3 /

V 3. kole futbalovej Niké ligy Banská Bystrica zaknihovala prvú výhru v aktuálnej sezóne, keď zdolala Dunajskú Stredu 1:0 premiérovým gólom Tomáša Maleca v novom drese a bodovala v treťom zápase v rade. Tím zo Žitného ostrova prehral v najvyššej súťaži duel po dlhých piatich mesiacoch, prvý v tomto ročníku.

Pod Urpínom sa hral od úvodu taktický futbal s minimom príležitostí. V prvom polčase boli najbližšie ku gólu domáci futbalisti. V tretej minúte to skúšal hlavou nepresne Hlinka, no najväčšiu možnosť mal v 12. minúte Rymarenko. Dostala sa k nemu predĺžená lopta z pravej strany, zakončoval z ľavej strany spoza päťky ľavačkou a iba tesne minul vzdialenejšiu žrď. Hostia pohrozili až po polhodine Trusom, strieľal z rohu šestnástky nad brvno. To bola však jediná vážnejšia situácia z pohľadu DAC. Naopak Bystričania ešte pred polčasom mohli ísť do vedenia, keď po ľavej strane postupoval Záhumenský, ale finálnu fázu nezvládol, bránku prestrelil, možno sa žiadala prihrávka v šestnástke jednému z útočníkov.

Skóre napokon otvoril po zmene strán v 51. minúte hlavou Tomáš Malec, ťažil z presného centra Záhumenského a spoza päťky poslal loptu pod brvno – 1:0. Hostia potom o niečo viac ožili, často boli na polovici súpera, no mali iba jednu výraznejšiu šancu striedajúcim Redzičom, ktorý mieril v 55. minúte po prieniku stredom vedľa žrde. Bystričania sa sústredili na pozornú defenzívu, množstvo lôpt zblokovali, hrali obetavo a Dunajskostredčania sa nevedeli presadiť. V osemdesiatej minúte to Rymarenko vyskúšal z 20 metrov a blokovaná lopta putovala vedľa pravej žrde. Rozhodca Kružliak nadstavil až šesť minút a v prvej minúte tohto extra času vystrelil Andzouana spoza šestnástky, lopta putovala do náručia Reháka. V druhej minúte Redzič hlavičkoval v pokutovom území vysoko nad brvno a v piatej to skúšal z otočky z vnútra šestnástky Trusa, no ani on nemieril presne. Tri body tak zostali na Štiavničkách.

Tomáš Malec

MFK Dukla Banská Bystrica – FK DAC 1904 Dunajská Streda 1:0 (0:0)

Góly: 51. Malec. Rozhodovali: Kružliak – Bednár, Kuba. ŽK: Brenkus (B. Bystrica). Diváci: 1853.

Banská Bystrica: Rehák – Klimpl, Godál (59. Šikula), Willwéber – Pišoja, Richtárech, Hlinka, Záhumenský (70. Brenkus) – Malec (70. Hanes), Rymarenko (88. Slebodník), Veselovský (59. B. Ľupták)

Dunajská Streda: Popović – Andzouana, Kačaraba, Brunetti, Mendez (65. Yapi) – Dimun – Vitális (78. Szendrei), Bajo (65. Ramadan), Herc (53. Bernát) – Trusa, Almási (53. Redzič)

Marek Bažík, tréner Banskej Bystrice: „Taký je futbal. Minulý víkend sme mali zápas so Skalicou v rukách a prišli sme o dva body v posledných sekundách zápasu. Dnes sme vedeli, že to bude iný typ zápasu, čo sa aj potvrdilo. Vedeli sme, že nebudeme veľa na lopte, že budeme musieť veľa pracovať v defenzíve a za to chcem chlapcom poďakovať a zagratulovať, pretože nás to stálo veľa síl. Vedeli sme aj to, že situácií pred bránkou súpera nebude veľa a ani tých striel toľko nebude. O to viac ma teší, že sme boli efektívnejší a z troch možností sme jednu využili. A o to ešte viac, že to bolo z vecí, ktoré cvičíme. Teší ma, že to tam padlo Tomášovi Malecovi. Tento gól potreboval ako soľ, no potrebovali sme to všetci. Veľmi sa tešíme, lebo viem, s akým mužstvom sme dnes vyhrali a koľko nás to stálo síl. Musíme to teraz správne poňať, neuraziť šťastenu. Máme pred sebou ťažkú sériu zápasov a ideme bojovať o každý jeden bod.“

