Stretnutie s minulosťou: 22 dier v rodnej zemi

História
3 /

Cyklus Stretnutie s minulosťou tentoraz ponúkne moderovanú besedu so spisovateľom a pedagógom Martinom Kubušom. Návštevníkov prostredníctvom svojho najnovšieho románu a jeho hlavného hrdinu prevedie vlakovými tunelmi od Banskej Bystrice až do Dolnej Štubne.

Októbrové Stretnutie s minulosťou

Podujatie sa uskutoční v Thurzovom dome už v stredu 27.októbra 2021 o 17:00 hod. Stretnutia s minulosťou v Thurzovom dome predstavia román banskobystrického autora a prekladateľa, ktorý zachytáva históriu budovania železnice medzi Banskou Bystricou a Dolnou Štubňou.

??

„Martin Kubuš je nielen pedagógom UMB, ale aj zaujímavým autorom, ktorý v knihe Dvadsaťdva dier v rodnej zemi prepája historické udalosti s modernými literárnymi prvkami. Už v stredu predstaví svoj román a predovšetkým hlavnú inšpiráciu diela. Veríme, že našich priaznivcov táto téma zaujme a prídu si vypočuť zaujímavú besedu, tentoraz výnimočne aj so živým hudobným hosťom, ktorým bude kapela 220V,“

hovorí riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Martin Kubuš pôsobí aktuálne ako odborný asistent na Katedre anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela. Napísal dva romány – Ani ryba, asi rak a Dvadsaťdva dier v rodnej zemi, ako aj detskú modlitebnú knižku Lampášik.

Román 22 dier v rodnej zemi

Trať SNP Kubuša fascinuje už roky a napadlo ho, že si o nej niečo naštuduje:

„Z kratochvíle sa stala (tak trochu) obsesia, slovo dalo slovo, vieme, ako to chodí… Táto kniha je v prvom rade poctou ľudskej práci v ťažkých, priam neľudských podmienkach. Človek má občas pocit, že na významné počiny, akým je výstavba Trate SNP, sa dnes zabúda, kým rýchlo kvasené komerčné dielka sa chvália do neba, najmä samými autormi a ich najatými propagátormi. Keď si človek myslí, že sa ocitá vo vojnovom stave, vždy je dobré zaspomínať si, čo sa za hranicami jeho mikrokozmu dialo pred osemdesiatimi rokmi. Spomínajme a učme sa, pretože čas letí ako rýchlik či bičovaný osobák, ktorý zdoláva neľahký, aj keď malebný terén na trati Banská Bystrica – Dolná Štubňa,“

uvádza autor Martin Kubuš.

Martin Kubuš

Martin Kubuš

Knihu napísal tak, aby mala dve línie: jednu viac-menej historickú, týkajúcu sa samotne trate a jej výstavby a druhú súčasnú, ktorá má byť reflexiou mladého prekladateľa Karola, ktorý sa takmer náhodne vydáva na cestu vlakom a cez tunely preniká do hĺbky vlastného ja. Táto postava je čiastočne autobiografická. Kniha má dvadsaťdva kapitol, čo korešponduje s počtom tunelov, a epilóg.

„Okrem tlačených zdrojov mi veľmi pomohol môj starý otec Ján Schmidt z Dolného Harmanca (rodák z Horného Harmanca), ktorý mi poskytol sériu rozhovorov. Bol to práve on, kto mi raz dávno venoval technickú dokumentáciu o Trati SNP, preto možno povedať, že sa o vznik knihy výrazne pričinil, za čo som mu ako vnuk veľmi vďačný. Niektoré epizódky zo života profesora Vajsa vznikli na základe rozhovoru s mojím starkým, kým v mnohých iných prípadoch zaúradovala skôr fantázia. Aj tá sa však dopĺňa s historickými faktami,“

dodáva Kubuš.

Vážme si prácu, vážme si predkov, vážme si národné dedičstvo, a to, čo je v ňom zlé, vyznajme ako chybu a snažme sa neopakovať ju. Hoci svet ponúka rôzne poklady, v prvom rade si vážme tie svoje a starajme sa o ne. Nikdy nevieme, kedy sa ocitneme v úzkych, jednak my, jednak zvyšok sveta, potom bolestivo rozlepíme oči a veci, ktoré berieme ako samozrejmosť, sa nám vyjavia v plnej hodnote. Ako to zistenie prežijeme?

V novembri ponúknu Stretnutia s minulosťou ďalšiu zaujímavú tému. Prinesie besedu v nadväznosti na výstavu insitného umenia z Kovačice o živote dolnozemských Slovákov. Podujatie sa bude konať 24. novembra 2021 o 17:00 hod. v Thurzovom dome.

Zdroj: Kristína Hatarová a  (tom) , Foto: ilustračné