Novembrový koncert súboru VENI Ensemble v Bábkovom divadle na Rázcestí

KONCERT
0 /

Milí priaznivci umenia, v rámci cyklu Nová hudba na Rázcestí Vás Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí srdečne pozýva na koncert  súboru súčasnej hudby VENI Ensemble. Uskutoční sa v stredu 9. novembra 2022 v BDNR na Skuteckého 14.

Vstupenky si môžete zakúpiť cez GoOut Slovensko https://goout.net/sk/cave-songs-veni-ensemble/szpbsou/.

VENI Ensemble

Je najstarším spomedzi dodnes existujúcich súborov súčasnej hudby na Slovensku. Jeho existencia trvá kontinuálne od roku 1988. Zároveň je to súbor s najväčším počtom členov, respektíve počtom hudobníkov, ktorí s ním spolupracovali alebo boli jeho hosťami. Takisto ide o súbor, z ktorého vzišlo najväčšie množstvo ďalších zoskupení so širokou paletou štýlových orientácií a repertoárových preferencií.

Podnetom na založenie súboru bola hlavne absencia možností prezentovať tvorbu slovenských skladateľov vtedajšej mladšej generácie a tiež západnej či americkej scény súčasnej hudby. Cieľom jeho založenia bolo obohatiť slovenský koncertný život o alternatívny a do istej miery aj provokatívny prvok, ktorý v ňom od rozpadu avantgardného hnutia 60. rokov prakticky celkom chýbal.

Daniel Matej

Daniel Matej

Zakladateľ a spiritus movens tohto súboru, skladateľ a teoretik Daniel Matej okolo seba združil skladateľov Martina Burlasa, Petra Zagara, Marka Piačeka, ktorí v súbore účinkovali aj ako inštrumentalisti, a viacero mladých slovenských interpretov, z ktorých sa mnohí časom zaradili medzi špičku slovenského interpretačného umenia.

Základom repertoáru VENI Ensemble je hudba skladateľov 20. storočia, ktorí stáli mimo „hlavného prúdu“ a mimo záujmu väčšiny oficiálnych hudobných inštitúcií, napríklad Erika Satieho, Charlesa Ivesa, Giacinta Scelsiho, tzv. newyorskej avantgardy (John Cage, Earle Brown, Morton Feldman), minimal music a autorov postminimalistickej a postcageovskej orientácie. V súvislosti s návštevou Johna Cagea súbor v máji 1992 propagoval jeho hudbu (projekty WHY CAGE – portrait ´80 a OPEN CAGE), podobne v roku 1995 uviedol hudbu Satieho či Ivesa.

Za 20 rokov svojej existencie uskutočnil VENI Ensemble vyše 100 vystúpení na festivalových pódiách a na samostatných koncertoch predovšetkým na Slovensku a v Čechách, ale aj v ďalších európskych krajinách, čím sa stal jedným z najznámejších a najvýznamnejších slovenských súborov venujúcich sa súčasnej hudbe.

Stal sa pravidelným hosťom festivalov Nová slovenská hudba, Večery novej hudby, ktorých je rezidentným telesom (už po páde režimu), a Melos-Étos. Pomerne často vystupuje aj na českom území: Městská knihovna Praha, Forfest ´91 Kroměříž, Babí lom ´92 v Lelekoviciach u Brna, prehliadky Studio nové hudby a Maratón soudobé hudby v Prahe a Expozice nové hudby v Brne.

K dôležitým udalostiam súboru patrí účinkovanie na The Leap To Meaning – An International Art Symposium, Bowen Island by Vancouver v Kanade (2000), uvedenie štyroch opier v divadle Stoka (2001), pravidelné vystupovanie na festivale (new) Music At Home v šamorínskej synagóge (od 2004). V rokoch 2005, 2006 a 2008 súbor úspešne vystúpil aj na letnom festivale Bažant Pohoda.

V roku 2008 súbor oslávil 20. výročie svojho založenia sériou koncertov VENI – Twenty Years After, na ktorých spoluúčinkovali významní hostia (Elliott Sharp a Hilary Jeffery na Večeroch novej hudby v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí v Bratislave), čo sa stretlo s mimoriadnym ohlasom publika.

Súčasťou zoskupenia VENI ensemble je študentský súbor VENI ACADEMY, v rámci ktorého sa členovia VENI ensemble podieľajú na umeleckom raste mladých interpretov súčasnej hudby.

Členovia súboru: Monika Štreitová (fl), Ronald Šebesta (cl, clb), Boris Lenko (ac), Daniel Matej (umelecký vedúci, keyb, elektronika), Ivan Šiller (keyb), Peter Zagar (keyb), Karol Kompas (elgui), Peter Krajniak (vn), Peter Šesták (vl), Andrej Gál (vc), Marián Lejava (dirigent, bat).

Zdroj: BDNR a Veni Ensemble, Foto: ilustračné