Počas letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v azerbajdžanskom Baku v dňoch 21. – 27. júla 2019 sa často hovorilo aj o Banskej Bystrici. Mesto pod Urpínom bude totiž o dva roky v termíne 25. 7. – 1. 8. 2021 hostiť mladých športovcov zo všetkých krajín Európy vo veku 14 – 18 rokov na EYOF 2021.
Banská Bystrica prevzala od Baku štafetu EYOF
Slovenskí zástupcovia v Baku podpísali kontrakt na usporiadanie XVI. letných hier v Banskej Bystrici s Európskymi olympijskými výbormi (EOV), ktoré vlastnia práva na EYOF, konkrétne s prezidentom EOV Janezom Kocijančičom.
Podpis kontraktu s hostiteľským mestom sa odohral na dva razy, pretože prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel bol na EYOF v Baku počas prvej časti tohto podujatia a primátor Banskej Bystrice Ján Nosko prišiel až na jeho druhú časť.
Anton Siekel na margo podpisu kontraktu s EOV povedal:
„Teší ma, že v meste Banská Bystrica sme našli partnera, v spolupráci s ktorým máme všetky predpoklady na úspešné zvládnutie organizácie takého veľkého podujatia. Verím, že pred Európou sa ukážeme ako dobrí hostitelia aj organizátori. Na jednej strane je to veľká zodpovednosť, ale na druhej veľká príležitosť pozitívne prezentovať Banskú Bystricu a okolitý región pred návštevníkmi z celej Európy.“
Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko z rúk prvého podpredsedu vlády Azerbajžanu a vedúceho organizačného výboru EYOF 2019 v Baku Yaquba Eyyubova a viceprezidenta EOV Nielsa Nygaarda prevzal vlajku Európskych olympijských výborov.
„Chcem Vás pozvať na miesto, ktoré má svoje čaro. Chcem Vás pozvať do krajiny, v ktorej síce žije menej ľudí ako v New Yorku, ale svetu dala otca pop – artu, vynálezcu padáka či lietajúceho auta. A športovcov ako Petra Sagana či Zdena Cháru. Futbalista Marek Hamšík, biatlonistka Anastasia Kuzminová či chodec Matej Tóth. Tieto športové hviezdy sú u nás v Banskej Bystrici doma. A ja všetky nádejné športové hviezdy pozývam v roku 2021 k nám do Banskej Bystrice. Verím, že budete očarení,”
zaznelo v príhovore Jána Noska pri slávnostnom prevzatí vlajky. Následne v Baku Crystal Hall odznela slovenská hymna a Slovensko s hrdosťou prijalo výzvu zorganizovať minimálne rovnako úspešné podujatie, aké bolo to v Baku.
Diváci na záverečnom ceremoniáli mohli pozrieť prezentáciu Banskej Bystrice na veľkých obrazovkách atletického štadióna. Ján Nosko k tomu uviedol:
„Sme radi, že môžeme usporiadať toto významné športové podujatie. Spolu s Banskobystričanmi sa teším, že v roku 2021 v našom meste privítame európsku mládežnícku športovú rodinu. Teraz sme opäť o krok ďalej. Štafeta putuje z Baku na Slovensko do Banskej Bystrice. Letné olympijské hry mládeže 2021 po dnešnom oficiálnom prevzatí vlajky začali písať svoju novú kapitolu.“
Získané poznatky z Baku pomôžu bystrickému organizačnému výboru
V Baku boli okrem športovcov a trénerov so sprievodom aj 17 zástupcovia organizačného výboru letného EYOF 2021 na čele s jeho riaditeľom, viceprezidentom SOŠV Petrom Korčokom, ktorí sa zúčastnili pozorovateľského programu v rámci letného EYOF 2019. Delegácia organizačného výboru aj prezident SOŠV leteli do Baku vládnym špeciálom spoločne s podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu Richardom Rašim.
Richard Raši absolvoval v dejisku podujatia pracovný program, ktorého súčasťou bolo aj stretnutie s ministrom mládeže a športu Azerbajdžanu Azadom Rachimovom. Vicepremiér s ministrom hovorili o spolupráci azerbajdžanského organizačného tímu s Banskou Bystricou. Azad Rachimov ponúkol spoluprácu pri usporiadaní EYOF na Slovensku a zároveň podklady, skúsenosti a know-how azerbajdžanských organizátorov.
