Osem štátnych koncových nemocníc a dva národné ústavy sa rozhodli pripojiť k verejnej podpore vakcinácie proti ochoreniu Covid -19. Zároveň vám prinášame informácie o bunkovej imunite, ktorá sa získava po očkovaní a prirodzene aj po prekonaní covidu.
Výzva slovenských nemocníc
Každá zo zapojených nemocníc zverejnila na svojich sociálnych sieťach video, v ktorom zamestnanci z rôznych kategórii vyjadrujú svoje názory na to, ako pandémia zasiahla ich nemocnicu, prečo sa dali zaočkovať a zároveň apelujú na verejnosť, aby ľudia využili možnosť vakcinácie proti Covid – 19.
Najťažšou skúškou si počas pandémie prešli práve nemocnice a zdravotníci, kedy museli často siahať na dno svojich síl.
„Pandémia zásadne ochromila štandardné poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Nechceme to už viac zažiť. Chceme byť nablízku všetkým pacientom a pomáhať všetkým, ktorí nás potrebujú,“
zdôrazňujú nemocnice.
Na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov, kedy Slovensko naplno zasiahla druhá vlna pandémie, máme dnes účinnú zbraň – vakcínu.
Vďaka nej, by už ďalšie vlny šírenia nákazy nemuseli mať taký dopad na nemocnice a vysoký počet kritických pacientov, vyžadujúcich nemocničné lôžka. Veľká časť verejnosti aj napriek mnohým svedectvám zdravotníkov a svedectvám pacientov závažné dôsledky Covid-19 podceňuje, mnohí v jeho šírenie vôbec neveria.
Mnohí zas pod vplyvom šírených dezinformácii vakcinácii nedôverujú, dokonca ju považujú za nebezpečnú.
„Byť zdravotníkom je poslanie, poslanie starať sa o všetkých pacientov, preto prosíme pomôžte vy nám, aby sme mohli pomôcť my Vám. Dajte sa zaočkovať,“
odkazujú svorne nemocnice.
MUDr. Diana Vološinová, PhD., primárka oddelenia infektológie FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica:
„Nikdy sme sa v minulosti nestretávali s toľkou bolesťou, beznádejou a smrťou dennodenne ako teraz.“
MUDr. Milan Dubaj, PhD, riaditeľ FN Nitra:
„Kto zažil druhú vlnu Covid-19 pandémie vo Fakultnej nemocnici Nitra vie, že ďalšiu vlnu dopustiť nemôžeme. Cestou je vakcinácia.“
MUDr. Panagiotis Artemiou, PhD., kardiochirurg, NÚSCH, a.s., Bratislava:
„Iba očkovaním môžeme poraziť pandémiu Covid-19.“
MUDr. Tünde Korčeková, Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, UNLP Košice:
„Najhoršia bola bezmocnosť, s ktorou sme dennodenne bojovali, čo sa týka pacientov, príbuzných, ale aj strach, ako to zvládneme my sami, naši najbližší. Videli sme ležať na oddelení manželské páry, dcéru a otca. Príbuzní chceli od nás počuť niečo pozitívne. My sme im nič pozitívne povedať nemohli, lebo to ochorenie je nevyspytateľné.“
MUDr. Mária Beníčková, lekár KPOH, DFNsP Banská Bystrica:
„Aj u nás na onkológii sme mali niekoľko detí s covidom. Toto ochorenie prerušilo alebo oddialilo ich liečbu. Očkovanie je jedinou šancou ako sa pred covidom chrániť.“
MUDr. Miroslav Repko, PhD., Nemocnica Poprad, a.s.:
„Očkovanie vnímam ako obrovský objav medicíny. Ide o prevenciu choroby, ktorá ešte v organizme nevznikla. V tomto prípade ho vnímam nielen ako ochranu môjho zdravia, ale tým, že ja som detský lekár a detičky ešte nie sú proti covidu očkované, ide v prvom rade o ochranu týchto pacientov.
MUDr. Miroslav Tomáš, PhD., primár Centrálnych operačných sál, Národný onkologický ústav:
„Je určite dôležité sa dať zaočkovať, pretože v prvom rade je to ochrana pre nás, pretože vieme, že ten ťažký priebeh často končí tragicky. Naši onkologickí pacienti veľakrát nemôžu podstúpiť túto vakcináciu, a preto je dôležité, aby boli chránení nami, ktorí sa očkovať môžeme“.
