Bystrica podľahla doma nováčikovi z Komárna v katastrofálnom závere + HLASY

8 /

V 7. kole futbalovej Niké ligy Banská Bystrica prehrala doma s Komárnom 2:3 na výborne pripravenom trávniku i napriek trojdňovému daždivému počasiu. Tím z juhu Slovenska vyhral iba druhý duel v sezóne. Od začiatku hral aj s novou posilou Žákom a druhý novic Špalek sa predstavil ako striedajúci hráč v druhom polčase. Bystričanom chýbal nečakane Pišoja.

Duel začal za mierneho dažďa, ktorý po pár minútach ustál. Prvú možnosť mali hostia po tridsiatich sekundách, keď spätnú prihrávku poslal Tamás, no Špyrka z dobrej pozície nezvládol koncovku. Veľkú šancu potom na opačnej strane nevyužil útočník Malec zoči – voči Trefilovi. Skóre napokon otvoril hlavou Boris Godál po centri Rymarenka, keď loptu nadvihol hosťujúci Sluka. Predchádzal tomu odvrátený roh – 1:0. A mohlo byť aj 2:0, keď prudký center Záhumenského skončil tesne vedľa žrde. Komárno vyrovnalo v osemnástej minúte po zlom vybehnutí brankára Reháká, keď Tamás bol pri lopte skôr a cez Žáka a Špyrku zakončil z 15 m nekompromisne Šmehyl 1:1. Nováčik mohol už v upršanom závere polčasu i viesť, ale Rehák vytiahol famózne zákroky po hlavičke Pillára a Ďalší po strele Tamása z ľavej strany šestnástky. Na domácej strane zaujala delovka Willwébera z asi 25 metrov, loptu spod brvna vyškriabal Trefil.

V druhom polčase už nepršalo a hneď dve šance nevyužil Šmyhal. Najprv zakončoval z pravej strany pokutového územia bez prípravy po centri Žáka a druhýkrát z rovnakej pozície po prihrávke Špyrku. Bystričania mali dve dobré možnosti, ale najprv Šikula z pravej strany a po ňom Záhumenský z ľavej posielali zlé prihrávky spoluhráčom, možno mohli radšej strieľať. V 58. minúte sa ocitol voľný Tamás na ľavej strane šestnástky, strieľal parádne do protiľahlej časti bránky, lenže loptu zblokoval rukou Klimpl a po preskúmaní situácie systémom VAR sa kopala penalta. Z nej sa mýlil Špyrka, keď sa lopta obtrela o vonkajšiu časť ľavej žrde. Po hodine hry Rymarenko z ľavej strany posielal loptu do malého vápna Hlinkovi, no v poslednej chvíli dobre zasiahol hosťujúci Pillár. Bystričania v závere dostali cez VAR tiež penaltu, keď Rudzan pri páde zavadil o Šikulu a ten putoval k zemi. Dlho sa táto situácia skúmala. Už za silného dažďa sa z nariadeného pokutového kopu presadil nekompromisne strelou pod brvno v 84. minúte Martin Rymarenko2:1. Lenže hostia odpovedali o dve minúty strelou Šmyhala spoza šestnástky, ktorú si zrazili do vlastnej bránky Willwéber s Godálom – 2:2. Napokon bol rozhodcami gól pripísaný ako vlastný Borisovi Godálovi. A v nadstavenom čase prišla pre Bystricu doslova pohroma. Po rýchlej akcii Bayemiho z ľavej strany rozhodol o výhre KFC zblízka pohotový Ganbold. Rehák sa aj s loptou ocitol v bránke a duel skončil 2:3.

MFK Dukla Banská Bystrica – KFC Komárno 2:3 (1:1)

Góly: 11. Godál, 84. Rymarenko (z 11m) – 18. Šmehyl, 86. Godál (vlastný), 90+1 Ganbold. Rozhodovali: Kráľovič – Vitko, Pacák. ŽK: Veselovský, Willwéber – Ganbold. Diváci: 1022.

