S režisérkou Annou Gruskovou v Bethlenovom dome o filme Žena novej doby

KULTÚRA
0 /

Svetový deň cestovného ruchu 27. septembra 2021 sa blíži a vy si budete môcť užiť zaujímavý program v Banskej Bystrici aj počas viacerých septembrových dní. Prvou akciou je diskusia s režisérkou filmu Žena novej doby Annou Gruskovou.

Diskusia s režisérkou filmu Žena novej doby

Už tento pondelok  13. septembra sa uskutoční program, ktorý pripravila Stredoslovenská galéria / Central Slovakian Gallery. Zúčastnite sa zaujímavej diskusie s režisérkou Annou Gruskovou, režisérkou filmu  ŽENA NOVEJ DOBY Dr. Alžbeta Göllnerová Gwerková vo filme a v tanci o 17:00 hod. v Bethlenovom dome na Dolnej 8.

Súčasťou  prezentácie pripravovaného filmu Žena novej doby a diskusie s režisérkou Annou Gruskovou bude aj  krátka performancia banskobystrického Divadla Štúdio tanca, ktorého medzinárodný umelecký súbor účinkuje aj v spomínanom filme. K podujatiu patrí tiež prehliadka výstavy Edmunda Gwerka – Paralely a Paradoxy.

Anna Grusková

Anna Grusková

Úspešná žena…

V čase, keď vyše tridsaťročná Dr. Göllnerová zostavovala knihu  Žena novej doby, darilo sa jej v práci aj v súkromnom živote. Pohybovala sa v medzinárodnej vedeckej spoločnosti, mala za sebou roky driny v archívoch pri výskume reformácie na strednom Slovensku, ale aj úspešné štúdium histórie, českého, slovenského a maďarského jazyka i doktorát na Karlovej univerzite v Prahe.

Napriek neprajnosti niektorých kolegov sa mohla popýšiť čerstvo dokončenou a publikovanou habilitačnou prácou na Univerzite Komenského v Bratislave, kde sa s ňou rátalo ako s nastupujúcou osobnosťou modernej hungaristiky. Úvod k Žene novej doby písala na študijnom pobyte na Sorbonne. V Paríži ju navštívil aj jej budúci manžel – významný stredoeurópsky maliar Edmund Gwerk, ktorý bol autorom grafickej úpravy knihy.

Dr. Alžbeta Göllnerová Gwerková s manželom Edmundom Gwerkom

Dr. Alžbeta Göllnerová Gwerková s manželom Edmundom Gwerkom

Po prvom vydaní Ženy novej doby v nakladateľstve Tatra v roku 1938 sa dvojica editoriek rozhodla vydať knihu znovu, tentoraz za vlastné. Dňa 15. marca 1939 však bola pod nemeckou kuratelou vyhlásená prvá Slovenská republika. Od začiatku smerovala k totalitnému režimu a všetko, čo bolo spojené s československou myšlienkou, s emancipáciou ženy a s demokraciou, bolo nežiaduce.

Pod tlakom okolností sa editorky rozhodli už takmer vytlačené druhé vydanie zachrániť tým, že v súlade s dobovými požiadavkami z Knihy pre demokratickú výchovu ženy spravili Knihu pre národnú výchovu ženy a odstránili úvodný citát T. G. Masaryka. Kozmetický ústupok novým poriadkom však nepomohol.

Žena novej doby

Žena novej doby

Obe vydania boli skonfiškované. Ústredňa štátnej bezpečnosti vydala 20. 2. 1940 zákaz dopravy knihy poštou aj po železnici, nesmela sa predávať ani inak šíriť. Ešte predtým sa od nej dištancovala Živena, najstarší slovenský ženský spolok, s ktorým Dr. Gwerková-Göllnerová spolupracovala.

Hovorí sa, že knihy majú svoje osudy. Ponúka sa porovnanie likvidácie zborníka Žena novej doby a jeho hlavnej editorky Dr. Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej, ktorá pričinením gestapákov (a ich domácich prisluhovačov) skončila po potlačení Slovenského národného povstania v masovom hrobe v Kremničke.

Celé latinské príslovie, ktorého autorom je rímsky gramatik Terentianus Maurus, však znie: „Pro captu habent sua fata libelli.“Osud knižiek závisí od chápavosti tých, čo ich čítajú. Je teda na nás, aby sme odkaz statočnej a múdrej ženy nepochovali spolu s jej telom…

Dr. Alžbeta Göllnerová Gwerková

Dr. Alžbeta Göllnerová Gwerková

Anna Grusková

Je československá filmová, divadelná i rozhlasová autorka a režisérka. Vyštudovala Divadelnú a filmovú vedu na Karlovej univerzite v Prahe. Ako filmárka zrežírovala dokumentárne snímky Rabínka (2012) a Návrat do horiaceho domu (2014), mapujúce životy Gisi Fleischmann a Chavivy Reick, hrdiniek druhej svetovej vojny narodených na Slovensku. V roku 2015 založila vlastnú produkčnú spoločnosť so sídlom v Bratislave.

Režisérka Anna Grusková sa životu a posolstvu Dr. Alžbety Göllnerovej Gwerkovej (1905 – 1944) venuje už dlhší čas.  Vzdelaná a láskyplná žena s nadšením pre rovnosť šancí.  Aj tak by sa krátko dala charakterizovať osobnosť Dr. Alžbety Göllnerovej Gwerkovej, literárnej vedkyne a pedagogičky aj  priekopníčky ženských práv.

Vstupenku si rezervujete online alebo v budovách Stredoslovenskej galérie. Kapacita je obmedzená. Podujatie organizuje SSG za dodržania aktuálnych protipandemických opatrení. Vstupné je 5 eur.

Rezervácia vstupeniek: https://tootoot.fm/cs/events/61276a996eddd606f0806d34.

Zdroj: SSG a (tom), Foto: ilustračné a