Na záver tohtoročnej sezóny absolvovala pätica cyklistov banskobystrickej Dukly – Lukáš Kubiš, Adam Foltán, Pavol Rovder, Patrik Tybor a stážista Filip Lohinský ťažké 10 dňové podujatie Tour Cycliste de la Guadeloupe. Etapové preteky kategórie UCI 2.2 písali od pondelka 22. októbra do nedele 31. októbra tento rok svoj 70. ročník a pre jazdcov z 21 pozvaných tímov pripravili porciu 1171,8 km v náročnom kopcovitom teréne karibského ostrova.
Čo je podstatné, ´Duklák´ Lukáš Kubiš bral raz pódium a dvakrát v hromadnom špurte vybojoval 5. miesto. Adam Foltán niekoľko dní niesol šprintérsky dres, nakoniec v tejto súťaži obsadil 2. miesto.
Po krátkom vydýchnutí z etapových pretekov Grand Prix Chantal Biya cestovala trojica mladíkov Kubiš – Foltán – Rovder, doplnená o skúseného Patrika Tybora a stážistu Filipa Lohinského do karibského Guadeloupe na jubilejný 70. ročník cyklistických pretekov. Náročné podujatie čo sa týka hornatého profilu ostrova i nepretržitého desaťdňového pretekania odštartovali naši jazdci tretím miestom Lukáša Kubiša, ktoré mu dalo dobrú východiskovú pozíciu v celkovom poradí. Hoci o ňu v horských etapách prišiel, Lukáš sa ešte dvakrát hlásil o slovo v šprintérskych dojazdoch, v ktorých nakoniec obsadil 5.miesto. Veľmi dobrý výkon podal i v časovke do vrchu, kde si dlho držal prvenstvo, nakoniec mu jeho jazda stačila medzi vrchármi na obdivuhodnú 11. priečku.
Piaty deň pretekov si aktívnou jazdou na prémiách vybojoval šprintérsky dres Adam Foltán. Oranžový dres niesol potom tri etapy a vybudoval slušný náskok pred ostatnými. Počas krízy, ktorú mal ôsmy deň, sa v tejto klasifikácii posunul na druhé miesto a s ním aj preteky dokončil.
V únikoch dňa sa predviedli Filip Lohinský, Pavol Rovder i Patrik Tybor. U Patrika to zo začiatku vyzeralo i na top 10 celkového poradia, štvrtý deň však niekoľko minút stratil, posunul sa na 15. Miesto, a to udržal až do konca. Najmladší z našich jazdcov, ešte len prvoročák Filip Lohinský, začal preteky veľmi dobre. Bol aktívny v únikoch a bodoval na prémiách. Tretí deň pretekov mal nepríjemný pád. Štvrtú etapu odštartoval, no neskôr pre bolesti odstúpil.
„Som veľmi rád, že sa v tejto postcovidovej dobe podarilo dať dohromady program, aký sme mali. Aj za tento štandard, ktorý sme už dlhodobo mali, absolvovať na začiatku alebo konci sezóny dlhý etapák mimo Európy. UCI totiž mimo WT pretekov povoľuje maximálne päťdňové, resp. 5+1 (prológ) podujatia, s výnimkou dvojice pretekov Tour de l’Avenire a Giro Baby. Takže dlhší etapák je možné absolvovať len mimo Európu. Aj preto sa to snažíme absolvovať práve s mladými jazdcami, aby nezažili desaťdňovú záťaž prvýkrát až na Avenire. Veríme, že si ju naši dvadsaťtrojkári vyjazdia aj nasledujúci rok, a práve takáto skúsenosť im vie veľmi pomôcť v ich výkonnosti. Tour de Guadeloupe je navyše svojim profilom veľmi podobný Aveniru, a tak som rád, že sme aj vďaka dobrým kontaktom na aktuálneho prezidenta tamojšej federácie získali pozvánku a mohli s partiou mladých jazdcov vycestovať,“
– priblížil účasť na pretekoch športový riaditeľ cyklistov Dukly Banská Bystrica Martin Fraňo a pokračoval:
„Na štarte sa zišla veľmi dobrá konkurencia. Štartoval najlepší francúzsky tím Pro Immo, francúzska klubová štvorka a zároveň development zostava tímu Direct Energy – Vendée U, CC Etupes, Neci a my sme boli medzi piatimi pozvanými európskymi tímami. Chlapci mali jedinečnú príležitosť zažiť také desaťdňové nasadenie. Najmä trojici Kubiš, Foltán, Rovder to veľmi pomôže v ich ďalšom rozvoji. Bolo vidieť, že najďalej je Kubiš, ktorý niečo podobné absolvoval už v minulosti. Už ako prvoročák mal za sebou dvojkombináciu Okolo Rumunska a Okolo Slovenska s jedným dňom voľna, kedy nahradil výpadok Martina Mahďara. Potom neskôr dlhé podujatie Okolo Senegalu. Mali sme nejaké ciele, ktoré sa nie celkom podarilo naplniť, ako víťazstvo v etape, či dres. V časovke do vrchu bolo vidno veľmi dobrú výkonnosť aj u Kubiša, aj u Tybora. Skôr máme problém s taktikou, zvládnuť preteky po technickej stránke. Zlepšujeme sa, no ide nám to pomaly, o to viac takýchto štartov potrebujeme. Škoda, že sme neboli v šestke, ale Martin Chren, ktorý mal nastúpiť, sa nominoval na majstrovstvá sveta v dráhovej cyklistike, čo malo samozrejme prednosť. Takisto potešil výsledkom 15. miestom v bodovacích pretekoch. Boli to pre nás posledné preteky v sezóne. Teraz nasleduje voľný november, stretneme sa na Smrekovici a začneme tak pozvoľne túrami, ku ktorým pridáme všeobecnú prípravu, najmä silovú a potom znova objemové kilometre na ďalšiu sezónu.“
Autor: (bl) + SZC, Foto: album Dukly + Colbi Cunsulting and media