Násilie na ženách postihuje ženy všetkých vekových kategórií, všetkých sociálnych vrstiev, kultúr a etnických skupín. Ide o porušenie ľudských práv a formu diskriminácie žien.
Sú to všetky činy rodovo podmieneného násilia, ktoré majú alebo môžu mať za následok telesnú, sociálnu, duševnú, ale aj ekonomickú ujmu alebo utrpenie žien vrátane vyhrážania sa takýmito činmi, nátlaku alebo svojvoľného zbavenia slobody, či u vo verejnom alebo v súkromnom živote.
O tom, ako rozpoznať takéto násilie, aké rôzne formy môže mať a čo robiť, keď sa žena stane obeťou násilia rozprávajú policajní preventisti celý týždeň na školách, v seniorských centrách, ale oslovujú aj ľudí na ulici či v obchodných domoch.
„Aj keď tejto téme venujeme pozornosť v priebehu celého roka, minulý týždeň bol na ňu špeciálne zameraný z dôvodu, že 25. november bol Medzinárodným dňom eliminácie násilia na ženách. Okrem hovorené slova oslovení poslucháči dostali aj leták, v ktorom nájdu všetky dôležité informácie,“
uvádza hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Andrea Petrovičová.
Polícia upozorňuje občanov, aby boli všímaví voči svojmu okoliu. Ak viete o tom, že vo vašom okolí dochádza k násiliu, volajte políciu – č. 158. Bezplatná non – stop linka pre ženy zažívajúce násilie je 0800 212 212.
Oznámenie môžete urobiť aj anonymne na prokuratúre, súde alebo príslušnom Úrade práce sociálnych vecí a rodiny. Sociálne, právne a psychologické poradenstvo obetiam domáceho násilia, asistenciu a pomoc poskytujú i občianske združenia, neziskové organizácie a zariadenia sociálnych služieb.
Zdroj: KR PZ BB, Foto: ilust.