Vlna nelegálnych migrantov ohrozuje južné okresy Banskobystrického kraja, výzva vláde na riešenie situácie

SPRÁVY
21 /

V auguste sme vás informovali o zvýšenom pohybe migrantov v Banskej Bystrici. Na Sládkovičovej sídli Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície Banská Bystrica, ktorého úlohou je riešenie nelegálnej migrácie. Migranti sa do vydania potvrdenia o zotrvaní na území SR zdržiavali najmä v mestskej časti Radvaň, konkrétne v okolí Tesca, na Sládkovičovej, Radvanskej a Bernolákovej ulici, ale aj aj v centre mesta. Teraz sa migračná vlna presunula do južných okresov Banskobystrického kraja.

Nelegálni migranti v Banskej Bystrici

V auguste išlo v meste pod Urpínom zhruba o 30 až 40 ľudí denne, predovšetkým z krajín tretieho sveta. Podľa všetkého mali pochádzať najmä zo Sýrie, kde prebieha vojenský konflikt, ibaže títo migranti nemali pri sebe žiadny doklad totožnosti a nedalo sa určiť, odkiaľ naozaj prichádzajú.  Mali namierené do západných krajín.

Hoci Banská Bystrica nebola ich cieľovou destináciou, obyvatelia mesta cítili isté napätie a potenciálne nebezpečenstvo. Samospráva s obmedzenými kompetenciami s políciou monitorovali situáciu, ale nedokázali ju riešiť vlastnými silami. Aktuálne vozia autobusmi skupiny migrantov z Veľkého Krtíša do Banskej Bystrice na Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície, ktoré vydáva migrantom potvrdenia o voľnom pohybe na území Slovenska, čo tízto využívajú na ďalšiu cestu do západných krajín.

Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Banskej Bystrici

Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Banskej Bystrici

 „Pred schengenskými hranicami sú obrovské tábory migrantov, ktorí sa budú snažiť dostať do západnej Európy. Situácia môže byť neúnosná a hoci sme tolerantným a priateľským mestom, z dlhodobého hľadiska nie je možné, aby bola drvivá väčšina migrantov situovaná a administrovaná práve v Banskej Bystrici. Je nevyhnutné, aby príslušné štátne orgány prehodnotili doterajší systém a hľadali iné vhodné riešenia,“

povedal banskobystrický primátor Ján Nosko.

Ján Nosko

Ján Nosko

Aktuálna situácia vo Veľkom Krtíši a južných okresoch Banskobystrického kraja

V posledných dňoch sa situácia s nelegálnymi migrantmi vyostrili v južnej časti Banskobystrického kraja, najmä vo Veľkom Krtíši. Podľa predstaviteľov Smeru, ktorí  navštívili zberný tábor pre migrantov v jednej z výrobných hál  veľkokrtíšskej firmy, štát nezvláda ich prílev na Slovensko.

Stovky nelegálnych migrantov, medzi ktorými sú aj ženy s deťmi, tu žijú v nedôstojných podmienkach.  Predseda Smeru Robert Fico spochybnil, že všetci  k nám prichádzajúci migranti sú vojnoví utečenci:

„Väčšinu z nich nemožno hodnoverne identifikovať. Všetci tvrdia, že sú Sýrčania, všetci sú z Aleppa a všetci sa narodili 1. januára. V koncentračnom centre existujú v katastrofálnych podmienkach. Okrem cisterny s vodou a prenosných toaliet nemajú nič, spia na zemi. Ich počet môže v najbližších dňoch stúpať. Oceňujeme snahu veľkokrtíšskej samosprávy riešiť situáciu, rovnako tak aj prístup prítomných policajtov, ale toto musí bezodkladne vyriešiť vláda.“

Predstavitelia Smeru s migrantmi sústredenými vo Veľkom Krtíši

Predstavitelia Smeru s migrantmi sústredenými vo Veľkom Krtíši

Najskôr mala výrobná hala slúžiť ako centrum na registráciu cudzincov. Kým spočiatku sa na kraji mesta zdržiavali desiatky ľudí utekajúcich zo svojich domovov, dnes ich je tam podľa primátora Veľkého Krtíša  Dalibora Surkoša okolo 700. Hoci sa štát snaží odviezť čakateľov na potvrdenie autobusmi do Banskej Bystrice, kapacita hromadnej dopravy zďaleka nestačí na uvoľnenie kapacít v neľudských podmienkach industriálnej haly a politici naprieč názorovým spektrom preto žiadajú povolanie armády.

