VIVAT VOX ORGANI 2022: Otvárací koncert v banskobystrickom Evanjelickom kostole

KULTÚRA
0 /

V piatok 8. júla 2022 o 19:00 hod. sa uskutoční otvárací koncert medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi. V Evanjelickom kostole v Banskej Bystrici vystúpi prestížny parížsky umelec Michael Matthes, titulárny organista kostola svätého Hermana z Auxerrois v Paríži, ktorý sa po požiari Notre Dame stal dočasne najhlavnejším chrámom Paríža.

„Svojim organovým recitálom Michael Matthes otvorí 10. ročník medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi v Banskej Bystrici. Tento organista je považovaný za jedného z najbrilantnejších interpretov prestížnej francúzskej organovej školy 20. storočia,“

hovorí hlavný organizátor organového festivalu Matúš Kucbel.

Matúš Kucbel

Matúš Kucbel

Michael MATTHES

Začal študovať hru na klavíri u Nicole Delannoy a pokračoval v štúdiu organa na Národnom konzervatóriu v Rueil – Malmaison s Marie – Claire Alain a Susan Landale.

V roku 1983 vstúpil do triedy Odile Pierre na Conservatoire National Supérieur v Paríži. Zároveň študoval organovú improvizáciu u Pierra Cochereau, analýzu, harmóniu, kontrapunkt a fúgu s Yvonne Desportes a Marcelom Bitschom.

Po získaní niekoľkých prvých cien v rôznych organových súťažiach, zdokonaľoval svoje organové zručnosti aj pod vedením Pierra Labrica. Je laureát Nadácie G. Cziffra z roku 1986 a 1987. V roku 1987, vo veku 19 rokov, sa stal najmladším sólistom Radio – France a svoj prvý recitál predniesol v katedrále Notre Dame v Paríži.

Evanjelický kostol v Banskej Bystrici

Evanjelický kostol v Banskej Bystrici

Tak sa začala jeho kariéra medzinárodného koncertného umelca. Zúčastnil sa viacerých prestížnych festivalov (Villa Medicis v Ríme, Radio – France v Montpellier, Saint Bertrand de Comminges a Darmstadt).

Na medzinárodnej scéne reprezentoval francúzsku organovú školu na vystúpeniach v Spojených štátoch, Rusku, Maďarsku, Turecku, ako aj v iných európskych krajinách.

Ako sólista vystupoval a nahrával pod taktovkami slávnych dirigentov a orchestrov Orchestre de Paris, Orchestre National de Lyon, Orchestre del’ Opéra Bastille a Orchestre Colonne.

Po spolupráci s hlavnými predstaviteľmi francúzskej organovej školy 20. storočia Jean -Jacquesom Grunenwaldom, Jeanom Langlaisom a Olivierom Messiaenom, jeho vášeň pre francúzsku hudbu 20. storočia prerástla do takej miery, že dala smer jeho kariére. Dnes je považovaný za jedného z najbrilantnejších interpretov prestížnej francúzskej organovej školy 20. storočia, ktorá bola založená Marcelom Dupré.

Michael Matthes

Michael Matthes

V roku 1991 uviedol svetovo prvé uvedenie kompletných organových diel Marcela Duprého v sérii deviatich koncertov.Okrem jeho televíznych vystúpení a mnohých nahrávok (pod značkami Deutsche Grammophon Gesellschaft, Denon a Signum Classic), pravidelne poskytuje majstrovské kurzy vo Francúzsku a v zahraničí, so zameraním na organovú hudbu 20. storočia.

Michael Matthes je v súčasnosti titulárnym organistom veľkého organa v kostole sv. Hermana z Auxerrois v Paríži. Je taktiež profesorom organa na Conservatoire National v Troyes. V roku 2007 mu bol francúzskou vládou udelený titul „Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres“ (Rytier Rádu umenia a literatúry).

Program otváracieho koncertu

Johann Sebastian Bach

– Aria de la Cantate BWV 79 (Virgil Fox)

– Aria de la Cantate BWV 208 (Virgil Fox)

Léon Boellmann

– Prière à Notre Dame

Eugene Gigout

– Minuetto

– Toccata

Théodore Dubois

– Fiat Lux

Louis Vierne

– Communion

– Carillon de Westminster

Louis James Alfred Lefebure Wely

– Choeur de Voix humaines

– Sortie en si bémol majeur

Iba pripomíname, že pred samotným koncertom Michaela Matthesa sa v meste pod Urpínom udeje jedna historická udalosť:

Poznajú obyvatelia Banskej Bystrice dielo majstra Pavla z Levoče – najvýznamnejšieho umelca pôsobiaceho v stredoveku aj v našom meste? Majú príležitosť tento handicap odstrániť v piatok 8. júla 2022 vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie  o 17:30 hod., kedy túto osobnosť predstaví spolu s jeho oltárom sv. Barbory historik Jozef Ďuriančik.

Zdroj: Matúš Kucbel, Foto: ilustračné