Barani v Nitre ukoristili dva body v predĺžení i napriek nevôli rozhodcov + HLASY

0 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 11. kole Tipos extraligy vyhrali v Nitre 3:2 po predĺžení, keď rozhodujúci gól strelil Gabriel Chicoine 39 sekúnd pred koncom stanoveného extra času. ´Barani´ mohli vyhrať už v riadnom hracom čase, ale rozhodcovia odmietli konzultovať postavenie hráča v bránkovisku po regulárnom góle na 2:3 na konci tretej tretiny. Napokon si spod Zobora nesú dva body.

Bystričania vycestovali na ľad úradujúceho majstra pomerne v oklieštenej bez kapitána Výhonského, ale aj Bíreša, A. Stránskeho a zraneného Jasenca, ktorého nahradila nová posila Valigura. Do zostavy sa vrátil uzdravený Šoltés. Úvodné sekundy patrili domácemu celku a brankár Hrachovina tak bol od začiatku v permanencii. Postupne sa však osmelili aj hráči spod Urpína a zamestnali Šeba, ktorý tentokrát dostal prednosť pred Aittokalliom. Veľké príležitosti k prvej zmene skóre mal najmä Ritchie, ktorý začiatkom 8. minúty spálil sľubnú možnosť. V 15. minúte sa počas bystrickej presilovky dostal do úniku Bajtek, ktorý bol nedovolene atakovaný a rozhodcovia nariadili trestné strieľanie. Jeho exekútorom bol Samuel Buček, ktorému ale v dôležitom okamihu skĺzol puk z čepele a Hrachovina tak nemal s jeho pokusom príliš veľa práce. Napokon aj tak diváci videli prvý gól ešte v úvodnom dejstve, keď v 18. minúte napriahol Stacha a jeho strela od modrej skončila v sieti, pri čom Hrachovina nemal na túto situáciu optimálny výhľad – 0:1.

V prostrednej časti sa hra prelievala zo strany na stranu, čo vyústilo do niekoľko zaujímavých šancí. Jednu z nich v podaní Faitha z protiútoku ešte Šebo dokázal vyriešiť, no napokon bol mladý slovenský brankár prikrátky na situáciu z 27. minúty. Nahodený puk z hokejky Chicoinea domáci gólman zneškodnil, no následne sa dostal k vyrazenému puku Matt Boucher a doklepol ho pred bránkou – 1:1. Druhú polovicu zápasu odštartovali lepšie hráči Nitry, ktorých poslal do vedenia 2:1 Pobežal, keď sa ujala jeho strela spoza brániaceho hráča. Krátko na to oslabil domácich Bubela a ponúknutú presilovku využili ´barani´ na vyrovnávajúci zásah. Tentokrát sa do streleckej listiny zapísal Collin Adams, ktorého ukážkovo našiel navrátilec v zostave Šoltés a pre strelca nebol problém poslať puk pri ľavej žrdi do odkrytej bránky – 2:2.

V tretej tretine síce diváci gól nevideli, ale mohli sledovať niekoľko sľubných šancí. Veľmi blízko ku gólu bol najmä Bystričan Wedman, ktorého pokus opečiatkoval konštrukciu nitrianskej brány. Na opačnej strane mohol udrieť v 55. minúte Buček. Krátko na to si síce pripísal gól Roman Faith, lenže proti boli arbitri stretnutia, ktorý jeho zásah neuznali pre postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku. Situáciu si odmietali overiť videorozhodcom. Bystričania sa sťažovali a poukazovali na regulárnosť tejto situácie! Ešte pred koncom riadneho hracieho času takmer rozhodol Buček, ktorého obral o gól pohotovou prácou Hrachovina.

Mikrosúboj Buček vs. Hrachovina sa zopakoval aj v predĺžení, kde znovu vzišiel z toho úspešne skúsený brankár v banskobystrickom drese. Na veľkú radosť domácich tribún potom uspel Bubela, lenže opäť sa do situácie položili rozhodcovia a gól napokon po dlhých debatách s videorozhodcom neplatil. Psychická výhoda tak bola na hosťujúcej strane, čo využili zámorskí hráči na dokonalý zvrat v zápase a v poslednej minúte predĺženia rozhodol o dvojbodom zisku pre ´ baranov´ obranca Gabriel Chicoine2:3.

HK Nitra – HC MONACObet Banská Bystrica 2:3 pp (1:0, 1:2, 0:0 – 0:1)

Góly: 8. Stacha (Bajtek, Gill), 31. Pobežal (Camara) – 27. Boucher (Chicoine), 33. Adams (Šoltés, Michalčin), 63. Chicoine (Adams, Wedman). Rozhodovali: Výleta, M. Novák – Junek, Frimmel, vylúčení na 2 min.: 5:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2813.