Na nečinnosť štátu pri riešení migrantskej krízy sa sťažujú aj starostovia obcí na juhu Slovensko, kde sa tiež zhromažďujú nelegálni migranti a oni sa musia o nich postarať poskytnutím miesta na ich sústredenie, vrátane dodávky vody a základných hygienických potrieb s minimálnym počtom policajtov. Štát im nedal žiadne usmernenie, čo majú v takejto situácii robiť. Miestni občania sa sťažujú, že migranti prenikajú do ich záhrad a kradnú ovocie či zeleninu, znečisťujú okolie ich obydlí a spôsobujú medzi ľuďmi strach a napätie. Táto situácia začína byť neudržateľná.

Preto poslanci tejto opozičnej strany dali v pondelok podnet na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorú predseda NR SR Boris Kollár zvolal na štvrtok 7. septembra. Podľa medializovaných informácií  sa vzdal funkcie riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru (PPZ) Robert Gucký. Dôvodom malo byť to, že Ministerstvo vnútra SR neakceptovalo jeho návrhy riešenia situácie vrátane zavretia hranice s Maďarskom, odkiaľ k nám prichádzajú nelegálni migranti.

Sústreďovací tábor pre migrantov v noci

Sústreďovací tábor pre migrantov v noci

Stanovisko Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici

Polícia v Banskobystrickom kraji prijala na základe zvýšeného počtu nelegálnych migrantov opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti a ochrany občanov nášho kraja. Za týmto účelom bol vyčlenený zvýšený počet síl a prostriedkov.

Jedným z dôležitých rozhodnutí je sústreďovanie prichádzajúcich cudzincov na určené miesta, ktoré boli vytipované tak, aby sa nachádzali mimo obytnej zóny našich občanov.  Polícia v našom kraji dlhodobo pracuje na opatreniach, aby situácia s nelegálnou migráciou bola v čo najväčšej miere zvládnutá tak, aby čo najmenej obmedzovala každodenný život obyvateľov, a to najmä v prihraničnej oblasti.

V Banskobystrickom kraji je situácia najvypuklejšia v okrese Veľký Krtíš.  Do dnešného dňa sme  nezaznamenali žiadne narušenie verejného poriadku v súvislosti s nelegálnou migráciou.  Touto cestou vyzývame občanov, aby v prípade podozrenia z narušenia verejného poriadku, alebo páchania trestnej činnosti neváhali kontaktovať políciu na č. 158.

Vyjadrenia policajného prezidenta Hamrana, premiéra Ódora a prezidentky Čaputovej

Policajný prezident Štefan Hamran na pondelkovej tlačovke informoval, že pri preverovaní nelegálnych migrantov polícia zachytila aj dvoch teroristov, ale z dôvodu mimoriadnej situácie ich nemožno vyhostiť. Zároveň prehlásil, že v súvislosti s nelegálnymi migrantmi sa doteraz nezaznamenala trestná činnosť a mrzí ho, že téma nelegálnej migrácie sa podľa neho zneužíva v predvolebnej kampani.

Nelegálna migrácia podľa Hamrana enormne narástla v celej Európe, u nás sa situácia monitoruje a migrantov preverujú v databázach:

Sme jediná krajina, ktorá každého nelegálneho migranta zavedie do systému. Na konci procedúry je možné každého administratívne vyhostiť, okrem Sýrčanov a občanov Afganistanu. Je tam administratívna prekážka ich vyhostenia, rozhodla tak Európska únia.“

Štefan Hamran

Štefan Hamran

Policajný prezident si myslí, že uzavrieť slovensko-maďarské hranice nie je možné:

„Narazíte na schengenský kódex a naša polícia  na to okrem iného nemá prostriedky ani sily. Apelujem na zmeny vo vydávaní potvrdení o zotrvaní migrantov na území SR, čo situáciu s migrantmi komplikuje. V júni sme požiadala o vyčlenenie síl z armády, no zatiaľ nám nebolo vyhovené.“

Hamran zároveň oznámil, že minulý týždeň podpísala slovenská a maďarská polícia dodatok k dohode o spolupráci. Doposiaľ sa slovenská polícia nemohla podieľať na protimigrantských opatreniach na území Maďarska.

