Peter Pellegrini: Nech si premiér spraví vo vláde poriadok alebo nech ide preč!

Komentár
10 /

Po covidovej kríze prišla vojna na Ukrajine a neúmerné zdražovanie cien energií, tovarov či služieb. Kým vlády okolitých krajín reagujú na túto neudržateľnú situáciu krátkodobými a systémovými opatreniami, pomáhajúc najviac ohrozeným skupinám svojich obyvateľov, slovenská vláda doslova spí.

Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky až  77 percent ľudí považuje opatrenia slovenskej vlády pri zdražovaní za nedostatočné. Viac ako tri štvrtiny slovenských občanov je presvedčených, že vláda im nedostatočne pomáha pri probléme, ktorý je dnes pre nich jednoznačne najpálčivejší.

Miesto riešenia akútnych problémov vlastných občanov sa rozhádaní vládni predstavitelia aj s pani prezidentkou výrazne angažujú v protiruských sankciách ohrozujúcich dodávky ropy a plynu či vo vojenskej  pomoci Ukrajine.

Výsledkom je, že nespokojnosť s vládou neprejavujú len dôchodcovia, ktorí nedostali žiadnu pomoc od vlády pri dvojcifernej inflácii, ale v štrajkovej pohotovosti sú odborári, lekári, učitelia, samosprávy obcí, miest a krajov vrátane Banskej Bystrice. Pomaly začne štrajkovať celé Slovensko.

Realitou všedných dní sa stalo, že pomoc vlády mešká a životná úroveň ľudí na Slovensku klesá. Otázka znie, komu vlastne táto vláda slúži? Sú pre túto vládnu koalíciu dôležitejšie záujmy cudzích veľmocí  ako slovenské štátne záujmy?

Igor Matovič verejne viackrát pripustil, že táto koalícia by sa mohla rozpadnúť už začiatkom jesene, keď sa bude rokovať o štátnom rozpočte na budúci rok. Pretlačenie miliardového „prorodinného“ balíčka v parlamente bez predchádzajúcej diskusie aj s pomocou ĽSNS a nezaradených poslancov bez SaS zdôvodnil  minister financií:

 „Zvádzali sme dlhomesačný súboj o pomoci rodinám. Sulík sa hádzal o zem, že nerobme nič, nerobme nič, to sa poddá a inflácia nejako klesne. Keď sme stratili trpezlivosť, tak sme išli vlastnou cestou.“

Zľava Eduard Heger a Igor Matovič

Zľava Eduard Heger a Igor Matovič

Premiér Eduard Heger sa venuje prednostne zahraničnej politike a v skutočnosti nerozhoduje o zásadných politických veciach vo vnútri štátu, čo využíva jeho stranícky  šéf a odkiaľ pramenia nikdy nekončiace nezhody najmä medzi predsedami OĽaNO a SaS.

„Nie som šéf tejto koalície. Som šéf vlády. Nado mnou je koaličná rada. Právomoci síce mám, no sú nado mnou štyria predsedovia koaličných strán,“

vyriekol pamätné slová aktuálny slovenský premiér.

Eduard Heger

Eduard Heger

Nečudo, že za tejto situácie opozičné strany chystajú novú petičnú akciu za vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách, ktoré by sa mohlo uskutočniť v októbrovom termíne tohtoročných komunálnych a regionálnych volieb.

„Vyzývam premiéra Eduarda Hegera, aby si spravil vo vláde poriadok alebo podal demisiu. Igor Matovič sa v priamom prenose priznal, že nezvláda základnú úlohu ministra financií – zostaviť štátny rozpočet. SaS žiada jeho odchod. A neexistujúci premiér Heger sa prizerá, ako sa mu vláda rozpadá pod rukami a pre ľudí na Slovensku nerobí absolútne nič. Tak nech si buď spraví vo vláde poriadky a začnú normálne pracovať, alebo nech celá vláda ide preč,“

vyhlásil v stredu na tlačovej besede predseda Hlasu Peter Pellegrini.

Peter Pellegrini v strede

Peter Pellegrini v strede

Podľa neho pri sústavných sporoch a vzájomných urážkach členov vládnej koalície je absolútne nemožné sústrediť sa na skutočnú prácu, ktorou musí byť pomoc ľuďom. Ceny palív sú už takmer dvojnásobné. Seniori a pracujúci bez detí nedostanú od štátu ani cent.

„Slovensko je druhé najhoršie v raste HDP. A vláda má za hodinu odrobené a okrem hádok jej jediným výsledkom je ďalšia vojenská pomoc Ukrajine. Slovensko nedokáže efektívne využívať európske fondy na výstavbu. Pri tých peniazoch, ktoré dnes máme k dispozícii, by sa malo nad celým Slovenskom prášiť z toho, kde všade sa stavia. Ale nestavia sa nikde nič, pretože nie sme schopní čerpať európske peniaze a stavitelia zo stavieb postupne odchádzajú, lebo sa pre nich drasticky menia podmienky,“

dodal Pellegrini.

Ak Eduard Heger nepochopí, že toto je premiérska téma a nechá naďalej európske peniaze v rukách neschopnej Veroniky Remišovej, Slovensko podľa Pellegriniho príde o historickú príležitosť posunúť sa bližšie k najvyspelejším krajinám Únie.

„Celé Slovensko je v chaose a očakávam, že pani prezidentka konečne začne konať. Je pekné, že dokáže s veľkou razanciou vystúpiť v ukrajinskom parlamente, ale podobnú razanciu očakávam aj pri riešení problémov, ktoré trápia Slovákov,“

vyjadril sa opozičný líder aj k postojom prezidentky  Zuzany Čaputovej.

Zuzana Čaputová a Volodymyr Zelenskyj

Zuzana Čaputová a Volodymyr Zelenskyj

Mimochodom v poslednej dobe nemožno nevidieť na Slovensku trend tichého potláčania občianskej demokracie a slobody. O niečom temnom svedčí napríklad faktické oslabovanie významu Slovenského národného povstania v našej histórii „rozbitím“ banskobystrického Múzea SNP po odvolaní jeho dlhoročného riaditeľa. To si nedovolili ani komunisti, aby sa pietnej spomienky na túto dejinnú udalosť nemohla zúčastňovať verejnosť, pri poslednej oslave ukončenia II. svetovej vojny v Európe dokonca nepozvali ani Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.

Čo si máme myslieť o pokusoch vládnej moci zatvoriť opozícii ústa bezprecedentným vypínaním jej nepohodlných webov bez jasných pravidiel či braním do väzby významných opozičných politikov, naposledy pretláčaním zákonov v parlamente s podporou „fašistov“? Napokon aj vládna politika pri riešení covidovej krízy či tej aktuálnej v súvislosti s vojnou na Ukrajine a nevídaným zdražovaním nesvedčí o uplatňovaní skutočnej demokracie v našom štáte, skôr o opaku.

Nevyhla sa tomu ani prezidentka Zuzana Čaputová (hoci s neskorším ospravedlnením), keď nedávno na návrh bývalého eurokomisára a politika KDH Jána Figeľa s posvätením svojich poradcov udelila vysoké štátne vyznamenanie in memoriam členom Bielej légie ako antikomunistom, nevidiac ich fašistickú minulosť (všimli si to aj v Česku https://youtu.be/ZhoaeayE4sY). A tak si tu žijeme.

Zdá sa, že toto leto bude na Slovensku horúce nielen kvôli očakávaným vysokým teplotám, ale aj hnevu ľudí, ktorý rastie každým dňom a obracia sa proti vláde neschopnej riešiť neustále sa zhoršujúcu sociálno – ekonomickú situáciu občanov…

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné