Kremnička – mestská časť Banskej Bystrice má bohatú minulosť. Už z roku 1291 sa zachoval prvý písomný doklad o dedine Kremnička, teda starší ako slobodnom kráľovskom banskom meste Kremnica.
Kremničku si s Kremnicou v minulosti často mýlili. Okrem toho existuje pri Žiari nad Hronom aj dedina Stará Kremnička. Kremnička je unikátom v rámci mestských častí, lebo aj vďaka poslancovi a futbalovému funkcionárovi Milanovi Smädovi vstúpila do povedomia nielen ako futbalová, ale zachovala si aj svoje dedinské tradície.

Milan Smädo
Dedinské tradície sa prejavujú Trojkráľovou zabíjačkou. Futbalový klub Kremnička zachránil v podstate existenciu Dukly v Banskej Bystrici. Koná sa tu podujatie pre deti Prechod rozprávkovým lesom. Stojí tu pamätník obetiam nacizmu a fašizmu od slovenského architekta Dušana Jurkoviča a vo výpočte zaujímavostí Kremničky by sa dalo pokračovať…
Kremnička bola v minulosti hrnčiarskou dedinou, ktorú preslávili hrnčiari svojimi kvalitnými výrobkami.
Názvy Kremničky v minulosti
Keremchay (rok 1291), Keremnicze (1295), Kremnichka (1476), Kremniczka (1535), Keremcse (1888), Kremnièka (1920). Pôvod názvu je pravdepodobne podľa potoka Kremnička, ktorý preteká obcou.
Dejiny Kremničky
V 13. storočí patrila Kremnička kráľovi a spomínajú sa tu ľudia – služobníci kráľa. Chotár Kremničky bol vymedzený už v tomto období chotármi Kráľovej a Rakytoviec. Hranicu medzi Kremničkou a Kráľovou tvoril potok Kalník. V 14. storočí sa vlastníkmi obce stávajú sásovskí šľachtici a mešťania z Banskej Bystrice Nemes, Barla, Liptay, Súľovský, Bakalár a ďalší.
Na konci 18. storočia dedinu vlastnila šľachtická rodina Grehardtovcov, Žemberyovcov, Rakovských a Radvanskovcov. Obyvatelia obce sa preslávili hrnčiarstvom, ktoré je v Kremničke písomne doložené už v 16. storočí, kedy tu pôsobilo niekoľko hrnčiarov. V polovici 19. storočia sa tu mal nachádzať krásny kaštieľ a obec patrila rodinám Rakovskovcov a Radvanskovcov.
V tomto období sa zemepanská dedina transformovala na samostatnú obec so svojou samosprávou. Po potlačení Slovenského národného povstania počas 2. svetovej vojny nacisti v Kremničke povraždili niekoľko stoviek ľudí. V roku 1950 tu bol nad týmto masovým hrobom postavený pamätník. V roku 1970 bola obec pripojená k Banskej Bystrici.

Pamätník v Kremničke
Najstaršie priezviská obyvateľov Kremničky
16. storočie: hrnčiar Maslo, Koreň
rok 1770: Korenec, Kožený, Mlynárik, Pál, Jankovie, Riečan, Homola, Červenák, Nemec, Sersen, Šimko, Jablonský, Straka, Sečkár…
19. storočie: Homola, Majerský, Dobrota, Roth, Zajac, Knapko, Šajgalík, Ondrejka, Virág, Mikula, Sliacky, Červenák, Riečan, Kvasna, Sečkár, Čiliak, Polerecký, Jablonský, Mjaling, Futák, Šimo, Kubiš, Miškovský, Sersen…
Poddanské povinnosti obyvateľov Kremničky pred 300 rokmi
Robili na poli so záprahovým dobytkom na panskom majeri, zvážali seno do stodôl, stavali pánske obydlia, vozili víno pre pánsku potrebu aj pre krčmu, kúpené vína vozili do Liptova, pracovali na panskom majeri na Troch Duboch. Peniaze si dorábali aj vozením rudy a tovaru do Banskej Štiavnice a baní. Kapustiská a konopiská im zalievala rieka Hron.

Krematórium
Pamätník obetiam fašizmu
Autorom Pamätníka obetiam fašizmu v Kremničke je významný slovenský architekt Dušan S. Jurkovič, odhalený bol roku 1949, za národnú kultúrnu pamiatku ho vyhlásili o 14 rokov neskôr.
V roku bol 1995 doplnený aj o pamätník zavraždeným židovským obyvateľom – symbolickým svietnikom Menora – ktorého autorom bol slovensko- izraelský architekt Juraj Arieh Fatran.
Trojkráľová zabíjačka v Kremničke
Dedinská zabíjačka je tak trochu sviatok, príležitosť pre rodinné stretnutia a často aj veľa zábavy, ale hlavne veľa chutných zabíjačkových dobrôt a špecialít.
Prechod rozprávkovým lesom
Každoročne jedno z najväčších podujatí pre deti a ich rodičov v Banskej Bystrici nebude v mestskej časti Kremnička chýbať ani tento rok. Hovoríme o tradičnom Prechode rozprávkovým lesom.
Organizujú ho Občianska rada, Klub seniorov v Kremničke a miestni poslanci mestského zastupiteľstva.
TJ ŠK Kremnička
Bol futbalovýklub, ktorý sídlil v mestskej časti Kremnička. Založený bol v roku 1952. V rokoch 2011 – 2017pôsobil v tretej slovenskej lige. V roku 2017 sa uskutočnila fúzia Kremničky s mládežníckym futbalom práve zaniknutého klubu Dukly Banská Bystrica.
Po tejto fúzii bol založený nový klub pod názvom MFK Dukla Banská Bystrica.

Vladimír Sklenka
Autor: Vladimír Sklenka, Foto: archív a ilustračné