Bystričanom ušla výhra nad Skalicou v poslednej minúte nadstaveného času + HLASY

8 /

V 2. kole futbalovej Niké ligy Banská Bystrica remizovala doma na Štiavničkách so Skalicou 1:1 a bodovala tak v druhom zápase v rade, keďže v prvom kole sa zrodil rovnaký výsledok v Ružomberku. Tentoraz však bol tím spod Urpína bližšie k víťazstvu, pretože mal viac šancí a vyrovnávajúci gól inkasoval až v poslednej tretej minúte nadstaveného času.

Prvé momenty zápasu patrili hosťom, keď Fábry hlavičkoval v prvej minúte tesne vedľa žrde a v druhej M. Nagy spoza šestnástky iba preveril Reháka. Na opačnej strane sa zastreľoval Dominik Veselovský. Najprv spoza šestnástky zamestnal Junasa, pri druhej koncovke mieril nepresne z podobnej vzdialenosti a v trinástej minúte napokon na dvakrát pokoril gólmana Skalice z vnútra šestnástky po peknej pätičke Rymarenka na Záhumenského, ktorý spätnou prihrávkou našiel spomínaného úspešného strelca – 1:0. Záhoráci si do prestávky nevypracovali šancu. Naopak Bystričania mohli zvýšiť vedenie po strelách Rymarenka a Veselovského. Najväčšia možnosť prišla v 40. minúte, keď Rymarenko prešiel do šestnástky z pravej strany a mieril k bližšej žrdi, vyznamenal sa však Junas, ktorý následne zvládol aj dorážku Maleca.

Po zmene strán nevyšiel Rymarenkovi v 51. minúte únik, dal si pridlhú loptu a bol pri nej skôr Junas. Skaličania ožili a hlavou to skúšal Černek, mieril k žrdi, zasahoval Rehák. Po rohovom kope sa neujala ani hlavička Fábryho, na opačnej strane to skúšal Hlinka z hranice šestnástky, pred spomínanými šancami hostí slabo vystrelil a po nich pre zmenu prepálil bránku. Veľká príležitosť Skalice sa dostavila v 69. minúte. Willwéber sa hlavou snažil loptu posunúť brankárovi Rehákovi, malá domov mu nevyšla a vybehnutého gólmana obstrelil šikovne Fábry, no lopta putovala napokon do žrde. Záhoráci to naďalej skúšali, prevažne z väčších vzdialeností. Kopas z 18 metrov mieril nad brvno a Hradecký z vyše dvadsiatich metrov vedľa žrde. Gólovú poistku mal v poslednej minúte riadneho hracieho času na kopačke Rymarenko, ideálne ho našiel Hanes, bystrický kanonier mal pred sebou prázdnu bránku, ale loptu do nej neposlal, prestrelil. A tak prišiel trest v poslednej tretej minúte nadstaveného času. Z ľavej strany putoval center Černeka do pokutového územia, kde sa hlavou presadil obranca Ranko a vyrovnal na konečných 1:1.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Skalica 1:1 (1:0)

Góly: 13. Veselovský – 90+3 Ranko. Rozhodovali: Glova – Zemko, Kmec. ŽK: Richtárech, Brenkus, Hlinka – Fábry, Krčík. Diváci: 1310.

Banská Bystrica: Rehák – Klimpl, Godál, Willwéber – Pišoja, Hlinka, Richtárech (81. B. Ľupták), Záhumenský (86. Šikula) – Malec (81. Hanes), Rymarenko, Veselovský (70. Brenkus)

Skalica: Junas – Krčík, Ranko, Hradecky, Černek –  M. Nagy, Kopas – Morong (74. Gaži), Alves (46. Mášik), Matejov (46. Leginus) – Fábry

Marek Bažík, tréner Banskej Bystrice: „Za prvý polčas musím mojich zverencov pochváliť. Škoda, že sme nevyužili aj ďalšie nebezpečné situácie pred bránkou súpera. Ak by sme premenili šance, mohli sme zápas zatvoriť ešte v prvom polčase. Nestalo sa tak, aj to je futbal. V druhom polčase ak zahodíte za stavu 1:0 šance, tak postupne viera odchádza a nervozita sa vkráda do hláv hráčov. Myslím si však, že zápas sme mali ustáť i napriek tomu, že sme už boli po prestávke o niečo pasívnejší. Možno to bolo aj tým, že prvý polčas nás stál veľa síl. Chceli sme byť aktívni či v ofenzíve ako aj v defenzíve a myslím si, že sa nám to aj darilo. Musím chlapcov pochváliť i napriek tomu, že sme zápas neustáli v poslednej nadstavenej minúte. Veľmi to bolí, ale to je život, V závere duelu sme nemali šťastie, no možno ho budeme mať o týždeň, o dva. Verím, že chalani majú charakter, že toto nás vôbec nezlomí a pôjdeme ďalej. Môžeme dnes kritizovať hráčov, ktorá v 93. minúte nepokryli hlavičkujúceho hráča Skalice rovnako tak ako ´Ryma´, že nepremenil šancu v poslednej minúte hracieho času. Toto si myslím, že fakt sa musí dávať, hoci sa mi to ťažko z pohľadu lavičky hodnotí. Neviem, či mu lopta skočila, ale tam dal veľkú silu. Je už teraz ťažko o tom polemizovať, ale zápas sme mali zatvoriť. Dnes sme si zaslúžili vyhrať.“