Tomáš Malec, strelec gólu Banskej Bystrice: „Je to o to lepšie, že rozhodol o víťazstve môj gól, ale chcem vyzdvihnúť celý tím, lebo sme pracovali ako jeden muž. Nie je to o jednom hráčovi. Vrátilo sa nám to možno z toho minulého týždňa. Výhra a i môj premiérový gól za Banskú Bystricu však chutí nádherne, veľmi sa z toho teším. Videl som, že Timo Záhumenský zdvihol hlavu, že ide centrovať, pekne ma našiel, lopta mi iba padla na moju hlavu a našťastie to padlo aj do bránky. Potom sme to pekne ubránili. Išiel som do zápasu s tým, že mi to dnes môže vyjsť a chvalabohu to vyšlo. Hlavne sme nechceli Dunajskú Stredu púšťať stredom, lebo tam sú silní. V prvom polčase nás to stálo veľa síl, lebo sme veľa napádali. Nevyzeralo to pekne, ale ubránili sme to a prišiel ten jeden gól. Rátajú sa tri body, to je podstatné.“

Ivan Rehák, prvé čisté konto v drese Banskej Bystrice: „Čisté konto chutí výborne, navyše s tým, že sme získali aj tri body. Po tom minulom výkone, že sme so Skalicou dominovali a nebodovali, tak dnes nám šťastie prialo a užil som si to naplno. Zápas bol medzišestnástkový, nebolo tam množstvo šancí. My sme z dvoch vyložených príležitostí dali gól, aj keď to bola možno pološanca, teda po centri. Dunajská Streda nás nejako veľmi neohrozila, mala nejaké pološance, ale myslím si, že dnes celá defenzíva, aj od útočníkov, pracovala výborne. Vedeli sme, že v poslednej dobe i vzhľadom na to aký má súper káder, rozpočet a vymoženosti, tak stagnujú Dunajskostredčania trošku výkonnostne. Trošku som teda očakával, že zápas bude vyrovnanejší, keďže my hráme dobre v defenzíve. Takže ani nebol tento vývoj duelu pre mňa nejakým prekvapením.“

Timotej Záhumenský, tretí zápas, druhá prihrávka na gól: „V prvom zápase som mal sekundárnu prihrávku na gól, takže toto je moja druhá oficiálna prihrávka na gól. Futbal je však kolektívny šport, poteší ma, ak nahrám na gól, ale za to nič nemám. Hráme na body a všetci sa chceme dostať v tabuľke najvyššie. Takže prihrávky ja vôbec neriešim, poteší to, no to je tak všetko. Bol to náročný zápas. Hostia po väčšinu zápasu držali loptu, majú kvalitné mužstvo, jedno z najlepších v lige, majú i  najlepšie podmienky. My máme zase tímového ducha, vieme sa zomknúť, dnes sme ukázali obetavý výkon, bojovali sme do poslednej minúty. Na rozdiel od minulého zápasu, dnes sme si to víťazstvo ustrážili. Nemali sme toľko veľa šancí dnes ako minule proti Skalici, ale z minima sme vyťažili maximum a môžeme mať i z tohto radosť.“

Francisco Muňoz, tréner Dunajskej Stredy: „Bolo to dnes o tom, že sme mali riešiť niektoré situácie, ktoré sa nám ponúkali, s väčšou skúsenosťou. Mali sme dostatok šancí na skórovanie. Domáci si počkali na tú svoju a dokázali z nej skórovať a my ideme napokon domov bez bodu. Musíme porozmýšľať nad tým čo a ako zlepšiť. Mužstvu chýbala skúsenosť v jednotlivých herných situáciách. Mali sme ich lepšie riešiť, preto sme neboli dostatočne nebezpeční pred bránkou súpera. Taký je futbal. Musíme tvrdo pracovať, dnešný výkon ukázal, kde sa momentálne nachádza mužstvo. Je nové, mladé, veľa vecí si ešte musí sadnúť. Snažíme sa zlepšovať, proti Bystrici sme kontrolovali hru, ale chýbajú určité automatiky vo finálnej fáze. Je logické, že je každý sklamaný, no potrebujeme tvrdšie pracovať. Tlak v klube poznám, vždy sa tu očakáva víťazstvo, ale občas sa vo futbale udejú aj takéto zápasy. Treba sa z neho poučiť. Musíme sa zlepšiť hlavne v poslednej tretine ihriska, tam sme mali najväčší problém, teda najmä v zakončení.“

Christián Herc, stredopoliar Dunajskej Stredy:Vedeli sme, že aj minulý rok to boli proti Bystrici podobné zápasy, že ten kto dá prvý gól, tak dá sa povedať, že aj vyhrá. Chceli sme dať čo najskôr gól v prvom polčase. Myslím si, že sme hrali v prvom polčase dobre, ale na držanie lopty sa nehrá. Pred druhým polčasom sme si povedali, že musíme ešte viac zabrať vo finálnej fáze. A za dve minúty sme dostali gól, podľa mňa úplne zbytočný a lacný. Potom sme už štyridsať minút dobýjali súperovu bránku, dobýjali, ale mali sme len jednu – dve šance. Nepodarilo sa nám vyrovnať a ideme domov bez bodu sklamaní.“

Banskobystrickí futbalisti sa najbližšie predstavia v sobotu 17. augusta o 20.30 hodine v televíznom súboji proti AS Trenčín, avšak nie pod hradom Matúša Čáka, ale tento duel sa hrá v Skalici.