V derby s Podbrezovou bystrickí futbalisti remizovali, presadil sa iba Malec + HLASY

4 /

V 6. kole futbalovej Niké ligy Banskobystričania remizovali v Podbrezovej 1:1 a potvrdili dobrú fazónu na ihriskách súperov. V tejto sezóne vonku ešte neprehrali a doma ich zdolal iba majstrovský Slovan. V derby sa presadil útočník Tomáš Malec, zaznamenal už tretí gól v sezóne.

Aktívnejší domáci sa v prvom polčase prezentovali nepresnými koncovkami Yirajanga, Sanusiho a Oravca. Do vedenia tak išli hostia spod Urpína v 30. minúte, keď sa po centri Pišoju z pravej strany ujala druhá, už presná hlavička Tomáša Maleca spoza päťky – 0:1. V závere prvého dejstva bystrický útočník Rymarenko z priameho kopu z 25 m opečiatkoval brvno. Na opačnej strane už nadstavenom čase Galčík spoza šestnástky dobrou strelou natiahol Reháka v bránke.

Po zmene strán sa neujala po prízemnom centri Pišoju ďalšia šanca Rymarenka, keď nemieril medzi žrde a Podbrezová následne vyrovnala. Po stratách od Slebodníka a Richtárecha dostal dobrú loptu za obranu Sanusi a z pravej strany šestnástky za pomoci teču Záhumenského rozvlnil sieť – 1:1. Keďže bystrický hráč zmenil smer lopty, bol mu pripísaný vlastný gól. Tím spod Urpína mohol dostať znovu do vedenia Slebodník v 67. minúte, keď z hranice šestnástky zatočil loptu do spojnice žrde a brvna. Na opačnej strane sa dvakrát nepresadil Sanusi, najprv mu v tutovke odkopol spod nôh loptu Willwéber a v nadstavenom čase mu strelu spoza šestnástky zlikvidoval pozorný Rehák. Bystričania tak nevyhrali v Podbrezovej ani po štyroch rokoch (naposledy tam triumfovali 28. augusta 2020).

Fakty o zápase:

FK Železiarne Podbrezová– MFK Dukla Banská Bystrica 1:1 (0:1)

Góly: 65. Záhumenský (vlastný, podľa oficiálneho zápisu) – 30. Malec. Rozhodovali: Glova – Hancko, Kmec, ŽK: Ďatko – Mensah, Willwéber. 1967 divákov.

Podbrezová: A. Danko – Koštrna, Oravec, Mielke – Chyla – Sanusi, Talakov (46. Ďatko), Štefánik (86. Smékal), Grešák (73. A. Slávik) – Galčík (86. Deml), Yirajang (60. Juritka)

Banská Bystrica: Rehák – Mensah (90+2 Považanec), Godál, Willwéber (76. Klimpl) – Pišoja, Richtárech, Hlinka, Záhumenský – Slebodník (76. Šikula), Malec (76. Veselovský), Rymarenko (89. Brenkus)

Marek Bažík, tréner Banskej Bystrice: „Zápas hodnotím pozitívne. Obával som sa trávnika, ihrisko nebolo v ideálnom stave, bolo tam veľa piesku. Ak by bolo lepšie, tak futbal by bol ešte lepší. Aj napriek tomu si myslím, že oba tímy ukázali veľa dobrých vecí. Viac som spokojný s prvým polčasom, mali sme tam hru pod kontrolou, dali sme pekný gól, trafili sme ešte brvno. Čakali sme, že po polčase domáci pristúpia k zmenám a to sa potvrdilo. Mali sme horší úvod druhého dejstva, ale sme to potom preskupili a zareagovali na hru súpera. Opäť sme sa cez voľné priestory dostávali do nebezpečných situácií. Rymarenko mal dve šance, Slebodník trafil do spojnice, chýbali centimetre. Mohli sme zápas uzavrieť. Mrzí ma inkasovaný gól z akcie, ktorú sme mali mať pod kontrolou, bol to v podstate vlastný gól. Mohli sme teda v Podbrezovej pokojne vyhrať, mali sme viac šancí než súper, ale treba uznať aj kvalitu domáceho mužstva. Bod musíme rešpektovať.“

Tomáš Malec, strelec gólu Banskej Bystrice: „Dobre sme vstúpili do zápasu. Dali sme do polčasu gól, no potom sme sa trochu zatiahli. Dali sme však ešte brvno. V druhom polčase sme mali takisto nejaké šance, ale zrazu z ničoho dal súper vyrovnávajúci gól, hoci optickú prevahu mal. Na lopte nás domáci držali. My sme šancí mali viac, no berieme aj bod. Na to aký bol terén, tak aj futbal bol dobrý. Pred zápasom by sme remízu brali, ale teraz si myslíme, že sme mali vyhrať. Škoda, musíme sa zmieriť aj s bodom. Mňa samozrejme teší každý gól, no keby bol víťazný, tak o to viac by to človeka tešilo. Dnes mi to tam poslal ´Pišo´, tie centre tam pred bránku na mňa idú, viem si ich nájsť a dúfam, že to takto bude pokračovať. Korunu strelcov vôbec neriešim, tešia ma ako útočníka tri góly na úvod sezóny, ale dôležitejšie by bolo víťazstvo. Ten gól by som za výhru v Podbrezovej vymenil.“

Matej Oravec, kapitán Podbrezovej: „Chceli sme doma vyhrať, ale vzhľadom na priebeh zápasu je remíza zaslúžená. Bohužiaľ, inkasovali sme paradoxne gól zo situácie, na ktorú sme sa pripravovali celý týždeň. Vedeli sme, že Bystrica ma silné centre pred bránku, takže to nás mrzí. Druhý polčas bol z našej strany lepší než prvý. Cez prestávku sme si niečo povedali, Vedeli sme, že keď budeme hrať svoju hru, tak máme na to vyrovnať duel a možno aj otočiť priebeh. Dali sme však iba jeden gól, druhý sa nepodaril, no berieme aj bod. Doma chceme vyhrávať, nie iba bodovať. Nechcem sa vyhovárať na zlé ihrisko, ale ani zdravotný stav nášho mužstva nebol dobrý. Dali sme však do toho všetko. Dnes to nevyšlo na víťazstvo. Verím, že nabudúce to vyjde.“

Vladimír Cifranič, tréner Podbrezovej: „Videli sme zaujímavý zápas dvoch mužstiev, ktoré chceli vyhrať a hrať futbal. V prvom polčase to bol medzišestnástkový futbal bez nejakých väčších šancí. Súper využil jednu po našej chybe a ujal sa vedenia. V druhom polčase sme zvýšili aktivitu, boli sme lepším mužstvom, mali sme aj tlak, ale čisté šance sme si nevypracovali. Avšak podarilo sa nám vyrovnať, mali sme tam ešte jednu šancu, chceli sme duel dotiahnuť do víťazného konca. Bojovali sme, chlapci to nezabalili, neboli spokojní s bodom, ale ďalší gól už nepridali. Hostia v zápase dvakrát trafili brvno, vtedy stálo pri nás šťastie, takže v konečnom dôsledku je remíza zaslúžená.“

Banskobystrickí futbalisti sa najbližšie predstavia v sobotu 14. septembra o 18.00 hodine doma na Štiavničkách a privítajú nováčika z Komárna.

Autor: (irb), Foto: klubové