Nelegálni migranti

Nelegálni migranti

Podľa povereného premiéra Ľudovíta Ódora treba hľadať európske riešenia nelegálnej migrácie. Slovenská vláda urobí všetko pre to, aby ľudia ani veľmi necítili tento problém, aby tok migrantov bol stiahnutý mimo územia miest a obcí, aby boli nasadené ďalšie kapacity a aby bola poskytnutá migrantom pomoc humánnym spôsobom.

„Samozrejme, samotná prítomnosť migrantov vzbudzuje obavy, preto to neberieme na ľahkú váhu a hľadáme riešenia, ako posunúť ďalšie sily a v spolupráci s obcami a mestami aj ďalšie služby ponúknuť migrantom. Zatiaľ situácia je pod kontrolou, pochopiteľne, vzhľadom na veľký počet však narážame na problémy, ale štát má dostatočné kapacity, ktoré v prípade potreby použije,“

dodal Ódor.

Ľudovít Ódor

Ľudovít Ódor

Prezidentka Zuzana Čaputová skonštatovala, že migrácia je vážny problém, nie je však dôvod na paniku.  Je to problém celej Európy:

„Slovensko nie je cieľovou krajinou migrantov, ktorí tu sú. Dôležité je, že polícia posilňuje svoje kapacity, pokiaľ ide o vybavovanie registrácie, pokiaľ ide o udržiavanie verejného poriadku, ale aj o ochranu hraníc spolu s maďarskými kolegami. Treba sa na problém migrácie pozrieť komplexne a najmä zabezpečovať ochranu vonkajších schengenských hraníc.“

Podľa Čaputovej  je prekvapujúce, že Maďarsko pristúpilo k prepusteniu na slobodu prevádzačov, ktorí na prevádzaní ľudí zarábajú:

„ Onedlho sa stretnem s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou a budem sa jej na to pýtať. Je to fakt, ktorý netreba prehliadať, pretože to množstvo migrantov, ktoré máme na Slovensku, bolo predtým v Maďarsku a faktom je, že sa k nám dostávajú bez akýchkoľvek problémov.“

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová

Pokiaľ územím Slovenska prešlo v roku 2015 niečo vyše 2 500 nelegálnych migrantov a v pandemickom roku 2021 dokonca menej (1 659), v roku 2022 to bolo už takmer 12 tisíc. Dnes to za rok 2023 vyše 24 tisíc ľudí. Migračný úrad ministerstva vnútra SR tvrdí, že dramatický nárast migrantov súvisí so situáciou v Turecku a Sýrii a počty budú do konca roka ešte rásť.

Šéf migračného úradu Ján Orlovský k riešeniu súčasnej migračnej krízy na Slovensku uviedol:

„Podľa mňa je to len o trpezlivom vysvetľovaní toho, čo sa deje. Samozrejme ak máme nejakú kapacitu cudzineckej polície spracovávajúcu všetkých tých, ktorí sa u nás ocitnú neoprávnene, na 1 500 až 2 000 ročne, tak nemôžeme sa diviť, že pred tými úradmi cudzineckej polície sú rady vzhľadom na to, že tu máme pomaly desaťnásobný nárast z jedného roku na druhý. Neodkážete najať nové policajné sily, ktoré majú prístup do elektronických systémov štátu, aby ich zaregistrovali z jedného dňa na druhý. Prijímané opatrenia sa ukážu až po nejakom čase. Ak týchto ľudí nemá kto provokovať, nemajú dôvod na nikoho útočiť. Ak by páchali nejakú trestnú činnosť v zmysle narušovania verejného poriadku, ohrozujú si  svoju cestu na západ.“

Keďže tí migranti, ktorí k nám prichádzajú, nechcú zostať na Slovensku a pokračujú ďalej na západ, podľa Orlovského náš prístup v rámci medzinárodnej spolupráce musí byť v iných oblastiach. To znamená dať migrantom možnosť, aby nemuseli chodiť touto nebezpečnou trasou, čo navyše vyvoláva obavy verejnosti. Máme im ponúkať štipendiá alebo iný typ pracovných víz, aby mohli prísť k nám legálnou cestou.

