Medzinárodný organový festival Vivat Vox Organi 2023 bude v septembri pokračovať exkluzívnym koncertom zoskupenia Le nuove musiche, ktoré so sebou, pre poslucháčov, prinesie možnosť vypočuť si renesančnú hudbu na historických hudobných nástrojoch.
Koncert Le nuove musiche, s podtitulom Cara mia cetra, sa uskutoční v sobotu 9. septembra 2023 o 16:00 v starobylom kostole Narodenia Panny Márie v Banskej Bystrici – Radvani, na Hôrke. V programe sa predstavia poprední rakúski hudobníci: Christian Volkmann – tenor, Maximilian Ehrhardt – harfa doppia, Pierre Pitzl – baroková gitara/viola da gamba a Slovák Jakub Mitrík – chitarrone.
Koncertný program Le nuove musiche predstavuje dvoch skladateľov, ktorí zohrali významnú úlohu pri formovaní monódie. Dielo jedinečného Sigismonda d’Indiu reprezentuje severotaliansku školu. Jeho monódie patria k tomu najlepšiemu, čo bolo v tomto štýle, na začiatku 17. storočia skomponované.
Druhou postavou, nemenej významnou, je Giovanni Girolamo Kapsperger, autor, ktorý bol tvorivo mimoriadne plodný. Okrem množstva iných žánrov ako napr. madrigaly, villanelly či duchovná hudba, svoju pozornosť venoval tiež monódii. Tá reprezentuje rímsku školu, ktorá stavala na poctivej deklamácii a tradične sa v nej nachádzajú mimoriadne obľúbené passaggi.
Kapsperger bol okrem skladateľskej činnosti veľkým inovátorom aj čo sa týka stavby a využívania novovzniknutého nástroja, ktorým bolo chitarrone. Jeho zbierka Libro primo di arie passeggiate a una voce, Roma 1612, je vôbec prvou zbierkou kde využíva 19 – strunové chitarrone. Tento nástroj sme dali postaviť za týmto účelom a pokiaľ vieme nehrá na ňom profesionálne žiadny iný hudobník.
Christian Volkmann (tenor) sa narodil a vyrástol na severe brandenburskej oblasti, kde získal už počas dospievania množstvo hudobníckych skúseností ako hráč na organe. Po štúdiu cirkevnej hudby v Drážďanoch absolvoval aj štúdium spevu a hry basso continuo v Brémach, kde sa špecializoval na hudbu 16. – 18. storočia. Spolupracoval s hudobníkmi Peter Kooij, Gemma Bertagnolli, Bettina Pahn a Edoardo Bellotti.
Na koncertoch vo svojej domovine i v zahraničí vystupuje ako sólista, súborový spevák a komorný hráč, okrem iných aj so svetoznámymi súbormi ako Ensemble Weser-Renaissance, Europäisches Hanse-Ensemble a Augsburger Domsingknaben. Zúčastnil sa na niekoľkých CD nahrávkach a vysielacích produkciách, ako aj na medzinárodných hudobných festivaloch.
Maximilian Ehrhardt (harfa doppia) sa narodil v Tettnangu v Nemecku. Študoval hru na harfe u Eriky Waardenburgovej na Amsterdamskom konzervatóriu, ktoré v roku 2009 ukončil magisterským diplomom s vyznamenaním. V roku 2008 zároveň začal študovať hru na historickej harfe, pod vedením Mary Galassiovej, na Accademia Internazionale della Musica di Milano, kde opäť absolvoval štúdium s vyznamenaním a získal magisterský diplom (2015).
Maximilian pravidelne účinkuje na sólových recitáloch, divadelných produkciách, hrá v barokových orchestroch a súboroch komornej hudby po celej Európe. Maximilian je umeleckým riaditeľom Dní starej hudby na Bodamskom jazere, festivalu starej hudby v regióne Constance, ktorý založil roku 2016. Je pravidelným prispievateľom do vysielania štátneho nemeckého rozhlasu Deutschlandfunk Kultur.
Pierre Pitzl (baroková gitara/viola da gamba) študoval hru na gitare na Hochschule für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Na Schola Cantorum v Bazileji študoval hru na lutne u Eugena Domboisa, Hopkinsona Smitha a Jürgena Hübschera a Jespera Christensena. Následne študoval hru na viole da gamba u Wielanda Kuijkena a Christopha Coina.
Niekoľko rokov pôsobí aj ako sólista a korepetítor na barokovej gitare a koncertuje s La Galania, Ayre Espanol, Concerto Köln, Concentus Musicus Wien, Ensemble Daedalus, Accademia Montis Regalis a i. Je umeleckým riaditeľom súboru „Private Musicke,“ s ktorým nahral niekoľko CD pre ORF Edition Alte Musik, ACCENT a Deutsche Gramophone.
Jakub Mitrík (chitarrone) sa narodil v Spišskej Novej Vsi a študoval klasickú gitaru v Bratislave u Jozefa Zsapku a Martina Krajča. Po úspešnom štúdiu sa zameral na historické nástroje ako teorba, baroková lutna, baroková gitara, arcilutna. Študoval v Brne u Jana Čižmářa a v Brémach u Joachima Helda. V roku 2014 bol členom letnej masterclass s Paulom O´Dette. V roku 2018 ukončil magisterské štúdium v Brémach.
Hrá na osemstrunovej romantickej gitare zo začiatku 19. storočia a v komornej hudbe prezentuje pôvodne hudbu romantizmu z Viedne a Pressburgu – Bratislavy. Hrá sólovú, ale aj continuo hudbu, s mnohými významnými telesami ako: Bach consort – Wien, Musica aeterna, Solamente naturali, Il Cuore Barocco, Bremer Ratsmuziker atď. Je tiež umeleckým riaditeľom zoskupenia Le nuove musiche, s ktorým sa zaoberajú sa ranou talianskou aj barokovou hudbou.
Program koncertu v Banskej Bystrici – Radvani
Sigismondo d’India (c. 1582-c. 1629)
Cara mia cetra
Piange Madonna (Zo zbierky: Le musiche da cantar solo [Libro primo], Milano 1609)
Anonym
Ciacona (Ms. 4145 Rome (rané 17. storočie))
Sigismondo d’India
Cruda Amarilli
Nelle guancie di rose (Zo zbierky: Le musiche da cantar solo [Libro primo], Milano 1609)
Francesco Corbetta
Folia (Varii scherzi di sonate per la chitara spagnola, Bruxelles 1648)
Carlo Calvi
Canario (Intavolatura di chitarra e chitarriglia, Bologna 1646)
Sigismondo d’India
Donna, i‘ vorrei dir molto (Zo zbierky: Le musiche da cantar solo [Libro primo], Milano 1609)
Girolamo Frescobaldi (1583-1643)
Ancidetemi pur d’Archadelt passagiato (Il secondo libro di Toccate Roma 1637)
Giovanni Girolamo Kapsperger (1580 – 1651)
Occhi soli d’Amore (Libro primo di Aria Passeggiate à una Voce, Roma 1612)
L’onda che limpida (Libro secondo di Villanelle, Roma 1619)
Canzona prima (Libro quarto d’Intavolatura di Chitarrone, Roma 1640)
O cor sempre dolente (Libro primo di Aria Passeggiate à una Voce, Roma 1612)
Ferdinando Valdambrini
Capona (Libro primo di chitarra a cinque ordini, Roma 1646)
Sigismondo d’India
Vostro fui, vostro son (Le musiche da cantar solo [Libro primo], Milano1609)
Zdroj: Matúš Kucbel , Foto: ilustračné