Začiatkom minulého týždňa sa v médiách objavila správa o útoku medveďa na človeka v Sučianskej doline (okres Martin). Medializovaný útok však zatiaľ nebol nahlásený ani na Správe Národného parku (NP) Malá Fatra, v území ktorého pravdepodobne k napadnutiu došlo, ani na kontaktných linkách Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR).
Podľa turistu ho napadol medveď pri chate Vendovka. Šelma ho vážne poranila na nohe, ktorú mu ošetrila privolaná záchranná služba a následne ho transportovali do martinskej nemocnice. Turista bol v blízkosti chaty, keď ho zrazu prekvapil medveď. Nevedno, či zišiel z turistického chodníka, ale aj podľa miestnych obyvateľov sa tu bežne pohybujú tieto šelmy.
Ako informovala Univerzitná nemocnica Martin, napadnutý muž utrpel hryzné poranenia dolnej končatiny, pričom je jeho stav v súčasnosti stabilizovaný. Útok sa, na základe zverejnených údajov, odohral v okolí horskej chaty na presne neurčenom mieste.
Zásahový tím ŠOP SR bude, za predpokladu súhlasu poškodeného, v súčinnosti so správou národného parku okolnosti útoku rekonštruovať.
„Správa NP Malá Fatra v tejto súvislosti upozorňuje, že pohyb v národnom parku mimo turistického chodníka nie je povolený, pričom aktuálne je turistický chodník na trase Vendovka – Malý Kriváň pre jarnú uzáveru uzatvorený až do 15. júna 2023,“
uvádza ŠOP Banská Bystrica.
Zásahový tím ŠOP SR poukazuje v tomto období na zvýšené riziko stretu s medveďmi, ktoré práve v marci vychádzajú z brlohov a vodiace medvedice vyvádzajú von svoje mláďatá. Marec je zároveň mesiacom kedy sa v hustých lesných porastoch pohybujú v zvýšenej miere poľovníci za účelom hľadania tzv. zhodov.
Jelenie trofeje sa však často snažia nájsť aj nelegálni zberači. ŠOP SR preto upozorňuje na zvýšenú opatrnosť ako aj na dodržiavanie Zákona o ochrane prírody a krajiny v súvislosti s pohybom po turistických chodníkoch, no zároveň aj na dodržiavanie Zákona o poľovníctve v súvislosti s nelegálnym zberom parožia a nevystavovaniu sa zbytočnému riziku stretu s našou najväčšou šelmou v neprehľadnom lesnom teréne.
Odporúčanie Zásahového tímu ŠOP SR pre minimalizáciu rizika stretu s medveďom je, aby na svoju prítomnosť v horách upozornil človek akýmkoľvek akustickým prejavom (pískanie, spievanie, tlieskanie, prípadne použitie zvončeka) a držal sa turistických chodníkov.
Do pozornosti zároveň dávajú ochranári krátky náučný film o správaní sa v lese s možným výskytom veľkých šeliem, ktorý ŠOP SR uvádza v tomto mesiaci na verejnosť a je dostupný na youtube kanáli:
Ďalšie podrobné informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné na webe Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR – http://zasahovytim.sopsr.sk/.
Zdroj: Kristína Bocková a (tom) , Foto: ilustračné