MUDr. Ivana Paučinová, lekárka, klinická genetička, FNsP Žilina:
„Chcela by som vás veľmi pekne poprosiť, neverte nezmyslom o tom, že očkovanie spôsobuje genetické ochorenie. Týmto spôsobom sa vám snažíme pomôcť a snažíme sa nám vrátiť náš normálny život.“
MUDr. Mária Soľavová, primárka Kliniky infektológie, FN Trnava:
„Počas roka sme zažívali enormný nápor na celú nemocnicu. Nebol to len fyzický nápor pacientov, ale aj psychický nápor na personál. Dnes nám môžu pomôcť len občania, aby sa situácia spred pár týždňov neopakovala. Tá pomoc je v tom, že sa zaregistrujú na očkovanie, ktoré je momentálne jediné svetlo na konci tunela.“
Očkovanie, bunková imunita a voľný pohyb
Pre korektnosť informácií treba pripomenúť, že v boji s ochorením Covid-19 je okrem očkovania dôležitá aj prevencia, liečba a hlavne tvorba bunkovej imunity ľudí, ktorá sa vytvára prirodzeným spôsobom po prekonaní covidu a trvá omnoho dlhšie ako šesť mesiacov, o ktorých sa hovorí na Slovensku.
Už sme písali o výskume, ktorý so svojím tímom z brnenského laboratória – Centra bunkového a tkanivového inžinierstva Fakultnej nemocnice u sv. Anny a Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity vykonáva Doc. RNDr. Irena Koutná Ph.D. Skúmajú pamäťovú T-bunkovú imunitu ľudí po prekonaní ochorenia Covid-19 a po očkovaní.
Z tohto výskumu vyplynulo, že bunková imunita po prekonaní covidu je o niečo silnejšia než po podaní vakcíny. Docentka Koutná to charakterizovala slovami:
„Vidíme, že ľudia, ktorí chorobu prekonali, majú na úrovni bunkovej imunity určite lepšiu odozvu než očkovaní. Údaje z konca marca ukázali, že zhruba 20 percent očkovaných nemá po prvej dávke vakcíny žiadne pamäťové stopy – tie boli zreteľné až po kompletnom zaočkovaní.“
Podľa Koutnej by bolo najlepšie, aby sme zaočkovali hlavne populáciu, ktorá je riziková, ako sú starší spoluobčania, chronicky chorí či ľudia z prvej línie, potom sa môžu nechať očkovať dobrovoľníci z celej populácie. Ale toho, kto sa očkovať nechce a je mladý, toho by táto vedkyňa neočkovala a hlavne by ho kvôli tomu neobmedzovala.
Známy český epidemiológ a vakcionológ Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. (1960) o vakcinácii proti ochoreniu Covid -19 hovorí toto:
Vedci sa prikláňajú k názoru, že vakcinácia zabráni, aby u zaočkovaných ľudí prepukol covid resp aby mal ťažší priebeh, ale celkom nezabráni jeho ďalšiemu šíreniu. Treba mať na pamäti aj to, čo tvrdí eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová.
„Očkovanie zachraňuje životy, ale zatiaľ nedokáže zlikvidovať Covid-19. Potrebujeme silné postrčenie v oblasti liečby, aby sme obmedzili potrebu hospitalizácií, urýchlili čas zotavenia a znížili úmrtnosť.“
Preto nikdy nie je nazvyš zachovávať opatrnosť pri osobných kontaktoch s ľuďmi a naďalej dodržiavať základné hygienické opatrenia.
Európska komisia pripravuje na letnú turistickú sezónu zavedenie covid pasov, v ktorých budú mať obyvatelia krajín EÚ uvedené záznamy o očkovaní, prekonaní covidu a testovaní. Tieto potvrdenia v elektronickej alebo papierovej forme umožnia ľudom voľne cestovať.
Otázkou zostáva, či sa po lete neobjaví tretia vlna koronavírusu a ako sa dokážeme na ňu pripraviť…
Zdroj: Ružena Maťašeje a (tom), Foto: ilustračné