Barani vyhrali vo Švajčiarsku dva duely z troch, na záver zdolali fínske Lukko + HLASY

2 /

Hokejisti Banskej Bystrice absolvovali turnaj vo švajčiarskom meste Yverdon, kde si zmerali sily od 27. do 31. augusta s tromi tímami. Na úvod síce prehrali so silným celkom a účastníkom Ligy majstrov HC Fribourg – Gottéron 0:3, no ďalšie dve stretnutia už zvládli. Najprv zdolali švajčiarsky klub z najvyššej súťaže Ajoie Hockey Club 4:2 a tešili sa aj z triumfu nad kvalitným tímom z Finska Rauman Lukko po výsledku 5:1!

Prvý z troch zápasov vo Švajčiarsku odohrali Bystričania v utorok 27. augusta proti HC Fribourg-Gottéron. Išlo o kvalitného švajčiarskeho súpera a tímu spod Urpína sa v tomto dueli nepodarilo skórovať. Tešili sa iba hokejisti z krajiny helvétskeho kríža. V závere prvej tretiny sa po spätnej prihrávke zľava pred bránku presadil Nathan Marchon1:0, v polovici duelu tečoval za chrbát brankára Dominika Hrachovinu nahodenie od modrej čiary kapitán Julien Sprunger2:0 a v záverečnej minúte zápasu trafil prázdnu bránku pri hre ´baranov´ bez brankára spoza modrej čiary Christoph Bertschy. Upravil tak na konečných 3:0.

Banskobystrický tréner Vladimíra Országh priznal, že jeho zverenci hrali proti jednému z najlepších mužstiev v švajčiarskej lige a výsledok 3:0 považoval za ešte celkom prijateľný. Pre klubový web povedal: „V prvej tretine nám trošku nešli nohy, súper bol lepší, ale podržal nás Dominik Hrachovina v bránke. Škoda zbytočného gólu, ktorý sme dostali minútu pred koncom prvej tretiny, keby sme stav 0:0 udržali, možno by trochu znervóznili. V druhej tretine sme prežili niekoľko oslabení, znova nás Hrášek (Hrachovina) veľmi podržal. Najlepšia bola z našej strany tretia tretina, kde sme si vytvorili šance, gól visel na vlásku, ale žiaľ sa nám ho nepodarilo dať. Ku koncu sme skúsili odvolať brankára, mali sme presilovku 6 na 4, tú sme mali rozhodne zahrať lepšie, ani sme poriadne nevystrelili na bránku a následne prišiel gól do našej prázdnej bránky. Z môjho pohľadu bolo veľa dobrých vecí, ale takisto sú tam stále veci, na ktorých musíme pracovať, vytvárať si šance. Ak hráme proti technicky lepšiemu mužstvu musíme byť silnejší v dôraze.“

K prehre s Fribourgom-Gottéronom sa vyjadril aj bystrický obranca Vojtech Zeleňák: „Začiatok zápasu sme mali taký vlažnejší, postupne sme sa však do zápasu počas tretiny dostávali, až na tú poslednú minútu, kde sme inkasovali gól. Určite sme ich mohli viac potrápiť, ale v globále za nás, veľmi dobrá skúška, kvalitný súper. V tretej tretine sa trošku „pritvrdilo“ síce je to len prípravný zápas, ale je to stále hra a proti takémuto súperovi sa nehrá každý deň, tak to každý zobral zodpovedne.“

HC Fribourg Gottéron – HC MONACObet Banská Bystrica 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 19. Marchon, 31. Sprunger, 59. Bertschy

Zostava Banská Bystrica: Hrachovina – Chicoine, Scarlett, Zeleňák, Žabka, D. Stránský, Michalčin, Česánek – Šoltés, Boucher, Voyer – Adams, Wedman, Petriska – Faith, Bíreš, Výhonský – Jasenec, Čunderlík, Tomka

Z prvého duelu B. Bystrice proti HC Fribourg-Gottéron

V druhom zápase v rámci turnaja bol súperom ´baranov´ celok HC Ajoie, ktorý hrá najvyššiu švajčiarsku súťaž. Začiatok zápasu sa nevyvíjal pre Bystričanov najlepšie. Do bránky sa postavil Eugen Rabčan, ktorý svojimi zákrokmi i napriek sťaženej viditeľnosti na zimnom štadióne podržal tím nie raz počas celého zápasu. V prvej tretine otvoril skóre Philip-Michael Devos, ktorý využil hneď prvú presilovú hru – 1:0 a následne Bastien Pouilly poslal ďalším gólom švajčiarsky tím do vedenia 2:0. Ku koncu prvej tretiny si Bystričania vytvorili niekoľko šancí a v 17.minúte znížil na 2:1 Alex-Olivier Voyer po asistencii Reeca Scarletta.

V druhej minúte druhej tretiny mužstvo spod Urpína po pár sekundách využilo presilovú hru 5 na 4 a svojím druhým gólom v zápase Alex-Olivier Voyer vyrovnal stav stretnutia na 2:2. V polovici stredného dejstva bystrickí hokejisti aktívne napádali a štyri minúty pred prestávkou premenil šancu Alex Výhonský a otočil stav na 2:3. Eugen Rabčan svojimi zákrokmi skvele podržal svoj tím a tak Ajoie nedokázalo vyrovnať. .

Počas tretej tretiny bola niekoľkokrát prerušená hra z dôvodu hmly, ktorá spôsobila nižšiu viditeľnosť na štadióne. Oba tímy si však vytvárali množstvo šancí, ktoré nevyužívali. Nakoniec o banskobystrickom víťazstve 2:4 rozhodol Alex Výhonský gólom do prázdnej bránky, keď súper hral v šestici vabank.

