Stretnutia s minulosťou: Obraz Horného Uhorska v cestopisoch na prelome 18. a 19. storočia

História
0 /

Cestovať čiže zmeniť miesto v určitom priestore a čase či už pešky alebo pomocou najrôznejších dopravných prostriedkov, premiestniť sa po súši, vode či vzduchom, to všetko je staré ako samotné ľudstvo.

Obraz Horného Uhorska v Thurzovom dome

Už stáročia ľudia opúšťajú svoje domovy z najrôznejších dôvodov: diplomatických, politických, náboženských, vojnových, ekonomických i  osobných. Ako sa pozerali vo svojich cestopisoch na územie Slovenska ( Horného Uhorska ) francúzski a anglickí cestovatelia?

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela pripravilo pre návštevníkov z cyklu Stretnutia s minulosťou opäť zaujímavú prednášku. V stredu 27.marca 2024 o 17:00 hod. priblíži v Thurzovom dome historik Patrik Kunec obraz Horného Uhorska v cestopisoch na prelome 18. a 19. storočia.

Patrik Kunec

Patrik Kunec

Cestopis ako žáner dokumentárnej a faktografickej literatúry svojimi vlastnosťami odzrkadľuje realitu v  čase a  priestore doby, v ktorej vznikol. Cestopisná literatúra je zdrojom nových informácií, zaujímavých faktov a skutočností z určitého historického obdobia.

Aj preto môžeme cestopisnú literatúru zaradiť medzi historické pramene. Cestopis je ako historický prameň o to vzácnejší, že obsahuje viacero autorských čŕt či presadzovanie ideológií.

Mapa siedmich banských miest v Hornom Uhorsku

Mapa siedmich banských miest v Hornom Uhorsku

Témou prednášky je priblíženie obsahu vybraných cestopisov francúzskych a anglických cestovateľov o území Slovenska (Horného Uhorska), ktoré vznikli v období zhruba od roku 1750 do roku 1820. V prednáške budú predstavené dôvody, pre ktoré vybraní cestovatelia podnikli cestu do Uhorska, charakter ich cestopisných diel a napokon vybrané detaily z cestopisov, najmä vo vzťahu k stredoslovenskej banskej oblasti. Cestopisy zahraničných autorov poskytujú zaujímavý obraz najmä o hospodárstve, kultúre a tiež každodennom živote obyvateľov krajín a regiónov, cez ktoré cestovali. Často sa v nich zachovali informácie, ktoré iné typy prameňov neobsahujú,“

hovorí historik Patrik Kunec.

Historik Pavel Kunec

Historik Pavel Kunec

Populárne prednášky z cyklu Stretnutia s minulosťou budú pokračovať aj v mesiaci apríl, kedy sa návštevníci Thurzovho domu 24. apríla 2024 o 17:00 hod. môžu tešiť na pútavú prednášku historika Miroslava Lacka s témou O dejinách výroby pigmentu v banskobystrickom banskom revíre do konca 18. storočia.

Patrik Kunec, PhD.

Je historik a odborný asistent na katedre histórie FF UMB v Banskej Bystrici. Na katedre pracuje od roku 2006. V pedagogickej rovine prednáša o všeobecných a slovenských dejinách v období tzv. raného novoveku (15. – 18. storočie).

Vo vedeckom bádaní sa venuje výskumu vojenských dejín (uhorskí šľachtici slúžiaci v zahraničných armádach), sociálnych a kultúrnych dejín, najmä analýze obrazu Uhorska a vybraných európskych krajín v cestopisných dielach 18. a 19. storočia.

Dlhodobo sa venuje výskumu aktivít uhorského dobrodruha a cestovateľa Mórica Augusta Beňovského, k tejto téme publikoval niekoľko vedeckých štúdií a jednu monografiu.

Zdroj: Dana Kurtíková  , Foto: SSM, ilustračné a archív