Akordeónový virtuóz Michal Červienka po pandémiou vynútenej dvojročnej pauze opäť zahrá benefičný koncert pre choré deti zo Základnej školy pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici.
Benefičný koncert
Tradícia benefičných koncertov Michala Červienku v spolupráci s Mestom Banská Bystrica pokračuje jeho 12. koncertom so zoskupením „Slovak Tango Nuevo“ vo štvrtok 10. novembra 2022 o 18:30 hod. v Robotníckom dome. Vstupenky si môžete zakúpiť v Informačnom centre Banská Bystrica na Námestí SNP č.1.
Koncert sa bude niesť v znamení temperamentných tónov argentínskeho tanga Astora Piazzollu, ktorého storočnicu narodenia sme si pripomenuli minulý rok. V rukách nášho akordeónového virtuóza sa objaví aj Piazzollov hudobný nástroj v podobe gombíkovej ťahacej harmoniky – bandoneón
S akoredonistom a bandoneonistom Michalom Červienkom vystúpia na pódiu ďalší vynikajúci hudobníci ako Slovak Tango Nuevo v zložení: Eva Varhaníková (klavír), Imrich Farkaš (husle), Róbert Ragan (kontrabas) a Peter Solárik (perkusie).
Výťažok zo vstupného dostane na svoju činnosť Základná škola pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici.
Astor Piazolla
Narodil sa 11. marca 1921 v argentínskom Mar del Plata. V roku 1925 sa s rodičmi presťahoval do New Yorku a o jedenásť rokov neskôr sa opäť vrátil do rodného mesta.
Okrem niekoľkých desiatok albumov, ktoré vydal pod svojím menom, spolupracoval napríklad s Garym Burtonom, Gerrym Mulliganom a s Lalom Schifrinom, zložil hudbu k viacerým filmom.
Je považovaný za najdôležitejšieho skladateľa tanga v druhej polovici 20. storočia, tvorcu nového štýlu nazvaného „nuevo tango“, ktorý v sebe zahŕňa aj prvky džezu a klasickej hudby. V Argentíne je známy ako „El Gran Astor“ („Veľký Astor“).
V roku 1960 založil Quintet Nuevo Tango – v zložení bandeón, klavír, husle, elektrická gitara a kontrabas, ktoré sa venovalo interpretácii jeho skladieb. Pre toto zoskupenie bola pôvodne určená aj Piazzollova známa skladba Štyri ročné obdobia v Buenos Aires z rokov 1965 -1970. Jej jednotlivé časti vznikli ako samostatné skladby, ktoré boli až neskôr spojené do cyklu.
Piazollovu tvorbu s nadšením prijímali v USA a v Európe, menej však v Argentíne, kde sa pre jeho inovácie s tangom stretávala s nepochopením. K zmene došlo až v 80. rokoch minulého storočia, keď začal byť Piazzolla vnímaný ako „záchranca“ tanga.
K popularite Piazzollovej hudby v celosvetovom meradle prispelo aj to, že sa jeho viaceré kompozície objavili aj vo filmoch, v reklamách či televíznych reláciách.
Medzi najznámejšie Piazzollove hudobno – klasické diela patrí Koncert pre gitaru, bandoneón a orchester (1979) či tangové skladby pre bandoneón a sláčikové kvarteto z roku 1980, skomponované pre sláčikové kvarteto – Kronos Quartet. Astor Piazzolla, ktorý posunul hudobné hranice argentínskeho tanga, zomrel 4. júla 1992 v Buenos Aires.
Michal Červienka
Michal je rodákom z Heľpy (1983). Na akordeóne začal hrať ako osemročný. Jeho talent objavila uznávaná ukrajinská pedagogička Lesia Vlachová na Základnej umeleckej škole v Heľpe, neskôr navštevoval triedu Róberta Tatára v Banskej Bystrici. Je absolventom Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici, kde študoval u Mgr. Igora Vlacha. Vysokú školu ukončil na Akadémii umení v Banskej Bystrici v triede Mgr. Art. Vladimíra Čuchrana, priekopníka koncertného akordeónu na Slovensku.
Po štúdiu vysokej školy ukončil aj Doktorandské štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Michal je dvadsaťosemnásobným laureátom rôznych akordeónových súťaží. Stal sa absolútnym víťazom prestížnej súťaže ukrajinského akordeónového virtuóza Vladimíra Zubitského CITTÁ DI LANCIANO v Taliansku.
Je držiteľom diplomu ministra školstva za mimoriadne úspešnú reprezentáciu Slovenska v zahraničí. Rok študoval vďaka študijnému programu Socrates Erazmus Hudobnú akadémiu v poľskej Lodži pod pedagogickým vedením profesora Zbigniewa Ignaczewskeho.
Slovenskej verejnosti je známy ako finalista súťaže „Slovensko má talent.“ V duete s moldavským cibalistom Marcelom Commendantom získal prvú cenu na akordeónovej súťaži v poľskom Sanoku.
Je i vyhľadávaným štúdiovým hráčom. Spolupracoval s mnohými renomovanými umelcami na Slovensku i v zahraničí ako sú Stanislav Palúch, Róbert Ragan, Peter Solárik, Juraj Tatár, Klaudius Kováč, Eva Kosorínová – Varhaníková, Juraj Burian, Martin Gašpar, Martin Valihora, Marcel Buntaj, Ondrej Micík, Miriam Rodrigues Brúllová, Dalibor Karvay, Martin Budinský, Lars Lehmann, James Nisbet, Ossy Pfeiffer.
V máji 2011 vydal svoje prvé CD. V oblasti ľudovej hudby nahral CD so sólistkou umeleckého súboru SĽUK Máriou Strakovou, v spolupráci s hudbou Štefana Molotu.
Je sólistom orchestra Diabolské husle Jána Berkyho Mrenicu. Koncertoval tiež s Talichovým Orchestrom v Prahe, orchestrom Štátnej opery v Banskej Bystrici, Štátnou filharmóniou v Košiciach, s Orchestrom Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici, Akordeónovým orchestrom Konzervatória v Košiciach. So Štátnym komorným orchestrom Žilina uviedol dve najznámejšie akordeónové koncerty – R. Galliano: OPALE, CONCERTO a A. Piazzolla: ACONCAGUA.
Pedagogicky pôsobí na Akadémii umení a Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Nahrával pre Slovenský rozhlas, Slovenskú televíziu i televíziu Markíza. Pravidelne koncertuje doma i v zahraničí.
Autor: (tom) , Foto: archív a ilustračné