Davidova hviezda pod Urpínom 2: Prednáška o architektovi Alexandrovi Skuteckom

História
1 /

Prednáškový cyklus Davidova hviezda pod Urpínom pokračuje svojou druhou časťou venovanou osobnostiam židovskej komunity v Banskej Bystrici v Skuteckého vile na Hornej ulici č. 55. Pri príležitosti 80. výročia úmrtia Alexandra Skuteckého si v utorok 15. októbra 2024 o 17:00 pripomenieme život tohto významného architekta, diela ktorého sú súčasťou národného pokladu. Prednáša historik Mgr. Jozef Ďuriančik. Vstupné je 3 eurá.

Architekt Alexander Skutecký

Narodil sa 25. Júna 1883 vo Viedni. Jeho rodičia Dominik a Cecília Skutecký smerovali z Benátok do Banskej Bystrice a cestou sa uchýlili u príbuzných, kde sa Alexander Skutecký narodil.

Skutecký: Podobizeň 16-ročného syna Alexandra

Skutecký: Podobizeň 16-ročného syna Alexandra

Rodina Skuteckých žila striedavo v Banskej Bystrici a v Benátkach. Benátky boli pre Skuteckého otca Dominika veľmi blízke, pretože bol známy romanticko-impresionisticky maliar. Alexandrova matka Cecília bola vyučenou krajčírkou. Bola oporou pre celú rodinu. Alexander bol druhorodeným synom. Mal brata Ferdinanda, sestru Cecíliu – opernú speváčku, sestru Karolu, ktorej syn Peter Karvaš bol známym slovenským dramatikom a spisovateľom.

Bývali v Benátkach, ale keď tam vypukol mor, natrvalo ich opustili. Vrátili sa do Banskej Bystrice, kde si postavili dom. V tomto bystrickom dome prežil Alexander detstvo a mladosť. Bol výtvarne nadaný po otcovi a zručný po matke.

Alexander Skutecký

Alexander Skutecký

V rokoch 1890-1904 absolvoval základné a stredné vzdelanie v Banskej Bystrici. Následne v rokoch  1905-1913 Alexander  študoval architektúru na Vysokej škole technickej v Budapešti. Po štúdiách začal pracovať ako samostatný architekt, projektoval kaviarenské interiéry a kiná.

Po prvej svetovej vojne sa Alexander Skutecký vrátil domov a napokon zakotvil v Bratislave, kde sa ako architekt stal členom pokrokového umeleckého združenia Kunstverein. Projektoval obytné domy, ale aj verejné budovy. Bol značne ovplyvnený viedenskou architektúrou, preferoval historizmus siahajúci až k antike. Postupne však prešiel k striedmemu purizmu.

Justičný palác v Bratislave

Justičný palác v Bratislave

Alexander Skutecký spolupracoval aj s Vojtechom Holeschom (1876-1938), ktorý  pochádzal tiež z Banskej Bystrice. Veľa cestoval (pracoval aj u slovenského architekta Ladislava Hudeca). Navrhoval hlavne interiéry a nájomné domy.

Lokálpatriotizmus, ktorý ich oboch s Holeschom spájal, aj zhoda profesionálnych názorov ich viedli k úzkej spolupráci a vytvoreniu monumentálneho Justičného paláca v Bratislave.

Interiér Justičného paláca

Interiér Justičného paláca

Továrnik Egon Bondy  požiadal Alexandra Skuteckého o naprojektovanie nových priestorov pre jeho podnik Kablo. Skutecký navrhol aj Bondyho dvojposchodový privátny dom na Štefánikovej ulici č 14.

Staviteľom bol aj v tomto prípade Alexander Feigler, o sochársku výzdobu sa postaral Alojz Riegle. Žiaľ, Bondy zomrel skôr, ako sa do domu stihol nasťahovať.

V Bratislave ukončil svoju činnosť výstavbou Justičného paláca a v Košiciach polyfunkčnou budovou poisťovne Assicurazione Generali Trieste. Počas 2. svetovej vojny pôsobil od roku 1942 s prezidentskou výnimkou ako zmluvný technický referent stavebného oddelenia Železníc SR v Spišskej Novej Vsi. Po vypuknutí Slovenského národného povstania sa vrátil do Banskej Bystrice a po jeho potlačení odišiel do hôr.

Tu ho stihol tragický osud židovského obyvateľstva na Slovensku. Stal sa obeťou vraždenia Židov pri Banskej Bystrici v jeseni roku 1944 v Hiadeľskom sedle.

Stolperstein

Stolperstein

Architektonické diela Alexandra Skuteckého

  • budova Slovenskej všeobecnej úverovej banky, Štúrova 5, Bratislava 1921
  • administratívna budova v areáli bratislavskej továrne Kablo, 1921
  • privátny dom, Bratislava 1921
  • privátny dom továrnika E. Bondyho na Štefánikovej 14, Bratislava 1924
  • nájomný a obchodný dom S. Tauskeho, Bratislava 1931
  • viacúčelové budovy bratislavských pobočiek poisťovní Assicurazione Generali a Moldavia Generali, Bratislava, Gorkého ulica 6-12, 1935
  • s architektom Vojtechom Holeschom Justičný palác, Bratislava 1937
  • viacúčelová budova poisťovne Assicurazioni Generali, Košice, 1937

Zdroj: (tom), Klára Kubičková a wikipedia , Foto:  archív a ilustračné