Dominik Veselovský, strelec gólu Banskej Bystrice: „Je to sklamanie. Mali sme viac z hry, mali sme viac vyložených šancí, ale nedokázali sme ich dotlačiť do bránky a na konci prišiel trest. Musíme sa z toho poučiť. Nebolo to o jednom momente v závere, mali sme ten zápas uzavrieť už skôr, pretože šancí bolo viac. Nemuseli sme sa takto trápiť do konca. Musíme sa viac sústrediť na finálnu fázu v tej tretej tretine a brať to dôkladnejšie. Ja som rád, že mi dal tréner šancu nastúpiť v základnej zostave od začiatku. Nabádal nás vyššie postavených hráčov, aby sme viac strieľali a vo finálnej fáze veľa nevymýšľali a zakončili. Mne to padlo raz, možno by som bol radšej, kebyže sa presadím aj druhýkrát a mali by sme tri body. Musíme pracovať ďalej a výhra sa dostaví. Verím tomu. Je na nás, aby sme sa po odchode Roba Polievku presadzovali, zohrali sa v útoku a dobre spolupracovali. Verím, že Roba napodobníme viacerí hráči, nie iba jeden.“

Martin Rymarenko, útočník Banskej Bystrice: „Ťažko sa mi hodnotí tento zápas. Mali sme ho vyhrať, ale v 90. minúte som nepremenil obrovskú šancu a následne na to sme dostali gól. Veľmi ma to mrzí za chalanov, ale musíme dať hore hlavy a ísť do ďalšieho zápasu. Nebolo to iba o mojej nevyužitej šanci v závere. Mali sme 90. minút na to, aby sme strelili druhý gól, ale taká šanca, akú som mal ja, sa musí premieňať. Lopta mi neskočila, bola to čistá šanca, mal som ju na nohe jednoznačne, to sa musí premeniť, takže ťažko sa mi hľadajú slová, veľmi nás táto remíza mrzí. Futbal nám dnes ukázal svoju odvrátenú stránku. Ak však budeme hrať svoju hru, premieňať šance a hrať zodpovedne, tak môžeme vyhrať nad každým súperom v lige. Dnes to žiaľ nevyšlo a sme všetci smutní.“

Michal Ranko, strelec vyrovnávajúceho gólu Skalice: „Bod berieme všetkými desiatimi, lebo ten gól padol hádam už aj päť minút po dvanástej. Ale išli sme na konci tomu oproti a opäť platilo to staré nedáš – dostaneš. Súper mal čistú šancu na 2:0, nedal, my sme už nemali na konci čo stratiť, tak sme tam išli viacerí do šestnástky, sme sa tam tlačili a našťastie sa nám podarilo vyrovnať. V prvom polčase nás súper prehrával, všade sme boli neskoro, najmä v súbojoch, neskoro sme hráčov dostupovali, zle sme vyhodnocovali situácie, mali sme tam ľahké straty lôpt. V druhom polčase sa to trochu otočilo, mali sme už aj my šance. Viac nebezpečných lôpt išlo do šestnástky súpera. Musíme v nej hrať viac dôraznejšie, aby sa to šťastie priklonilo na našu stranu. Musíme popracovať na koncovke. V Bystrici sa nám aj so šťastím podarilo vyrovnať. Najkrajšie sú takéto góly, len škoda že nebol víťazný.“

Pavol Majerník, tréner Skalice: „Z našej strany to bol veľmi zlý prvý polčas, bez pohybu, agresivity a osobných súbojov. Celý polčas sme mali obrovský problém s bránením súpera vo všetkých zónach ihriska. Bolo to veľké sklamanie pre mňa, lebo nefungovali nám veci tak dozadu ako aj dopredu, napríklad prechodová fáza, chýbali nábehy za obranu súpera. V druhom polčase nastalo zlepšenie. Bol to už zápas hore – dole, domáci mali veľa protiútokov, ktoré sme svojím spôsobom poriešili, až na šancu Rymarenka na konci, ktorý mohol zavrieť zápas. Na naše šťastie sa tak nestalo. Mali sme však oveľa lepší pohyb po prestávke, aj veľkú šancu, keď Fábry dával loptu do žrde. Musím kvitovať, že chalani verili tomu, že dajú gól až do samého konca a s veľkou dávkou šťastia sme napokon zápas doviedli do remízy 1:1.“

Banskobystrickí futbalisti sa najbližšie predstavia v nedeľu 11. augusta o 18.00 hodine znovu na domácom trávniku na Štiavničkách, tentoraz v súboji proti Dunajskej Strede.

Autor: (irb), Foto: klubové