Stretnutia s minulosťou v Thurzovom dome: Praveká osada pri dudinských travertínoch

História
0 /

V lokalite Dudince – Pod Gestencom na juhu stredného Slovenska realizovala v rokoch 2023 -2024  Katedra archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre výskumné etapy výskumu staroeneolitickej osady. Pripravená prednáška vedúcej výskumu archeologičky Noémi Beljak Pažinovej prestaví výsledky a zistenia tohto systematického vedecko-dokumentačného výskumu v Thurzovom dome Stredoslovenského múzea.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pozýva v rámci cyklu prednášok Stretnutia s minulosťou 30. apríla 2025 o 17:00 hod. na prednášku archeologičky Noémi Beljak Pažinovej do Thurzovho domu.

Na prednáške predstaví výsledky na realizovanom archeologickom výskume v Dudinciach.  Práve tu sa v rokoch 2023 – 2024 odkryli sídliskové objekty obdobia začiatku eneolitu (doby medenej).

„Najvýznamnejší objav na tomto území predstavovala zásobnica, v ktorej sa našlo pietne uložené dieťa (vek 1-2 roky). Analyzovaný a datovaný antropologický a archeozoologický materiál z osady poukazuje na osídlenie v období cca. 4300-4100 pred Kr. Izotopové analýzy N a C prinášajú informácie o prírodnom prostredí osady a strave dieťaťa ako aj hospodárskych zvierat. Na základe rozboru keramického materiálu bola osada priradená ludanickej skupine s vplyvom z bodrogkeresztúrskeho prostredia,“

hovorí archeologička Noémy Beljak Pažinová.

Noémy Beljak Pažinová

Noémy Beljak Pažinová

O význame tejto lokality hovoria nielen prítomné minerálne pramene, ktoré boli využívané pravdepodobne už od praveku, ale aj suroviny cudzieho pôvodu a to predovšetkým obsidián z Tokajských vrchov a podkrakovský pazúrik z Malopoľska.

Lokalita v Dudinciach predstavuje dôležitý úsek osídlenia územia, keď sa na strednom Slovensku začínajú objavovať prví kovolejári.

„Skúmané boli celkovo dve sondy v celkovom rozsahu 50 m2. Zdokumentované boli sídelné
objekty, odpadové jamy, hliníky a zásobnica, na dne ktorej bolo objavené aj spomínané kostrovo pochované dieťa v skrčenej polohe. Na územnej polohe môžeme konštatovať bohaté a rozsiahle osídlenie, na čo poukazuje množstvo objavených keramických fragmentov, štiepaná industria, mazanica, zvieracie kosti, ako aj skelet dieťaťa,“

uzatvára Beljak Pažinová.

Májové Stretnutia s minulosťou budú 28. mája 2025 patriť Jánovi Kollárovi a jeho prednáške Sásová vo víre času.

Zdroj: Dana Kurtíková, Foto: ilustračné a archív