Už dvanásť rokov je zapísaný v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Motívom jubilejného 365. Radvanského jarmoku sú tentoraz kovospracujúce remeslá, a to mediarstvo, cinárstvo, zlatníctvo a kováčstvo. Pozrieť si však budete môcť ukážky aj ďalších remesiel. Prinášame kompletný program jarmoku.
365. Radvanský jarmok
Radvanský jarmok je neodmysliteľnou súčasťou Banskej Bystrice už takmer štyri storočia. Vznikol v Radvani, ktorá bola strediskom remeselnej výroby. Od roku 2011 je oficiálne zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Jeho zápisom zobrala Banská Bystrica na seba úlohu uchovať toto jedinečné podujatie pre ďalšie generácie.
Najväčšie kultúrno-spoločenské podujatie pod Urpínom prinesie opäť umenie tradičného remesla, pestrý kultúrny program, obľúbené zábavné atrakcie a jarmočné špeciality.
Tak ako sa stalo tradíciou, aj tentoraz sa termín Radvanského jarmoku prispôsobuje dátumu cirkevného sviatku narodenia Panny Márie. Jarmok sa uskutoční v termíne 8. až 10. septembra 2023, prvé stánky a zábavné atrakcie sa otvoria už vo štvrtok 7. septembra.
Predstaví sa takmer tristo domácich i zahraničných remeselníkov. Jarmočná nálada bude vládnuť na Námestí SNP, v okolí Barbakánu, na Starej tržnici, v Dolnej aj Lazovnej ulici, teda takmer v celom historickom centre mesta.
Hlavným dejiskom folklórnych vystúpení, koncertov a otváracieho ceremoniálu bude pódium na Námestí SNP. V piatok 8. septembra 2023 návštevníkov rozveselí vystúpenie českého hráča na bendžo, speváka a zabávača Ivana Mládka. Najznámejšie hity zo svojej tvorby zaspieva česká speváčka Aneta Langerová. Pri Barbakáne bude publikum zabávať kapela Ploštín Punk. Sobotňajší program uzavrie vystúpenie skupiny Billy Barman a dievčat zo SĽUK-u. V nedeľu 10. septembra 2023 sa na banskobystrickom námestí predstaví vokálna skupina Fragile.
„Verím, že naše jubilejné podujatie prinesie do ulíc mesta po roku opäť jedinečnú atmosféru a na svoje si príde každý obyvateľ i návštevník. Lákadlom budú aj jarmočné dobroty, bez ktorých si mnohí z nás toto podujatie nevieme ani predstaviť. Som rád, že Radvanský jarmok je miestom, kde sa schádzajú celé rodiny, priatelia či kamaráti, aby spoločne a v dobrej nálade prežili voľné chvíle. Milé Banskobystričanky, milí Banskobystričania a návštevníci nášho mesta, teším sa na stretnutie s vami,“
hovorí banskobystrický primátor Ján Nosko.
Banská Bystrica ako medené mesto na Hrone, zažívala svoju slávu a rozkvet aj vďaka prekvitajúcej remeselnej výrobe. Už v 14. storočí mala natoľko rozvinuté remeslá, že v stredoveku patrila medzi hlavné strediská remeselnej výroby na Slovensku.
„Mestské kovospracujúce remeslá boli súčasťou jarmoku a vyhľadávaným artiklom hlavne meštianskych rodín. V rámci ich priblíženia súčasným generáciám, budeme v spolupráci so Stredoslovenským múzeom, na tohtoročnom Radvanskom jarmoku, prezentovať významné kovospracujúce remeslá. Pôjde o mediarstvo, cinárstvo, zlatníctvo a kováčstvo. V minulosti tvorili integrálnu súčasť jarmokov a patrili medzi náročné a vizuálne atraktívne remeslá. Vo foyer historickej Radnice bude súčasne otvorená výstava s názvom Kovový štvorlístok banskobystrických remesiel,“
uvádza Zuzana Kohútová, programová pracovníčka Robotníckeho domu.
„Vidieť bude možné napríklad prácu umeleckého odlievača kovov Martina Jánoša, bábkara Ivana Gontka, šperkára Michala Melicherčíka i zvonolejára Jakuba Vorobeľa. Pre zatraktívnenie vstupu na Trh tradičných remesiel bola, na základe grafických návrhov scénografa Františka Liptáka, vyrobená drevená brána. Prvýkrát bude predstavená počas tohtoročného jarmoku,“
dodáva Miroslava Jančová, vedúca Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu MsÚ v Banskej Bystrici.
„Programová dramaturgia sa tento raz viac sústredí na mestský folklór, ktorý sa odlišuje od vidieckeho, jednotlivé folklórne prejavy sa však vzájomne ovplyvňovali. O príjemnú atmosféru sa postarajú viaceré súbory a hudobné zoskupenia. Ukážky mestského folklóru, baníckych tradícií, programy pre deti, divadlo, tvorivé dielne či folklórne hry si návštevníci budú môcť vychutnať v areáli mestského hradu -. Barbakánu,“
Informuje Jana Očenášová, vedúca Oddelenia kultúry MsÚ v Banskej Bystrici.
Lazovnú ulicu zaplnia tvorivé dielne a výstava venovaná Radvanskému jarmoku. V Regionálnom centre remesiel ÚĽUV, na Dolnej ulici 14, sa uskutoční prezentácia ľudových remesiel.
V rámci sprievodného programu bude v Thurzovom dome sprístupnená výstava SymBBolika šperkárky, Kataríny Žiak. Rôznorodý program Radvanského jarmoku bude aj v tomto roku zameraný na slovenské tradície a najmä na remeselné zručnosti našich predkov.
História Radvanského jarmoku
Radvanský jarmok sa od vydania výsadnej listiny v roku 1655 panovníkom Leopoldom I. Habsburským zaradil medzi najvychýrenejšie jarmoky vo vtedajšom Uhorsku. Už na konci 18. storočia bola Radvaň označovaná ako trhové mestečko. V 19. storočí bol jarmok prirovnávaný k najväčším trhom vo svete. Dodnes si zachoval svoju jedinečnosť a originalitu.
Spomienku mu venovali známe osobnosti kultúrneho života. Význam jarmoku vyzdvihol v roku 1737 vo svojich Notíciách Matej Bel. Neskôr aj Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský či Jozef Gregor-Tajovský. Vo svojej básni ho ospieval i Andrej Sládkovič. Radvanský jarmok sa stal námetom tiež pre choreografa Štefana Nosáľa, ktorý pred 68 rokmi vytvoril pre Lúčnicu tanečný program venovaný nášmu podujatiu.
„V Radvani sa kedysi konali štyri jarmoky. Z nich práve jarmok konaný na sviatok Narodenia Panny Márie sa preslávil. Jarmok sa pravidelne konal a koná aj po pripojení obce Radvaň k mestu Banská Bystrica od roku 1966 pod svojím pôvodným názvom Radvanský jarmok.“
pripomína historik Vladimír Sklenka.
Veľký význam nadobudol Radvanský jarmok nadobudol najmä v 19. storočí, keď v ňom mali osobitné miesto modrotlačiari, súkenníci, čižmári, klobučníci, hrebenári, krpčiari, medovnikári, výrobcovia produktov z dreva, slamy či prútia. Jarmok preplával storočiami a v tomto roku sa uskutoční jeho 365. ročník. Tak si ho užime.
Zdroj: Miroslav Strelec a (tom), Foto: ilustračné a archív