Bystrickí futbalisti prehrali aj v Trnave po góle Ďuriša, na bránku vystrelili len raz až v nadstavenom čase + HLASY

2 /

V nedeľnom stretnutí 8. kola futbalovej Niké ligy Banská Bystrica nebodovala. Zdolala ju na svojom ihrisku Trnava tesne 1:0. Domáci mali viac z hry i šancí a potvrdili svoju kvalitu. Sú stále nezdolaným tímom v aktuálnej sezóne. Tímu spod Urpína sa nepodarilo skórovať a loptu medzi žrde nasmerovali Bystričania iba jediný raz, aj to v nadstavenom čase v 93. minúte.

Realizačný tím Banskej Bystrice sa musel vysporiadať s maródkou, ktorá trápila mužstvo počas týždňa. V základnej zostave preto po prvýkrát v sezóne nefiguroval najlepší strelec Tomáš Malec, chýbal aj Marian Pišoja či Dávid Richtárech. Po prvýkrát v ligovom ročníku hrali od začiatku Jakub Považanec a Lukáš Migaľa. Prvé nebezpečné situácie patrili domácemu mužstvu. V 8. minúte to z diaľky skúšal Jureškin a jeho prízemná strela minula pravú žrď. V 16. minúte sa do nebezpečnej koncovky na pravej strane šestnástky dostal Erik Sabo, ale loptu zblokoval na roh kapitán hostí Ľubomír Willwéber. Zverenci trénera Mareka Bažíka mohli otvoriť skóre v 18. minúte, lenže na výborný prízemný center Lukáša Migaľu z pravého krídla nedočiahol pred bránkou Martin Rymarenko ani Marek Hlinka. V 29. minúte už na center Timoteja Záhumenského z ľavej strany dočiahol Nicolas Šikula, ale jeho hlavička smerovala vedľa pravej žrde. Z prvého gólu sa napokon radovali Trnavčania. V 36. minúte nadzemne odcentroval Jureškin z ľavého krídla a lopta prešla cez Godála a Willwébera až k Michalovi Ďurišovi, ktorý preukázal svoju výbornú orientáciu v nebezpečnom priestore v malom vápne a zblízka poľahky rozvlnil sieť – 1:0.

Aktivitu mužstva spod Urpína v úvode druhého polčasu mohol po Záhumenského prihrávke zľava korunovať z pätnástich metrov Migaľa, lenže prekopol trnavskú bránku. Vzápätí išli dopredu domáci a po strele Libora Holíka spoza šestnástky musel predviesť pekný zákrok Ivan Rehák. Banská Bystrica mala ďalšiu nádejnú príležitosť v 51. minúte, keď Hlinkov center z ľavej strany prešiel až k Dominikovi Veselovskému, ktorý sprava vo vnútri pokutového územia vypálil prudko, ale strelu zblokoval Marek Ujlaky. Ďalšia šanca patrila Spartaku, no Sabo pred bránkou netrafil loptu podľa svojich predstáv po Jureškinovej prihrávke z ľavého krídla. Nasledovala pasáž hry bez vyložených šancí, v ktorej sa hosťom nedarilo prekonať pevnú defenzívu Trnavy, tá zatiaľ inkasovala najmenej gólov spomedzi všetkých mužstiev v lige. V 85. minúte to skúšal spoza šestnástky striedajúci Tibor Slebodník, ale minul ľavú žrď. Poslednú šancu zápasu mal ďalší striedajúci banskobystrický hráč Adam Hanes v 93. minúte, keď ušiel po pravom krídle a dostal sa do palebnej pozície, no Žiga Frelih podržal domácich. Bola to jediná strela Bažíkovej družiny do priestoru bránky.

Fakty o zápase:

FC Spartak Trnava – MFK Dukla Banská Bystrica 1:0 (1:0)

Góly: 36. Ďuriš. ŽK: 17. Ďuriš – 19. Šikula, 37. Rymarenko, 82. Ľupták. Rozhodovali:Ziemba – Vorel, Košecký. Diváci: 3518.

