6 /

V 1. kole futbalovej Niké ligy odcestovali banskobystrické futbalisti na derby cez kopec do Ružomberka. Favoritom boli domáci futbalisti, ktorí mali herne navrch. Avšak tím spod Urpína vytiahol tromf po hodine hry v podobe strelecky disponovaného Rymarenka, ktorý by gólmi mohol nadviazať na uplynulú sezónu a dorovnať sa alebo aj predčiť nimi už bývalého kapitána Polievku. Duel sa skončil nerozhodne 1:1.

Prvú možnosť mali Bystričania v deviatej minúte Richtárechom, ktorý v pokutovom území zakončoval nepresne. Viac boli na lopte Liptáci a v osemnástej minúte sa ujali vedenia, keď akciu začal Tučný, loptu z pravej strany nacentroval do pokutového územia Domonkos a priestor medzi obrancami hostí Godálom a Klimplom vykryl pohotovou a presnou hlavičkou vysoký Boďa1:0. Následne prišli tri šance tímu spod Urpína. Najprv po centri Záhumenského z ľavej strany hlavičkoval Malec v šestnástke veľmi nepresne, potom si na center Záhumenského nabehol vo veľkom vápne pekne Hlinka a ten hlavou mieril tesne vedľa a najväčšiu šancu mal po prihrávke Pišoju z pravej strany v päťke Malec, dostal ideálnu loptu na nohu, no brankár Frühwald dobre zasiahol. V poslednej päťminútovke polčasu hrozila ´Ruža´. Po predĺženom aute sa lopta dostala v šestnástke pred Domonkosa, ktorý v páde hlavou minul bránku. Skórovať mohol aj voľný Lavrinčík za šestnástkou, mal kopec času, no prepálil Rehákovu svätyňu.

Po zmene strán sa najprv odrazená lopta dostala pred Rymarenka, ale falšom ju trafil nepresne. Na opačnej strane po spätnej prihrávke Hladíka zakončoval falšom aj Chrien, tiež nepresne. Po hodine prišla veľká domáca šanca, Kelemen dostal ideálnu loptu na ľavú stranu šestnástky, nikým neatakovaný zakončoval k bližšej žrdi a Rehák sa musel poriadne natiahnuť a zlikvidovať príležitosť súpera. Napokon zahrmelo na opačnej strane. Striedajúci Brenkus na ľavej strane šestnástky videl Rymarenka, poslal mu presnú prihrávku dozadu za veľké vápno a Martin Rymarenko zo sedemnástich metrov prízemnú strelu ľavačkou umiestnil k vzdialenejšej žrdi na centimetre presne – 1:1. Za nerozhodného stavu sa ešte pokúšali strelami spoza pokutového územia meniť skóre hosťujúci Richtárech, ktorý nemal presnú mušku, a Lipták Tučný, ktorý loptu poslal medzi žrde, Rehákovi nadskočila pred ním, no s problémami si poradil.

Ružomberčania prestrieľali Bystričanov 13:9, na bránku 4:2, držanie lopty mali 52 percentné a na rohy vyhrali tiež domáci 7:2, takže bod bol prijateľnejší pre tím spod Urpína, ktorý vyhral na fauly 17:9.

MFK Ružomberok – MFK Dukla Banská Bystrica 1:1 (1:0)

Góly: 18. Boďa – 67. Rymarenko. Rozhodovali: Valent – Štrbo, Pacák, ŽK: Lavrinčík – Ľupták, Klimpl. Diváci: 1329.

