Je dlhoročnou tradíciou, že v období pred Veľkou nocou Štátna opera v Banskej Bystrici uvádza vokálno-inštrumentálny koncert venovaný tomuto dôležitému náboženskému sviatku.
Tentoraz zaznie dielo mimoriadnych kvalít – ojedinelý opus operného skladateľa Giacoma Pucciniho Messa di Gloria. Veľkonočný koncert si diváci môžu vychutnať už túto sobotu 23. marca 2024 v banskobystrickej Štátnej opere. Túto produkciu bude možné vidieť aj 2. apríla v Ružomberku.
GIACOMO PUCCINI: MESSA DI GLORIA
Tvorba Giacoma Pucciniho sa teší trvalému záujmu publika – jeho opery patria medzi najčastejšie hrávané diela na celom svete. Všetkým operným priaznivcom sú určite známe diela Manon Lescaut, Tosca, Madama Butterfly či Turandot. Neobyčajne obľúbené sú najmä pre svoju melodickosť a pôsobivosť.
Pucciniho sakrálne dielo Messa alebo Messa a quattro Voci sa dnes spravidla uvádza pod názvom Messa di Gloria.
Ide o jedno zo známych neoperných diel skladateľa vytvorených pre sólo tenor, barytón, bas, zbor a orchester. Skomponoval ho ako absolventskú prácu pre Istituto Giovanni Pacini vo svojich 22 rokoch.
Táto dnes už omša v podstate predznamenala dráhu Pucciniho ako operného skladateľa – jeho inklinácia k opere je v kompozičnom štýle úplne zrejmá. Prvé uvedenie malo dielo v Lucce 12. júla 1880.
Jedna z jeho častí, Credo, už bola napísaná a uvedená skôr (1878) s tým, že bola koncipovaná ako samostatná kompozícia. Napokon ju Puccini včlenil medzi ostatné, dokomponované neskôr – Kyrie, Gloria, Sanctus e Benedictus, Agnus Dei.
Hoci bola Pucciniho Messa v čase svojho prvého uvedenia prijatá publikom dobre, jej kompletný rukopis nikdy nezverejnil. Niektoré z tém Messy použil Puccini v iných svojich dielach: napr. Agnus Dei v opere Manon Lescaut a Kyrie v opere Edgar.
Až do roku 1952 sa toto dielo v kompletnej podobe nehrávalo. Dnes je bežnou súčasťou produkcie klasickej hudby na celom svete.
Účinkujú
Dušan Šimo, Zoltán Vongrey a Ivan Zvarík
Spevácky zbor a orchester Štátnej opery
Zbormajsterka: Iveta Popovičová
Koncertný majster: Oldřich Husák
Dirigent: JÁN PROCHÁZKA
Zdroj: Katarína Vollmannová , Foto: Katarína Baranyai a archív