Bystrickí futbalisti prehrali u lídra v Žiline po góloch v oslabení + HLASY

2 /

V 11. kole futbalovej Niké ligy Banská Bystrica prehrala v Žiline u lídra tabuľky. Ten strelil dva góly v druhom polčase, keď už tím spod Urpína hral bez vylúčeného Godála. Mužstvo pod Dubňa malo hernú prevahu počas celého stretnutia, avšak nevedelo si dať rady s dobrou bystrickou defenzívou. Tá napokon kapitulovala po dvoch smolných momentoch.

Prvé strelecké pokusy si vypracovali Banskobystričania. Už v prvej minúte trafil brániaceho hráča spoza šestnástky Hlinka a vzápätí pálil mimo bránky sprava Veselovský. Nepresná bola aj koncovka Hanesa po štandardke v podaní Rymarenka.  A tak domáci trestali v tretej minúte po výbornej prihrávke Bariho na hrot útoku, kde si nabehol Dávid Ďuriš a dobre vystrelil, Trnovský loptu vyrazil.  Jeho náprotivok Belko musel vytiahnuť skvelý zákrok v 17. minúte po peknej strele Rymarenka spoza pokutového územia, ktorá smerovala pod brvno. Žilinskí ´šošoni´ si vypracovali svoju druhú tutovku v 25. minúte, keď Pekarík z pravej strany pokutového územia našiel prízemnou prihrávkou voľného Sauera, ktorý z asi ôsmich metrov tesne minul odkrytú bránku. Kľúčový moment nastal v 36. minúte, kedy stopéri spod Urpína zle komunikovali, Godál zastavil Bileho hrubým faulom, keď mal tento hráč nabehnuté do samostatného úniku a tak hlavný arbiter Smolák si pozrel situáciu na videu a Godálovi zrušil predtým udelenú žltú kartu a nahradil ju červenou. Záver polčasu Bystričania ubránili a platil tak stav 0:0.

Po zmene strán tak dominovala Žilina. V 56. minúte našiel Sauer pred bránkou Iľka, ktorý atakovaný hlavičkoval vedľa žrde. V 62. minúte sa už skóre menilo. Iľko sa presadil na ľavej strane šestnástky, prihral do jej vnútra, kde Hlinka zasahoval, no nešťastne odrazil loptu pred voľného Bileho a ten sa nemýlil pohotovou strelou po zemi – 1:0. Domáci poistili svoje vedenie v 69. minúte. Predchádzalo tomu dvojité striedanie Banskej Bystrice pred rohovým kopom, čo sa nezvykne robiť. Tím spod Dubňa rozohral roh na krátko a po niekoľkých kombináciách nasledovala zrazená strela Ďuriša z hranice šestnástky, keď sa k lopte dostal na ľavej strane veľkého vápna Bari a ľavačkou ju poslal nekompromisne k žrdi 2:0. Žilinčania si po tomto góle kontrolovali svoj náskok a naďalej držali loptu. Sľubnú možnosť mal tím spod Urpína v 72. minúte po priamom kope Rymarenka, ale Willwéber hlavičkoval tam, kde bol pripravený Belko. O desať minút to na opačnej strane skúšal spoza šestnástky Ďuriš, no Trnovský bez problémov zasiahol. V nadstavenej minúte duelu dal bodku ďalekonosnou strelou k žrdi Rymarenko, loptu odhlavičkoval Hubočan a zamedzil tak gólu.

MŠK Žilina – MFK Dukla Banská Bystrica 2:0 (0:0)

Góly: 62. Bile, 69. Bari. Rozhodovali: Smolák – Ferenc, Roszbeck. ŽK: 77. Kopásek – 35. Willwéber. ČK: 39. Godál za hrubý faul a zmarenie gólovej šance. Diváci: 2330.