Trnava: Frelih – Holík, Štetina, Ujlaky, Jureškin – Sabo (C) (71. Paur), Zeljković, Kratochvíl – Ofori (60. Pich), M. Ďuriš, Daniel (81. Procházka).
Tréner: Michal Gašparík.

Banská Bystrica: Rehák – Mensah, Godál, Willwéber (C) – Migaľa, Hlinka (71. Brenkus), Považanec (62. Hanes), Záhumenský – Šikula (62. Ľupták), Veselovský (71. Slebodník), Rymarenko (76. Petrák).

Marek Bažík, tréner MFK Dukla: „V prvom polčase sme urazili šťastie, ale nie v tom zmysle, že by sme nejaké šance zahodili. Ale z toho dôvodu, že sme v tom prvom polčase, dá sa povedať, neboli. Chýbala nám viera, sebavedomie a víťazná mentalita. Bez toho sa futbal hrať nedá, zvlášť v Trnave. Keď tu chcete pomýšľať na úspech, tak to musí byť s úplne iným nastavením. V druhom polčase sa to zmenilo, ukázali sme tam pár dobrých vecí. Treba pochváliť aj chalanov z lavičky, pretože hru oživili. Pri troche šťastia sme mohli zápas aj vyrovnať, mali sme tam pár veľmi dobrých situácií. Mali sme trošku nabúranú zostavu, keďže cez týždeň u nás šarapatila viróza, takže sme nemohli hrať v kompletnom zložení. Ešte na predzápasovom tréningu seklo v krížoch Dávida Richtárecha, takže to sme museli riešiť. Tomáš Malec bol po viróze, trénoval v podstate jeden a pol dňa. Museli sme teda meniť herný koncept, a to sa podpísalo pod to, že sme sa v prvom polčase hľadali. Futbal je ale spravodlivý v tom, že keď do zápasu nevstúpite na 120 percent, ťažko sa to doťahuje.“

Michal Ďuriš, odchovanec Banskej Bystrice v drese Trnavy, strelec gólu: „Vedeli sme, čo náš čaká. Potrebovali sme tri body. Prvý polčas bol z našej strany dobrý, druhý až tak veľmi nie, ale máme tri body a to je dôležité. Góly proti Banskej Bystrici nebudem nikdy oslavovať, dal som ich aj vo vlaňajšej sezóne a keďže som Bystričan, tak je to myslím si z mojej strany normálne neoslavovať takýto gól. Očakávajú sa od mňa góly, som rád, že tam padol, lebo nie sme veľmi efektívni. Verím však, že sa to zlomí a gólov padne viac.“

Gól Michala Ďuriša

Michal Gašparík, tréner FC Spartak Trnava: „Sme veľmi šťastní, že sme to na domácom ihrisku konečne zlomili, aj keď výsledkom 1:0. Zápas sme začali presne tak ako sme chceli, mali sme ho pod kontrolou. Vedeli sme, že potrebujeme pretáčať ťažisko, dobre kombinovať a potom sa dostať do šestnástky centrovanými loptami, čo sa nám aj darilo. Napokon sme po centrovanej lopte aj strelili víťazný gól. V druhom polčase bolo z našej strany rozhodujúce, že sme nedali gól na 2:0, Erik Sabo z metra nedal, lopta tam skočila. Potom sme už zápas nemali až tak pod kontrolou, ako sme si predstavovali. Začala už pracovať hlava hráčov a cítil som, že sa začali strachovať o výsledok. Súper síce nemal vyložené šance, ale mal tam nejaké brejky. Pokiaľ nedáte druhý gól, tak aj to druhé mužstvo ožíva. Nakoniec sme ale spokojní s tromi bodmi a s tým, že sme vzadu neinkasovali a aspoň ten jeden gól dali.“

Banskobystrickí futbalisti odohrajú najbližšie pohárový duel v stredu 25. septembra o 16.00 h v Badíne u tamojšieho štvrtoligistu. Ligový zápas majú na programe v sobotu 28. septembra o 18.00 hodine, keď na Štiavničkách hostia Košice.

Autor: (cb úprava + mfkdukla.sk), Foto: klubové