Fotonávrat k Potulkám mestom: Návštevníci mohli spoznať najznámejších banskobystrických richtárov

História
0 /

Minulotýždňové Potulky mestom, ktoré sa konali pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu, boli zamerané na richtárov, ktorí doposiaľ pôsobili v histórii mesta Banská Bystrica. Účastníci podujatia sa dozvedeli aj mnoho zaujímavostí týkajúcich sa 770. výročia založenia nášho mesta.

Keď Banská Bystrica získala v roku 1255 mestské privilégiá od kráľa Bela IV., jedným z týchto bolo právo voliť si richtára. Zo začiatku mohli byť do tejto funkcie volení len slobodní a majetní mešťania, ktorí vlastnili dom na námestí.

Ich funkčné obdobie bolo najskôr len na jeden rok. Výnimkou bol prvý richtár Ondrej, ktorý svoju funkciu vykonával doživotne. Tento miestny banský podnikateľ zastával richtársky post v rokoch 1256 – 1293, Neskôr sa richtári volili už len na jeden rok. Voliť však mohol len úzky okruh voliteľov a zo začiatku mohol byť richtárom len mešťan nemeckej národnosti vlastniaci dom na námestí.

Na viacročné obdobie prvých mužov mesta obyvatelia Banskej Bystrice volili až od roku 1759. Richtár sa volil najskôr na Hromnice, 2. februára. Neskôr sa voľba presunula na Nový rok.

Prvým slovenským richtárom sa stal až v roku 1587 Bartolomej Novák, majiteľ domu č. 18 na Lazovnej ulici. Druhým najdlhšie slúžiacim a zároveň v rozvoji mesta veľmi úspešným richtárom bol Július Cesnak, ktorý vykonával svoju funkciu v období od 1893 do 1923.

„Práve Július Cesnak sa zaslúžil o výrazný hospodársky aj ekonomický rozvoj mesta. V dobe, keď zastával tento úrad, vznikol mestský vodovod napájaný z prameňa v Laskomeri a kanalizácia. Nechal vybudovať hydroelektráreň, vďaka ktorej sa osvetlili nielen domácnosti, ale aj ulice mesta. Na jeho počesť sme vytvorili hru Ratujte Cesnaka, ktorú si môžete zahrať v uliciach nášho mesta,“

hovorí prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík.

V spomínanej hre budete riešiť niekoľko úloh, lúštiť tajničku, odhaľovať šifru pomocou indícií, aby ste pomohli richtárovi rozlúštiť záhadný odkaz. Podrobnosti nájdete na  www.visitbanskabystrica.sk/hra/.

Štefan Jung, Martin Schafar, Melchior Smrtník a lekár Gottfried Moller. Viete čo majú títo páni spoločné? V minulosti aj oni zastávali post richtára v našom meste. Nielen o nich sa viac dozvedeli účastníci februárových Potuliek mestom.

So sprievodkyňou Idou Galusovou nazreli do Matejovho domu, kde si prezreli obrazy richtárov a historicky cenné predmety. Následne sa návštevníci presunuli do priestorov radnice.

Okrem fotografií a ďalších zaujímavých predmetov z minulosti, mali možnosť vidieť aj zakladaciu listinu mesta.

Zaujímavosťou je,  že súčasný prvý muž mesta Ján Nosko je v poradí už 173. richtár – primátor v histórii Banskej Bystrice. Pomenovanie primátor sa používa iba od roku 1990, dovtedy to boli predsedovia mestských národných výborov, vládni komisári, starostovia, mešťanostovia a samozrejme richtári.

Ak máte radi históriu, sledujte stránky Turistického a informačného centra a príďte na najbližšie Potulky mestom spojené s putovaním históriou 770-ročnej Banskej Bystrice.

Autor: (tom), Foto: mesto BB