Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici je medzinárodne uznávanou vedeckou a múzejnou inštitúciou s partnerskými múzeami, univerzitami a vedeckými inštitúciami v mnohých krajinách sveta zriadenou Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky, ktoré si tento rok pripomína 66. výročie založenia.
Múzeum SNP podporujú historici, osobnosti a ďalší občania aj zo zahraničia
Za posledných 15 rokov sa múzeum vyprofilovalo na organizačne aj odborne konsolidovanú organizáciu, ktorá sa v mnohých oblastiach dostala do povedomia ako líder nielen na Slovensku, ale aj v Európe.
V zmysle aktuálne prezentovaného plánu medzirezortného prevodu zo zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR pod Ministerstvo obrany SR Múzeu SNP akútne hrozí strata jeho samostatného postavenia a úloh ako jedinečnej kultúrnej inštitúcie synergicky spájajúcej vedecký výskum, vzdelávanie a prezentáciu problematiky protifašistického odboja, ako aj súvisiacich reálií spoločenského vývoja v rokoch 1939 – 1945.
Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici v súvislosti s uvedenými pripravovanými zmenami oslovilo rešpektované osobnosti historickej vedy, zaoberajúce sa problematikou fašizmu, antifašizmu, slovenskej spoločnosti v rokoch 1939 – 1945, resp. historickej pamäti, so žiadosťou o podporu formou vyjadrenia súhlasu s „Vyhlásením historickej obce k aktuálnym politickým snahám o zmenu pôsobnosti Múzea SNP, jeho podriadeniu Vojenskému historickému ústavu a odňatiu právnej subjektivity.“
Vyhlásenie podpísalo vyše 30 osobností historickej vedy
My, dolupodpísaní historici a dolupodpísané historičky, podporujeme text „Petícia za zachovanie Múzea SNP v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR“ a ponechanie právnej subjektivity inštitúcii, ktorá si za roky svojej existencie na vedecko-výskumnom, edukačnom i prezentačnom poli získala rešpekt doma aj v zahraničí.
Múzeum Slovenského národného povstania vnímame ako jedinečný kultúrny subjekt svojho druhu, tematicky zastrešujúci ďaleko väčší diapazón než len jeho vojenské aspekty. Ohlásený zámer Ministerstva obrany a Ministerstva kultúry SR likvidovať pôsobnosť Múzea v jeho doterajšej podobe považujeme za odborne neudržateľné politické rozhodnutie, ktorému nepredchádzala patričná širokospektrálna diskusia.
Napriek tomu, že Vojenský historický ústav si svoje úlohy plní zodpovedne, sme presvedčení, že neexistuje objektívny dôvod takýmto zásadným spôsobom meniť súčasné postavenie Múzea SNP, ktoré má v odborných kruhoch i širokej verejnosti kredit renomovanej inštitúcie, kultivujúcej pamäť nielen na SNP ako vojenskú udalosť, ale aj na jeho nevojenské dimenzie, politický odboj, antifašistické hnutie i spoločensko-politické dianie počas celej dĺžky etapy rokov 1939 – 1945.
Ako hlas vedeckej obce, dlhodobo sa zaoberajúcej problematikou fašizmu, antifašizmu, komplexným vývojom slovenskej spoločnosti v danom období a historickej pamäti, sme presvedčení, že eliminácia samostatnosti tejto inštitúcie so 66-ročnou tradíciou by viedla k zásadnému oslabeniu jej spoločenského a kultúrneho poslania. Z uvedeného dôvodu žiadame poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a prezidentku Slovenskej republiky, aby avizovaný návrh na začlenenie Múzea Slovenského národného povstania do pôsobnosti Vojenského historického ústavu a Ministerstva obrany Slovenskej republiky nepodporili.“
K osobnostiam sa pridal aj bývalý riaditeľ Múzea SNP, rovnako uznávaný historik PaedDr. Ján Stanislav, CSc., ktorý vo svojom stanovisku vysvetľuje, prečo Múzeum SNP prekračuje prizmu vojenského múzea a rovnako tvrdí, že podriadením pod Vojenský historický ústav by sa Múzeum SNP zmenilo „iba na regionálnu vojenskú okrajovú inštitúciu odsúdenú zapodievať sa iba uzučkým výskumom vojenských dejín:
„To by určite veľmi negatívne zredukovalo špecifikáciu múzea, ktoré v zmysle platného štatútu, doteraz reflektuje múzejnými prostriedkami, výskumom a edičnou činnosťou zlomové udalosti polovice 20. storočia tak, aby nehrozila strata historickej pamäte pre generácie 21. storočia na reálne prežité dejiny aj z aspektu dokumentácie a prezentácie štátnych, vojenských a politických tradícií rezistencie a SNP ako súčasti 2. svetovej vojny.“
Vyhodnotenie petície na podporu Múzea SNP
Petíciu za zachovanie Múzea SNP pod kultúrou podporilo 5 044 občanov
V dňoch 7. – 25. mája 2021 Múzeum SNP urobilo online petíciu „Za zachovanie Múzea SNP v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR“. Petíciu podpísalo 5 044 osôb vrátane významných osobností politického, spoločenského a kultúrneho života na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Múzeum má rovnako podporu Banskobystrického samosprávneho kraja, mesta Banská Bystrica, Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Zväzu múzeí na Slovensku a partnerských múzeí v zahraničí.
„Petíciu, ktorá našla širokú odozvu v odbornej i laickej verejnosti, pošleme pani prezidentke, predsedovi NR SR, predsedovi vlády a všetkým poslancom okrem Kotlebovcov. Konečné slovo bude mať napokon slovenský parlament,“
uviedol riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.
Zdroj: Michaela Bučeková a (tom) , Foto: redakčné