Nitra: Šebo – Mezei, Cotton, Matej Bača, Auk, Stacha, Vitaloš, Fatul, Lisý – Buček, Gill, Bajtek – Jackson, Bubela, Ritchie – Camara, Pobežal, Lacka – Csányi, Hrnka, Bačo

Banská Bystrica: Hrachovina – Scarlett, Chicoine, Žabka, Zeleňák, Michalčin, D. Stránský, Česánek – Petriska, Boucher, Voyer – Adams, Wedman, R. Faith – Šoltés, Čunderlík, Matoušek – Valigura, Tomka

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: Ja si myslím, že to bol veľmi kvalitný zápas z obidvoch strán. Myslím si, že v prvej tretine bola Nitra živšia. Je známa svojimi rýchlymi nástupmi, my sme si dali pozor a až do nejakého veľkého tlaku sme ich nepúšťali. Podstatné bolo, že sme sa v druhej tretine vrátili do hry, kde sme si pomohli aj presilovou hrou a získali sme také momentum. V prvej tretine nám to v početnej výhode nešlo. Tá tretia tretina bola taká hore-dolu, každý mal šance a hlavne v závere nás podržal Hrachovina. Nemuseli sme mať ani bod, keď zneškodnil samostatný nájazd Bučeka a taktiež aj v predĺžení. Tá deľba bodov je asi spravodlivá, ak by niekto dnes nemal ani bod, je to trochu nespravodlivé. V predĺžení je to aj o šťastí, nám vyšiel challenge (trénerská výzva), nemali sme čo stratiť. Videli sme, že tam bola sporná situácia okolo brankára, keď mu zašli hokejkou do betónu a bolo to na rozhodcoch ako to posúdia. My sme nemali čo stratiť a z protiútoku sme dali gól, za čo sme radi, lebo v Nitre sa hrá veľmi ťažko, je tu búrlivá atmosféra a pre nás sú to zlaté body. Čo sa týka neuznaného gólu Faitha, bola to asi podobná situácia ako ten neuznaný gól v predĺžení. Obe situácie boli veľmi podobné… Stále je začiatok sezóny, aj keď je za nami už štvrtina, ale máme veľmi veľa zranených. Už od prípravy, dnes nám vypadli ďalší hráči, ale klobúk dolu ako sa s tým chalani pasujú a bojujú jeden za druhého. Pre nás je podstatné, že zbierame body a máme pokoj na prácu. Sme radi, že sme tam kde sme, no nie je to zadarmo, je za tým práca všetkých chalanov a všetkých okolo klubu. Mrzia nás zranenia, ale patrí to do športu a musíme sa s tým vysporiadať.“

Gabriel Chicoine, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Bol to super zápas. Atmosféra bola pomerne dobrá. Bojovali sme od začiatku až po koniec, súper má naozaj kvalitný tím. Máme nejaké zranenia a choroby, takže je to skvelá výhra pre celý tím. Úprimne, pri mojom góle sa ukázala vynikajúca práca Wedmana, no a potom ma tam Adams skvelo našiel a bolo…“

Dominik Hrachovina, brankár Banskej Bystrice: „Odtiaľto sa asi body nevozia ľahko, je tu výborná atmosféra, hrali sme v druhej tretine dobre a myslím si, že sme boli trochu aj lepší. V tej tretej už Nitra trochu pridala a robila nám problémy, ale našťastie sme uhrali dva body. Z vonku sú to zlaté body a hlavne, že sme neprestali hrať, keď sme dostali gól. Čo sa týka neuznaného gólu, bez komentára. Ja si o tom môžem myslieť čokoľvek, ale výkon rozhodcu hodnotiť nebudem. Cítim sa dobre, vyhrávame a väčšinou sa to, ako sa človek cíti, odvíja od toho, ako ten tím hrá. Dúfame, že to takto bude pokračovať.“

Andrej Kmeč, tréner Nitry: „V prvej tretine sme ukázali dobré veci, v druhej sme dali hosťom veľa brejkov. Ale bol to kvalitný zápas. V tretej tretine sme boli málo na puku. V predĺžení sme dali gól, ale rozhodcovia sa rozhodli tak ako sa rozhodli. Pri inkasovanom góle sme urobili chybu.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú v Tipos extralige najbližší duel v nedeľu 20. októbra na ľade súpera. O 16. 00 hodine si zmerajú sily v Spišskej Novej Vsi s úradujúcim vicemajstrom.

Autor: (cb + web hc05.sk), Foto: klubové