S konceptom EYOF v Banskej Bystrici sa v Baku mohli bližšie zoznámiť členovia exekutívy Európskych olympijských výborov, ktorým ho prezentoval ich kolega, zároveň generálny sekretár SOŠV Jozef Liba.
Riaditeľ organizačného výboru XVI. letného EYOF v Banskej Bystrici Peter Korčok po návrate z Baku skonštatoval:
„Chceli sme vidieť to, čo sa skrýva za celým chodom takého veľkého podujatia. Pre nás všetkých bolo dôležité hovoriť o konkrétnych veciach, s ktorými organizátori pracujú. Mali sme veľmi nabitý program a snažili sme sa zistiť čo najviac o všetkých operáciách a praktických veciach, ktoré sa viažu na organizáciu letného EYOF, o zabezpečení jednotlivých oblastí, o časovej postupnosti jednotlivých krokov, ale aj o športovo-technických záležitostiach jednotlivých súťaží. Na tento účel boli v našej delegácii zástupcovia zväzov tých športov, ktoré budú v programe EYOF v Banskej Bystrici. Na športoviskách sme preto nesledovali samotné súťaže, ale oveľa viac celé ich zázemie a všetko, čo sa skrýva v ich zákulisí.“
Korčoka najviac prekvapilo, koľko ľudí sa zapojilo do príprav celého podujatia. Organizačný výbor zamestnal šesťsto ľudí a pri chode podujatia pomáhalo 3500 dobrovoľníkov. To sú čísla, ku ktorým sa v Banskej Bystrici ani zďaleka nepriblížime. Hoci naše pomery na organizáciu EYOF budú výrazne skromnejšie, ako pomery Baku, môžeme zorganizovať výborné podujatie., čo Peter Korčok charakterizoval slovami:
„Naša realita je výrazne odlišná od azerbajdžanskej. Treba si uvedomiť aj to, že Baku má viac než dva milióny obyvateľov, ale Banská Bystrica len necelých 80 tisíc. Z toho vyplývajú aj značné rozdiely v množstve i vo veľkosti športovísk, z ktorých niektoré sú v Baku impozantné. Pritom napríklad Olympijský štadión pre 70 tisíc divákov, ktorý využívali počas Európskych hier, sa na EYOF nepoužíva. Ceremoniály aj atletické súťaže sú na podstatne menšom štadióne, ale aj ten má kapacitu 29 tisíc divákov…“
Veľký rozdiel je aj v ubytovacích možnostiach. Z veľmi priestrannej dediny športovcov, ktorá bola postavená k Európskym hrám, sa počas EYOF využívala ani nie polovica izieb. Napriek týmto všetkým prednostiam chod EYOF v Baku nebol bezproblémový. Boli problémy s dopravou, stravovaním či s nízkou návštevnosťou súťaží. Ani ideálne podmienky tak nemusia znamenať ideálny priebeh podujatia. Veľa závisí od ľudského faktora.
Banská Bystrica má veľkú výhodu v koncentrovanom koncepte podujatia. Väčšina športovísk EYOF 2021 leží na Štiavničkách, dedina športovcov bude tiež blízko, máme oveľa kratšie vzdialenosti, ako sú v Baku. Ak sa organizátorom tento koncept podarí naplniť, bude to unikátne.
Slovenskí zástupcovia musia získané čerstvé poznatky z Baku spracovať, zobrať si príklad z pozitív a vyvarovať sa negatívam.
„Máme zostavený dobrý základný organizačný tím, ktorý budeme postupne rozširovať. Jednoznačne však musíme vylepšiť našu športovú aj ubytovaciu infraštruktúru. Pritom by nám veľmi pomohlo, ak by prešiel náš návrh na zámenu volejbalu za plážový volejbal a ak by sa zredukoval počet účastníkov tenisového turnaja, o čom sa v EOV diskutuje. V takom prípade by nám postačil súčasný počet kurtov,“
dodal Peter Korčok.
Zdroj: SOŠV a (tom), Foto: SOŠV a FB