Banská Bystrica: Rehák – Klimpl (69. Migaľa), Godál, Willwéber– Šikula, Richtárech, Hlinka, Záhumenský – Slebodník (46. Veselovský), Malec (78. Brenkus), Rymarenko

Komárno: Trefil – Diviš, Pillár, Rudzan, Sluka (72. Ganbold) – Ožvolda (64. T. Németh), Žák – Šmehyl, Špyrka (87. T. Tóth), Tamás (72. Špalek) – Voleský (87. Bayemi)

Marek Bažík, tréner Banskej Bystrice: „Vstup do zápasu malo lepšie Komárno, ale potom sme sa dostali do zápasu, dali sme gól a mali sme viacero štandardných situácií. Úvodných dvadsať minút sme mali takpovediac pod kontrolou, ale následne sme zvyšok polčasu odovzdali súperovi, dali sme mu veľa priestoru a v útočnej fáze sme hrali zakríknuto, málo odvážne. Neboli sme tam vôbec nebezpeční. Logicky sme dostali vyrovnávajúci gól. Do druhého polčasu sme spravili striedanie, chceli sme so zápasom niečo urobiť. Bolo to už hore – dole. Za stavu 1:1 mohlo Komárno duel strhnúť na svoju stranu tak ako aj my. Ten záver bol infarktový, pre trénera katastrofa, ale aj pre fanúšikov a hráčov. V 85. minúte vedieme po penalte 2:1 a napokon zápas prehráme. Už ten gól na 2:2 bol o šťastí, ale možno treba súhlasiť s tým, že Komárno išlo za výhrou s o niečo väčšou vervou ako my a práve preto víťazstvo naklonilo na svoju stranu. Mrzí ma nešťastná situácia pri góle na 2:2. Vystupovali sme zo šestnástky a tie teče tam boli dva, mali sme aj smolu. A pri góle na 2:3 to bola strata koncentrácie. V podstate sme vypustili hráča, prehrali súboje jeden na jeden. Takže nemyslím si, že ten záver bol príčinou kondičného charakteru. Položil nás ten gól na 2:2. Hráči boli z toho frustrovaní, čo nie je správne. Musíme si to zanalyzovať, lebo stále tam bolo dosť času, spolu s nadstavením deväť minút. Takže dalo sa ešte s tým zápasom niečo spraviť. Proste dnes sme na to nemali morálnu silu. Musíme viac pracovať aj v defenzíve, aby sme tých gólov nedostávali veľa.“

Žurnalisti po zápase chceli osloviť Borisa Godála, no umožnené im to zo strany klubu nebolo z neuvedených dôvodov. K duelu sa teda vyjadril kapitán a stopér Banskej Bystrice Ľubomír Willwéber: „Popravde, ťažko sa hľadajú slová, pretože doma vyhrávame 1:0, potom v závere 2:1 a nakoniec to takto dopadne. Pokazili sme si to asi sami, pretože my nemôžeme takéto góly doma dostávať a musíme takéto zápasy jednoznačne, nevravím, že so slabým súperom, to ani zďaleka nie, pretože dnes hrali hostia prvý polčas myslím si, že lepšie, ako my, ale takéto zápasy musíme jednoznačne zvládať. Ten prvý inkasovaný gól bol po našej chybe, druhý dvakrát tečovaný, tretí dali pekný. Dnes sme robili veľa chýb, nepodržali sme loptu, hlavne prvý polčas sa to na nás valilo. Záver sme nepodcenili, práveže po tom, ako dal ´Rymo´ gól na 2:1, tak sme sa zhlúkli do jedného klbka, povedali sme si, že teraz je to o hlavách a nesmieme dostať blbý gól, a bum, prešla minúta – dve a inkasujeme blbý gól. Nemyslím si, že ani jeden hráč niečo v 90. alebo v 95. minúte vypustí, proste neviem, či to pripísať smole alebo čomu, ale je to tak, ako to je a musíme urobiť všetko preto, aby to tak nabudúce nebolo. Čo s atýka hracej plochy, musím ešte pochváliť trávnikára, kvalita na to, ako sú všade povodne a podobne. Trávnik bol v špičkovom stopercentnom stave.“

