Cyklus prednášok k 770. výročiu Banskej Bystrice: Míľniky v dejinách medeného mesta

História
0 /

Banská Bystrica aj napriek bohatej histórii, ktorá siaha až do stredoveku prešla počas svojej existencie mnohými dôležitými míľnikmi, ktoré ovplyvnili jej hospodársky, spoločenský a kultúrny vývoj. V tomto roku mesto Banská Bystrica oslávi 770. výročie udelenia mestských výsad vtedajším uhorským kráľom Belom IV.

Mesto pod Urpínom sa tak radí medzi významné mestá Slovenska a Európy s dlhou a slávnou históriou. Dejiny mesta sa akoby vinú s niťou mnohých známych i menej známych udalostí, či životnými osudmi slávnych i menej slávnych obyvateľov. Úvod cyklu prednášok venovaných 770. výročiu mesta bude patriť riaditeľovi Stredoslovenského múzea.

Zakladacia listina mesta Banská Bystrica 1255

Zakladacia listina mesta Banská Bystrica 1255

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pozýva na otváraciu besedu z cyklu 770. výročie Banskej Bystrice, Míľniky v dejinách medeného mesta. 13. marca o 17:00 hod. v Matejovom dome návštevníkom priblíži zaujímavé míľniky dejín Banskej Bystrice riaditeľ múzea a publicista Marcel Pecník.

Stredoslovenské múzeum, ktoré vzniklo už v roku 1889, najprv ako mestské múzeum, si významné výročie Banskej Bystrice pripomenie hneď viacerými aktivitami. Jednou z nich bude séria besied na zaujímavé témy z minulosti mesta. Začneme pozvaním na stretnutie s riaditeľom múzea, historikom a publicistom Marcelom Pecníkom, ktorý návštevníkom a záujemcom o dejiny predstaví koncept najdôležitejších okolností, udalostí a osobností, ktoré v priebehu storočí prispeli k formovaniu mesta čo do jeho veľkosti, významu, podoby či atmosféry,“

informuje PR manažérka múzea Dana Kurtíková.

Veduta

Veduta

Rozmach Banskej Bystrice prišiel po udelení mestských privilégií kráľom Belom IV., vďaka ktorému sa Bystrica stala slobodným kráľovským mestom. Privilégia umožnili mestu samosprávu, vlastný súd a slobodné obchodovanie.

Tento krok podporil prílev nemeckých kolonistov, ktorí so sebou priniesli pokročilé technológie v baníctve a v spracovaní kovov.

Marcel Pecník

Marcel Pecník

„Vedeli ste, že prvý richtár Ondrej viedol mesto celé desaťročia? Alebo že naše mesto niekoľkokrát vyhorelo? Že v ňom bol  korunovaný kráľ a sídlil tu jeden z najbohatších podnikov v dejinách ľudstva? Aké sú pamiatky po baníctve v meste, ktoré sa volá Banská… a nikdy sa v ňom neťažilo?  ..Počuli ste niekedy, že v centre námestia sme mali cintorín, či ako cestoval morový stĺp, a ako pribudli k ruským aj rumunské tabule z vďaky za oslobodenie? To sú všetko otázky, na ktoré dostanete odpoveď na mojej besede v Matejovom dome. Úvodná prednáška návštevníkov vtiahne do najvýznamnejších míľnikov nášho mesta a snažil som sa vybrať aj také, ktoré nie sú až tak medzi Bystričanmi známe,“

pozýva na besedu riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

770. výročie udelenia mestských privilégií si Stredoslovenské múzeum pripomenie aj ďalšími podujatiami a prednáškami. Medzi inými nebude chýbať aj výstava venovaná tomuto významnému výročiu v Thurzovom dome, ktorá sa otvorí 15. mája 2025.

Zdroj: Dana Kurtíková, Foto: SSM a ilustračné