Slovan i bez kľúčových opôr pripravil Bystričanom prvú prehru v sezóne + HLASY

5 /

V 5. kole najvyššej slovenskej súťaže futbalisti Banskej Bystrice prvýkrát v sezóne nebodovali, keď prehrali so Slovanom Bratislava 0:2. Úradujúci majster zaknihoval štvrtú ligovú výhru v rade. Duel sa začal s osemminútovým oneskorením pre nefunkčné dorozumievacie technické zariadenie u hlavného arbitra Micheľa. Belasí nastúpili iba s Kašiom zo základnej zostavy prvého play off  duelu Ligy majstrov v Dánsku. Na súpisku sa nedostali Weiss mladší, Kucka, Bajrič, Blackman a ani zranený Zuberu. Ostatní kľúčoví hráči boli pripravení striedať.

Bystričania hrali v plnej sile a mohli ísť do vedenia v 22. minúte po úniku Rymarenka, ktorého stíhal a napokon odstavil od koncovky v šestnástke Kašia. Hostia mali veľkú šancu po strele útočníka Metsoka, keď loptu zblokoval domáci Klimpl a skončila na brvne. Následne ešte Mustafič z hranice šestnástky prekopol bránku. Po polhodine to skúšal hosťujúci Marcelli spoza veľkého vápna a dobre natiahol gólmana Reháka. Na opačnej strane z podobnej vzdialenosti slabšie strieľal Rymarenko iba do náručia Trnovského. Ten nahradil jednotku Takáča medzi žrďami.

V druhom polčase sa brvno triaslo opäť, tentoraz po zakončené striedajúceho Tolića v päťke. Domáci mali šancu po strele Hlinku spoza malého vápna, zaskvel sa brankár Trnovský. Následne zasahoval aj po koncovke Rymarenka z uhla v malom vápne. Gól padol v 67. minúte po načasovanej prihrávke Barseghjana na Metsoka, keď ho Hlinka už nestíhal a útočník Slovana presne zakončil v šestnástke – 0:1. Na 0:2 zvýšil o sedem minút neskôr Barsgehjan nekompromisnou ľavačkou v pokutovom území po zachytení lopty. Záver duelu si Slovan skúsene postrážil, keď mal ešte ďalšie šance. Jednu nevyužil Marcelli zo stredu šestnástky a v nadstavenom čase v tutovke nepokoril Reháka z rohu päťky Strelec. Trnovský zasahoval iba po strele Brenkusa spoza šestnástky. Stav sa už nemenil.

MFK Dukla Banská Bystrica – ŠK Slovan Bratislava 0:2 (0:0)

Góly: 67. Metsoko, 74. Barseghjan. Rozhodovali: K. Micheľ – Štrbo, Vass. ŽK: Bažík (tréner), Rymarenko – V. Weiss (tréner). Diváci: 4125.

Banská Bystrica: Rehák – Mensah, Willwéber, Klimpl (62. Šikula) – Pišoja, Richtárech (78. Brenkus), Hlinka, Záhumenský (78. Hanes) – Slebodník (70. Veselovský), Malec (62. B. Ľupták), Rymarenko

Bratislava: Martin Trnovský – Medveděv, Kašia (68. Wimmer), Voet, Vojtko – Marcelli (87. Mišovič), Mustafič, Savvidis, Mateáš (46. Tolić), Mak (46. Barseghjan) – Metsoko (68. D. Strelec)

Marek Bažík, tréner Banskej Bystrice: „Slovan vyhral zaslúžene, pretože mal v zápase viac šancí ako my. Bol aktívnejší. Možno by sa zápas vyvíjal inak, ak by prvú veľkú šancu na našej strane využil Rymarenko. Kto vie ako by to bolo potom. Musím však pochváliť chalanov. Išli sme na sto, stodesať percent. Ak hráte so Slovanom, tak tri – štyri šance, ktoré sme mali, musíte aspoň polovicu z nich využiť. A spoliehať sa na to, že Slovan nebude mať svoj deň a svoje šance nevyužije. To sa dnes nestalo, takže súper vyhral zaslúžene, hoci si myslím, že za náš výkon sa vôbec nemusíme hanbiť.“

