Aj tohto roku si 11. novembra Banská Bystrica, podobne ako množstvo ďalších miest na celom svete, pripomína Deň vojnových veteránov. Presne o 11:11 hod. začína pietny akt pri pamätníku Monument v Majeri. Povedzme si niečo o histórii tohto pamätného dňa.
Koniec I. svetovej vojny
Dňa 11. novembra 1918 o 11:01 hodine podpísal maršál Foch v železničnom vagóne v lese pri Compiégne vo Francúzsku prímerie s porazeným cisárskym Nemeckom, o 11:11 hod. zaznela posledná salva.
Týmto prímerím bolo prakticky dohodnuté ukončenie 1. svetovej vojny – najväčšej a najstrašnejšej, vojny, akú do tej doby ľudstvo spoznalo Dátum 11. november sa stal na pamiatku obetiam vojny v demokratických krajinách Európy, v USA a Kanade „Dňom vojnových veteránov“.
Počas I. svetovej vojny bolo zmobilizovaných viac než 60 miliónov vojakov. Vojna sa skončila kapituláciou Ústredných veľmocí.
Deň vojnových veteránov
Dátum 11. november iniciovalo Francúzsko v roku 1919 ako Deň padlých a Deň prímeria. Behom krátkej doby sa spomienka na padlých rozšírila aj v Severnej Amerike ako Deň spomienok a Deň veteránov – v Kanade už ako „Remembrance Day“ na počesť vojakov padlých v oboch svetových vojnách – symbolom 11. novembra sa stal vlčí mak, ktorého papierový kvet si pripínajú ľudia na odev ako spomienku na padlých vojakov.
Ten je odvodený od symbolu tohto dňa, červeného divého maku. Ten použil v básni Na flámskych poliach vojenský lekár, podplukovník John McCrae ako symbol spomienky na hrôzy vojny a zbytočnosť smrti. Dnes je tak možné práve tento kvet vidieť pri spomienkových a pietnych aktoch, ktoré sa viažu k tomuto dňu.
„Treba si uvedomiť, že v I. svetovej vojne zahynulo 17 miliónov ľudí, čo nie je málo. Bola to dovtedy najkrvavejšia vojna, v ktorej boli prvýkrát použité zbrane hromadného ničenia, ako otravné plyny, čo vyvolávalo v zákopoch často paniku a vojaci zomierali vo veľkých bolestiach. Takisto nevýslovne trpelo civilné obyvateľstvo, aj keď taká genocída, akú pripravili fašisti v II. svetovej vojne Židom a slovanským národom, to nebola. Musíme si neustále pripomínať tieto vojnové obete,“
hovorí historik Stanislav Mičev.
Bystrická spomienka pri Monumente a vojnovom hrobe
Tradíciu Dňa vojnových veteránov udržiava Banská Bystrica od roku 2013 a padlých vojakov vo vojnových konfliktoch si vždy uctí spomienkovým aktom pri vojnových hroboch v rámci mesta. Spoločné operačné veliteľstvo Ozbrojených síl SR položí vence a divé maky na všetky vojnové hroby a pietne miesta na území mesta.
Banskobystrická samospráva uctí pamiatku padlých vojakov v 1. svetovej vojne. Hlavný spomienkový akt sa za účasti primátora mesta Jána Noska uskutoční symbolicky 11. 11. 2022 o 11:11 hod. pri Monumente na Vojnovom cintoríne v Majeri. Pri tejto príležitosti bude odhalená aj štvrtá etapa obnovy cintorína.
Autor: (tom), Foto: ilustračné a archív