Žilina: Belko – Minárik, Hubočan, Ndjeungoue – Pekarík (79. Pališčák), Káčer (70. Gidi), Sauer, Bari (70. Kopásek) – Bile (70. Alijagić), Iľko (85. Kóša), D. Ďuriš

Banská Bystrica: Mich. Trnovský – Mensah, Godál, Willwéber – Šikula, B. Ľupták (68. Pišoja), Hlinka (88. Brenkus), Záhumenský – Veselovský (68. Slebodník), Hanes (41. Migaľa), Rymarenko

Marek Bažík, tréner Banskej Bystrice: „Ťažko to hodnotiť. Hrať v tejto fáze proti Žiline o jedného menej je ťažké. Už pri rovnovážnom stave mi chýbalo od mojich hráčov viac sebavedomia a kvality dopredu. Po tom vylúčení nemožno chlapcom nič vyčítať, pretože je veľmi ťažké hrať proti takémuto súperovi o jedného menej. Zaslúžia si za to pochvalu. Mrzí ma, že sme dostali také kostrbaté góly. Extra veľké šance tam Žilina v druhom polčase nemala. Dostali sme druhý gól po rohu, to ma tiež mrzí. Chalani dali do toho dušu, srdce . Mrzí ma to vylúčenie. Zdalo sa mi, že Godál tam má čistú loptu a zbytočne ju prenechával Willwéberovi. Žilina teda vyhrala zaslúžene, nie je o čom. My sa však nemáme za čo hanbiť.“

Martin Rymarenko, útočník Banskej Bystrice: „Myslím si, že to tej červenej karty to bol vyrovnaný zápas, ale samozrejme, potom nám už ten jeden hráč na ihrisku chýbal. Žilina je veľmi kvalitný tím na lopte, vedia si nájsť tie priestory a dnes zaslúžene vyhrali. Proti Žiline je to ťažké, zvlášť o jedného menej. Majú výborne vyskladané mužstvo, výborný systém. Ale bojovali sme a ideme sa pripravovať na ďalší zápas.“

Michal Ščasný, tréner Žiliny: „Splnili sme povinnosť. V prvom polčase sme si však vytvárali málo gólových situácií, nedostávali sme sa často do zakončenia. Po vylúčení Godála sme vedeli, že budeme dobýjať súpera, no museli sme si dávať pozor na protiútoky. V šestnástke sme boli v prvom polčase málo agresívni, málo nábehov a neriešili sme dobre prihrávky do boxu. Na videu v polčase sme si ukázali, ako to zlepšiť a nájsť cesty aj cez stred. Po zmene strán sme boli najmä viac hladní po góle v pokutovom území, to rozhodlo zápas. Chápem, že hrať proti nám o jedného menej je ťažké, ale myslím si, že aj keby Bystričania hrali o jedenástich, tak by sme tento zápas zvládli. Podstatné sú teraz tri body a to, že sme odskočili v tabuľke od Trnavy a Dunajskej Stredy. Víťazstvo je ale zásluhou všetkých. V obrane sme to zvládli celkom bez problémov až na úvod a niektoré zbytočné štandardky. Teší nás prvá nula doma.“

Eric Bile, strelec víťazného gólu Žiliny pre klubový web: „Bol to náročný zápas, súper veľmi dobre bránil a my sme sa ťažko dostávali cez ich defenzívny blok. Červená karta to ešte znásobila, ale povedali sme si, že to musíme po polčase prelomiť. Som rád, že sa to podarilo mne. Paťo odviedol dobrú robotu a ja som to tam na dvakrát napálil. V zápase som sa cítil dobre, teším sa, že pomohol tímu a že som sa aj ja po dlhšej dobre presadil. Nebolo to dnes jednoduché, ale dôležité sú tri body, takže super. Dúfam, že o týždeň proti Podbrezovej na to nadviažeme ďalším víťazstvom.“

Banskobystrickí futbalisti sa najbližšie predstavia v sobotu 26. októbra o 15.30 hodine na domácom ihrisku na Štiavničkách a privítajú v derby cez kopec Ružomberok.

Autor: (irb), Foto: klubové