Ján Orlovský

Ján Orlovský

Výzva premérovi a policajnému prezidentovi

Strana Hlas-sociálna demokracia vyzvala premiéra Ľudovíta Ódora a policajného prezidenta Štefana Harmana, aby okamžite začali riešiť kritickú situáciu s narastajúcim počtom nelegálnych migrantov  na juhu Slovenska, najmä v okolí Nových Zámkov, Šiah a Veľkého Krtíša.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini označil situáciu  s prílevom nelegálnych migrantov za vážnu:

„Úradnícka vláda túto situáciu zľahčuje a Štefan Hamran mlčí o riešeniach. V súčasnosti je možné prijať a registrovať približne 100 migrantov,  pričom ich je 670. Oddelenia cudzineckej polície Nitra a Nové Zámky kolabujú kapacitne aj personálne. Súčinnosť im odmietajú poskytovať ostatné zložky z dôvodu obavy zo šírenia nákazlivých chorôb pri zvážaní migrantov na určené miesta. Páni Ódor a Hamran, prestaňte sa hrať na mŕtvych chrobákov, začnite konať a chrániť svojich občanov.

Veľký Krtíš

Veľký Krtíš

Sprísnené bezpečnostné opatrenia prijalo Nemecko a najnovšie aj aj Česká republika. Na Slovensku sa však situácia podľa Pellegriniho nerieši a zostáva na pleciach samospráv a miestnych policajtov.

Došlo k vyhláseniu mimoriadnej situácie pre zabezpečenie verejného poriadku vo Veľkom Krtíši, ale vlna nelegálnych migrantov ďalej nebezpečne narastá. Na hranice s Maďarskom treba poslať políciu a časť armády,  pretože o tom, kto tu bude žiť a pracovať, máme rozhodovať my Slováci.

Celá tlačová beseda Hlasu je na https://fb.watch/mS8tTVXlL3/.

V utorok bývalý predseda vlády a líder Hlasu Peter Pellegrini spolu bývalou ministerkou vnútra a podpredsedníčkou Hlasu Denisou Sakovou predstavili poverenému premiérovi Ľudovítovi Ódorovi štyri priority s požiadavkou, aby ich predložil na stredajšom rokovaní vlády SR:

– Zaistenie nelegálnych migrantov až do dôsledného preverenia ich totožnosti.

– Posilnenie ochrany slovenských hraníc armádou.

-Zrušenie mimoriadnej situácie kvôli covidu pre možnosť vrátenia migrantov do inej krajiny.

– Odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana.

Takto by sa mal podľa predstaviteľov Hlasu zachovať silný premiér, ktorý bráni záujmy Slovenska a chráni jeho obyvateľov.

Situácia na juhu nášho kraja sa zhoršuje

Medzitým sa situácia s pribúdajúcimi migrantmi v južných okresoch nášho kraja dramatizuje. Už niekoľko dní vo Veľkom Krtíši policajti strážia stovky cudzincov, ktorí nelegálne prekročili slovenské hranice a sústreďujú sa vo výrobnej hale miestnej firmy. Ich počet každým dňom rastie, pribúdajú ďalší, ktorí sa objavujú aj v okolitých obciach. V nedôstojných podmienkach  čakajú na  povolenie pobytu v Európskej únii, ktorý im vydáva Riaditeľstvo hraničnej  a cudzineckej polície Banská Bystrica na Sládkovičovej ulici, kam ich postupne odváža autobus. So získaným potvrdením potom smerujú ďalej na západ.