Boris Godál dal prvý ligový gól za Banskú Bystricu, k rozhovoru nebol pripustený…

Šimon Šmehyl, kapitán Komárna a strelec vyrovnávajúceho gólu: „Z jednej strany sme neočakávali, že to bude také hektické, na druhej strane sme za tým išli celý zápas, že chceme vyhrať, že to chceme zlomiť a opäť sa dostať na víťaznú vlnu. Mali sme tam veľa prekážok počas toho zápasu, vyvrcholilo to tou penaltou, ale stále som mal taký vnútorný pocit, že to dokážeme zvrátiť a chvalabohu podarilo sa až na konci zápasu, ale o to sme šťastnejší. V závere sme boli súdržní, fakt nás to nezlomilo, vieme, že sme mali ťažkú situáciu na začiatku sezóny a tento tím má na viac. Dnes si to užijeme a od zajtra sa sústredíme na ďalší zápas. Pri prvom mojom góle na 1:1 mi to tam Jožko Špyrka dobre sklepol, videl som, že do toho chlapci z Dukly letia, takže som to sekol a následne som sa to snažil len prepáliť, čo mi vyšlo. Pri druhom momente sa ku mne dostala odrazená lopta, možno aj so šťastím to potom prešlo, bolo to pretečované. Cez polčas sme si však povedali, že musíme strieľať, lebo je klzký terén a toto boli momenty, ktoré to len potvrdili. Ihrisko inak bolo výborné, musím pochváliť domácich organizátorov, bolo top, nemôžeme sa na nič sťažovať. Čo sa týka nováčikovskej dane, možno prvé dve kolá sme za ňu platili, ale máme dobrý tím, aj lavičku silnú, je to len o mentálnom nastavení, aby si každý veril a dnes sa to ukázalo, dokázali sme to teda zvrátiť na konci duelu. Snažíme sa už adaptovať na najvyššiu súťaž a verím, že zo bude iba lepšie.“

Mikuláš Radványi, tréner Komárna: Mali sme dobrý vstup do zápasu. Prvých päť – šesť minút sme boli aktívnejší. Potom sme dostali taký gól, aký sme dostali. To nás trochu zabrzdilo, ale po chvíli sme znovu boli aktívni a vyrovnali sme. Mali sme aj ďalšie šance, ktoré sme mohli premeniť, avšak aj domáci ich mali. Do úvodu druhého polčasu sme vstúpili aktívne, Šmehyl tam mal stopercentnú šancu, z toho mal byť gól. Zahodili sme aj jedenástku a napokon domáci išli do vedenia z penalty. Moji chlapci však ukázali charakter. Cítili, že môžeme tento zápas vyhrať. Mali sme viac šancí než súper a napokon po strele Šmehyla, keď loptu domáci tečovali, a po peknej akcii Bayemiho s Ganboldom sme otočili z 2:1 na 2:3. Myslím si, že zápas sme zaslúžene vyhrali. Pomohli nám aj noví hráči, ktorí prišli. Kvalita je už vyššia a aj konkurencia. Veril som, že v Bystrici môžeme minimálne bod získať. Máme tri a som z toho veľmi šťastný. Myslím si, že dnes aj striedajúci hráči priniesli oživenie do hry, najmä Bayemi, Ganbold a Špalek, takže to bolo tiež v poriadku. Ja som ako tréner veril chlapcom a som rád, že nám to vyšlo. Nechýbala agresivita, vyhrávali sme súboje, zbierali druhé lopty. Teší ma, že chlapci viac makajú na tréningoch, cítia konkurenciu, bolo to badať najmä tento týždeň.“

radosť Komárna v šatni na Štiavničkách po zápase

Banskobystrickí futbalisti sa najbližšie predstavia v nedeľu 22. septembra o 15.30 hodine na ihrisku súpera v Trnave.

Autor: (irb), Foto: klubové