy sme nehrali zle, len sme ich tesne prehrali. Bohužiaľ body neprichádzali, takže sme radi, že dnes sa to konečne podarilo.“

Martin Štrba, tréner Zvolena: „Je to pre nás obrovská úľava. Chlapcom patrí veľká gratulácia. Čakal nás nesmierne ťažký zápas a nesmierne ťažký súper. Chcel by som poďakovať fanúšikom, pretože bola nesmierna atmosféra. Je to derby, to nemá nikdy favorita. My sme zápas odmakalai, oddreli a som šťastný, že sa nám podarilo vyhrať, potrebovali sme to. Dúfam, že sa od tohto duelu odrazíme a pôjde to takto ďalej. Banská Bystrica má formu, hrá doma na malom ihrisku, má skvelých hráčov, takže to bol naozaj skvelý zápas aj z našej strany. Nebolo to dnes iba o našom brankárovi Kantorovi, bola to tímová práca.“