Proti umiestňovaniu nelegálnych migrantov v provizórnom zbernom tábore na území  Veľkého Krtíša sa spustila petícia. Prednosta Mestského úradu vo Veľkom Krtíši Marián Balko pre Pravdu uviedol:

„Budú to tisíce podpisov. Oslovujú ma obyvatelia z celého okresu. Petíciu podpisujú v uliciach, organizáciách, všade. Jednoducho s tým nesúhlasia. Rozhodovať o nás bez nás nie je v parlamentnej demokracii normálne. Nežijeme v diktatúre a toto všetko sa deje bez nášho súhlasu. Situácia v našom meste je stále vážna. “ 

Zberný tábor pre migrantov vo Veľkom Krtíši

Zberný tábor pre migrantov vo Veľkom Krtíši

Podľa prednostu MsÚ Veľký Krtíš v utorok ráno bola v tábore, ktorý je zriadený vo výrobnej hale a už si tu založili aj oheň, vzbura. Tí ľudia chcú ísť odtiaľ preč, nechcú byť zadržiavaní. Majú problémy s jedlom, nevyhovuje im.  Zo zadnej strany haly, v ktorej sú migranti držaní, je len nízky mobilný plot, ktorý bez problémov  preskočia a utekajú.

Do tunajšieho supermarketu si chodia kupovať cigarety, prípadne v okolí aj niečo ukradnú. Ľudia sa sťažujú, že im berú zeleninu, znečisťujú obecné priestory a nemajú dostatočné hygienické. Tábor je zriadený vo výrobnej hale, kde si už migranti stihli založiť aj oheň, ktorý museli zlikvidovať.

Podobné scény sa opakujú aj v okolitých obciach, kde sa migranti usadili na voľných priestranstvách alebo na miestnych ihriskách. Situáciu musia riešiť starostovia s políciou, ktorá to však vzhľadom na svoje poddimenzované stavy nestíha. Čaká sa na nevyhnutný zásah vlády spolu s políciou a armádou…

Migranti v obci Koláre

Migranti v obci Koláre

Po zasadnutí vlády SR

Ódorova úradnícka vláda v stredu schválila návrh novely zákona o pobyte cudzincov, ktorý má uľahčiť vyhosťovanie nelegálnych migrantov ako aj odradzovať ďalších od príchodu na územie Slovenska. Armáda v počte 500 vojakov by mala posilniť policajné zložky do konca roka, vláda chce zintenzívniť komunikáciu so samosprávami.

Podľa tohto opatrenia by policajti nevydávali doklad o zotrvaní na území Slovenskej republiky každému nelegálnemu cudzincovi, ktorého nie je možné vyhostiť, najmä nie cudzincovi, ktorý migruje cez územie SR do iného štátu. Vydávanie dokumentu o voľnom pohybe bez preverenia nelegálnych migrantov totiž pôsobí ako „pull faktor“ pre tých, čo putujú po balkánskej trase.

Novela takisto navrhuje vypustiť ustanovenie zákona, na základe ktorého je na čas trvania mimoriadnej situácie pozastavené vykonávanie rozhodnutí o administratívnom vyhostení štátnych príslušníkov tretích krajín z územia SR, resp. z územia členských štátov Európskej únie.

Zasadnutie vlády SR

Zasadnutie vlády SR

„Uvedené ustanovenie bolo do zákona o pobyte cudzincov zavedené z dôvodu obmedzenia cestovania, resp. presunu osôb do tretích krajín počas pandémie COVID-19 (najmä leteckou dopravou) a s tým spojenými protipandemickými opatreniami, ktoré znemožňovali výkon rozhodnutia o administratívnom vyhostení do krajín návratu,“

vysvetlilo ministerstvo vnútra.

Vládny návrh novely zákona o pobyte cudzincov na našom území poputuje do Národnej rady. Opoziční politici, ktorí navrhovali prijať akútne opatrenia v podobe  zaistenia nelegálnych migrantov v zariadeniach ministerstva vnútra až do dôsledného preverenia ich totožnosti, vrátane posilnenia ochrany našich hraníc políciou a armádou, považujú toto legislatívne opatrenie za nedostatočné, ktoré nerieši stále rastúci prílev nelegálnych migrantov na naše územie.

Migranti na hranici

Migranti na hranici

Autor: (tom), Foto: TASR a ilustračné