Dvojgólový Alex Výhonský netajil, že zápas bol náročný, keďže podmienky neboli úplne ideálne. Pre klubový web povedal: „Bolo teplo a taktiež sa robila hmla, ale myslím si, že v konečnom dôsledku sme podali dobrý výkon ako tím. Zomkli sme sa za stavu 2:0 pre súpera, nevzdali sa, čo je pre nás veľmi dôležité, aby sme na tom pracovali aj do budúcna.“

Aj ďalší dvojgólový strelec Alex-Oliver Voyer žiaril spokojnosťou: „Odohrali sme skvelý zápas a som šťastný, že sme vyhrali proti tak dobrému tímu, ktorý hrá kvalitnú švajčiarsku ligu. Začali sme dobre a aj keď strelili dva rýchle góly, ale postupne sme sa dostali späť do zápasu. Aj keď viedol súper v zápase o dva góly, nevzdali sme sa. Potom prišiel náš tretí gól v druhej tretine, čo bolo výborné a naše vedenie v zápase sme si postrážili.“

Ajoie Hockey Club – HC MONACObet Banská Bystrica 2:4 (2:1, 0:2, 0:1)

Góly: 6. Devos (Brennan, Turkulainen), 11. Pouilly (Brennan, Robin) – 18. Voyer (Scarlett, Šoltés), 22. Bíreš (Scarlett, Wedman), 36. Výhonský (Faith, Boucher), 59. Výhonský.

Zostava Banská Bystrica: Rabčan – Chicoine, Scarlett, Zeleňák, Žabka, D. Stránský, Michalčin, Kozák – Šoltés, Boucher, Voyer – Adams, Wedman, Petriska – Faith, Bíreš, Výhonský – Jasenec, A. Stránský, Tomka

Z druhého duelu B. Bystrice proti HC Ajoie

V sobotu 31. augusta bol na programe posledný zápas v rámci turnaja vo Švajčiarskom meste Yverdon, v ktorom bol súperom Banskej Bystrice kvalitný fínsky tím Rauman Lukko. Duel otvoril strelecky už v tretej minúte Repo 1:0. V celom zápase držal ´baranov´ svojim kvalitným výkonom v bránke Dominik Hrachovina. Spoluhráči sa mu odvďačili gólom v 14. minúte, keď vyrovnával Alex Voyer na 1:1 po prihrávke Šoltésa. V druhej tretine využili Bystričania dve presilové hry a dostali sa tak do vedenia v zápase. V 33. minúte rozvlnil sieť Ján Petriska1:2 a v 36. minúte sa pred bránkou presadil Roman Faith1:3. V treťom dejstve sa museli ´barani´ ubrániť niekoľkým oslabeniam, ktoré špeciálne formácie skvele zvládli. V 59. minúte strelil gól do prázdnej bránky Roman Faith, keď súper hral vabank v šestici – 1:4 a zápas uzavrel gólom 30 sekúnd pred záverečnou sirénou ešte Ján Petriska na 1:5.

Banskobystrický tréner Vladimír Országh považoval víťazstvo nad fínskym celkom za veľmi dôležité, keď pre klubový web uviedol: Zrodilo sa proti výbornému súperovi, takéto víťazstvá naozaj tešia. Mali sme ťažší začiatok, hlavne prvých 10 minút bol súper lepší, dominoval na ľade. Dôležité bolo, že sme inkasovali „len“ jeden gól, výrazne nás podržal Hrášok (Dominik Hrachovina), ktorý bol kľúčovým hráčom. Postupne sme vyrovnávali hru aj skóre zápasu, presadili sme sa v presilových hrách čo bolo veľmi dôležité. A taktiež sme ubránili množstvo oslabení, čo bolo tiež veľmi kľúčové. Samozrejme ten výsledok 5:1 je veľmi skresľujúci, pretože Rauman Lukko boli výborní, mali veľa šancí a boli dominantnejší počas celého zápasu, ale chalani makali, dreli a podali sme tímový výkon. Nedovolili sme dorážky, brankár mal prvé strely, my sme mali ďalšie dorážky, teda za mňa skvelý tímový výkon. Je to víťazstvo, ktoré nechceme preceniť, pretože je pred nami veľa roboty, ale chalani išli tomu naproti a ja im gratulujem k zdolaniu veľmi silného súpera.“

Brankár Dominik Hrachovina sa vyjadril nasledovne: „Odohrali sme výborný zápas, chalani výborne bránili, tretiny sme si postrážili a podali sme dobrý výkon. Samozrejme tie zápasové podmienky neboli úplne ideálne, ale vyrovnali sme sa s tým dobre. Myslím si, že či dnes, alebo aj zápas proti Ajoie, sme podali naozaj dobrý výkon, za čo sme veľmi radi. Veľmi by som to však nepreceňoval, ale musím to aj oceniť takže „zaplať pán Boh za tie dary“ a nech nás čaká krásna cesta domov.“

Rauman Lukko – HC MONACObet Banská Bystrica 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)

Góly a asistencie: 3. Repo – 14. Voyer (Šoltés, Boucher), 33. Petriska (Šoltés), 36. Faith (Wedman), 59. Faith (Výhonský), 60. Petriska

Zostava Banská Bystrica: Hrachovina – Chicoine, Scarlett, Zeleňák, Žabka, D. Stránský, Michalčin, Česánek – Šoltés, Boucher, Voyer – Tomka, Wedman, Petriska – Faith, Bíreš, Výhonský – Jasenec, Čunderlík, A. Stránský