Ružomberok: Frühwald – Domonkos (46. Gomola), Gabroel, Malý, Mojžiš, Tučný – Múdry, Lavrinčík – Gerec (56. Chrien), Boďa (56. Kelemen), Chobot (56. Hladík)

Banská Bystrica: Rehák – Klimpl (71. Hanes), Godál (84. Mensah) , Willwéber – Ľupták (61. Brenkus), Richtárech – Pišoja, Hlinka, Záhumenský – Rymarenko, Malec (71. Veselovský)

Marek Bažík, tréner Banskej Bystrice: „Myslím si, že to bol ťažký zápas. Taký sme aj predpokladali. Súper totiž v ostatnom období potvrdzuje veľkú kvalitu. Videli sme to aj v európskych pohároch, preto sme očakávali ťažký zápas a to sa i potvrdilo. V prvom polčase do zápasu lepšie vstúpil domáci tím, strelil gól. Potom sa hra vyrovnala, mali sme dve – tri nebezpečné situácie pred bránkou, z ktorých gól padnúť mohol. Išli sme však do šatne s jednogólovým mankom. Cez polčas sme nabádali hráčov, že potrebujeme aktivitu, potrebujeme v nej pokračovať a napokon sme boli odmenení pekným gólom Rymarenka. Následne bol zápas trošku hore – dole. Domáci prestriedali, prišla do hry kvalita najmä čo sa týka horných hráčov, s tým sme mali problém. Museli sme sa tak viac koncentrovať na bránenie a smerom dopredu to bolo iba o náznakoch možných šancí. Chcem pogratulovať mojim zverencom. Bod musíme brať, keďže sme hrali proti naozaj dobrému mužstvu, takže bod šanujeme a vážime si ho.“

Martin Rymarenko, strelec vyrovnávajúceho gólu B. Bystrice: „Z môjho pohľadu to bol vyrovnaný zápas, remízový. Dovolím si tvrdiť, že sme mali o jednu dve vyložené šance viac. Žiaľbohu sme ich nepremenili, takže z tohto pohľadu je to po tej nevydarenej predsezónnej príprave dobrý bod na nakopnutie sa do ďalších zápasov. Čo sa môjho gólu týka, videl som loptu, keď mi ju už Brenkus dával, tak snažil som sa iba odskočiť si od šestnástky, prebrať si ju a vystreliť. Som veľmi rád, že mi to tam padlo. Tešil som sa, že sme dali gól na 1:1, lebo veľmi nám dnes záležalo na dobrom výsledku a sme radi, že sme ho uhrali. Snažili sme sa nastaviť tak, aby sme ten prvý dôležitý krok spravili a verím, že sa od toho odrazíme. Čo sa týka spolupráce s Malecom, je to iná typológia hráča než bol Robo Polievka, zvykáme si ešte na seba a verím, že to môže byť ešte dobré.“

Ondřej Smetana, tréner Ružomberka: „Mali sme dobrý vstup do zápasu. Boli sme aktívni a súpera sme sa snažili v rozostavení, v ktorom hral, otvárať. Mali sme nebezpečné nábehy za bystrickú obranu, to sa nám darilo. Vyťažili sme z toho úvodný gól.  Potom sme stratili kontrolu a plynulosť nad hrou, trošku sme nechali hrať hostí, čo je škoda. Mali tam nebezpečné situácie, hra sa vyrovnala. Do druhého polčasu sme dobre vstúpili, znovu sme mali hru pod kontrolou. Mali sme pridať druhý gól alebo to dohrať takticky, no prepadli sme v jednoduchej situácii, čo by sa nemalo diať. Je to obrovská škoda. Po prvýkrát sa dostala Bystrica k bránke a vyťažila z toho pekným Rymarenkovým gólom vyrovnanie. My sme sa potom snažili, mali sme aj tlak, ale už to bolo kúskované, prerušované. Škoda, že sme to nedotiahli do druhého gólu. Mali sme sa lepšie a zodpovednejšie zachovať v defenzíve, lebo do vyrovnávajúceho gólu sme mali hru pod kontrolou.“

Martin Boďa, strelec gólu Ružomberka: „Remíza sa nám trochu máli, mohli sme totiž dať viac gólov. Hrali sme doma a myslím si, že sme boli lepší, vytvorili sme si viac šancí. Som rád za gól, že som ho strelil ja, ale mohli sme to dotiahnuť do víťazného konca, to by ma tešilo viac. Po strelenom góle sme sa trošku uspokojili a tá pasáž hry potom nebola taká dobrá, ako by sme chceli. Škoda, keby dnes vyhráme, do Turecka na odvetu EL s Trabzonsporom sa cestuje lepšie.“