Marek Hlinka, defenzívny futbalista Banskej Bystrice: „Bolo to z môjho pohľadu dosť vyrovnané, v prvom polčase sme mali šance my aj Slovan. Myslím si, že sme sa s nimi nejakým spôsobom držali. Potom druhý polčas, klasika, nedáme šance a z rýchlych protiútokov, v čom je Slovan fantastický, tak dostaneme gól. Potom už Slovan umne držal loptu a bol na koni. Prehra nás mrzí hlavne z toho dôvodu, že sme šance na ten gól mali, držali sme krok so Slovanom, ale taký je futbal. Bohužiaľ, my sme šance nedali a Slovan svoje šance premenil, čiže z tohto pohľadu zaslúžene vyhral. Pri mojej šanci v druhom polčase ešte za stavu 0:0 som sa snažil tú loptu tlačiť do bránky, do protismeru brankárovi, aby to mal čo najďalej, ona sa tam výborne presúval a roztiahol sa. Ťažko povedať, keby to dávam ešte vyššie, bol som už celkom blízko, ale takúto šancu by som mal premieňať a možno by bol potom zápas iný. Neboli sme efektívni. Slovan z tých pár šancí góly dal, my nie. Tým pádom je výsledok 0:2. Pri tých inkasovaných góloch to boli z môjho pohľadu ťažké situácie. Pri tom prvom góle som mohol ísť možno do sklzu, Metsoko si ma dobre pokryl, ťažko som sa tam dostával, ale mohol som to skúsiť.  A pri tej druhej situácii lopta pod seba na zadnú žrď, to bolo ťažké na reakciu.“

Martin Trnovský, brankár Slovana Bratislava:Víťazstvo teší, čisté konto tiež, že sme to s chalanmi zvládli. Vedeli sme, čo nás tu čaká, ten zápas bol veľmi nepríjemný, ťažký. Aj fyzicky aj psychicky, keďže hráme v podstate každý tretí deň zápas, je to náročné, ale boli sme dobre pripravení, dodržiavali sme pokyny od trénerov, to bolo veľmi kľúčové. Víťazstvo teší a sústredíme sa na stredu. Som rád, že som pomohol mužstvu, ďakujem aj trénerovi za dôveru. Sme jeden tím, všetci máme jeden cieľ a ideme za ním spolu. Myslím si, že sa nám to darí. V tomto zápase som si aj zachytal a mal som aj pokoj, taká rovnováha. Bol som v zápasovom tempe, mal som aj zákroky. Pri úvodnej šanci Rymarenka sme to zvládli aj s Guramom Kašiom, sme spoluhráči, pomôžeme si navzájom, tak to má byť. Super, že sa nám to podarilo. Vedeli sme, že začiatok duelu bude náročný, že Bystričania pôjdu do nás na plné bomby. Darilo sa nám to ustáť, v prvom polčase sa nám darilo aj držať loptu, čo bolo fajn, nebolo to hore – dole. Druhý polčas bol už lepší z našej strany, padli góly a mali sme aj ďalšie šance na ďalšie dva góly. Výhra teší, to je hlavné a môžeme ísť ďalej.“

Vladimír Weiss st., tréner Slovana: „Sme radi, že sme vyhrali v ďalšom ligovom zápase pred tým vážnym doma v play-off Ligy majstrov. Som rád, že hráči boli ochotní behať, a to aj bez lopty. Hrali sme dosť v pozmenenej zostave, ale niektorí hráči mi dali inšpiráciu, aby som rozmýšľal o ich zaradení do základnej zostavy. Z tohto pohľadu som rád. Zápas v Bystrici sa vyvíjal pre nás nie dobre, lebo kebyže dá Rymarenko z brejku po našej chybe gól, tak možno by to bol iný zápas. Ale je to keby. Potom sme rozhodli duel našou hernou kvalitou, ktorú doniesli na ihrisko Tigran Barseghjan a Marko Tolić. Mohli sme vyhrať aj vyšším rozdielom, no Bystrica tiež mala dobré momenty, pri jednej veľkej šanci súpera nás podržal brankár Trnovský. Som rád, že sa nik nezranil a berieme si tri body. Domov odchádzame spokojní.“

Banskobystrickí futbalisti sa najbližšie predstavia v druhom kole Slovenského pohára v Sásovej (mestská časť B. Bystrice) v stredu 28. augusta o 17.00 hodine, ligový duel odohrajú v sobotu 31. augusta o 20.30 hodinePodbrezovej proti tamojším Železiarom v derby.

Autor: (irb), Foto: fb Slovan Bratislava + web mfkdukla.sk (titulná)