Na začiatku nového roka 2024 slávime 31. výročie vzniku Slovenskej republiky

SVIATOK
0 /

Prvý január na Slovensku nie je len prvým dňom nového roka 2024, ale v tento deň slávime aj 31. výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Po rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) na dva samostatné štáty – Českú republiku (ČR) a Slovenskú republiku (SR) vznikla 1. januára 1993 samostatná SR.

Vtedy na spoločnej schôdzi vlády SR a Národnej rady SR prijali poslanci vyhlásenie ku vzniku nezávislej Slovenskej republiky. Pripomeňme si teda, čo sa udialo pred 31 rokmi.

Pohľad do histórie

Rozdeleniu Česko – Slovenska predchádzalo v rokoch 1990 – 1992 množstvo stretnutí a rokovaní československých, českých aj slovenských politikov i štátnych inštitúcií. Dňa 21. januára 1992 Federálne zhromaždenie ČSFR neprijalo návrhy prezidenta Václava Havla – novelu ústavného zákona o referende a ústavný zákon o prijatí novej Ústavy ČSFR. Jedenásteho marca 1992 sa prerušili rokovania medzi SNR a ČNR o štátoprávnom usporiadaní a mali v nich pokračovať novozvolené parlamenty.

V parlamentných voľbách 1992 zvíťazila v ČR koalícia Občianska demokratická strana (ODS) – Kresťanskodemokratická strana a na Slovensku Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS). Následne sa začala séria rokovaní vedúcich predstaviteľov ODS a HZDS.

Treba povedať, že nie všetci Slováci a Česi boli za rozdelenie Československa a viacerí požadovali o tejto otázke usporiadanie referenda. To sa však vzhľadom na výsledky volieb a politických rokovaní vtedajších štátnych reprezentácií  neuskutočnilo.

Zľava Václav Havel, Vladimír Mečiar a Václav Klaus

Zľava Václav Havel, Vladimír Mečiar a Václav Klaus

Dňa 17. júla 1992 prijala SNR Deklaráciu o zvrchovanosti SR. Prvého septembra 1992 SNR prijala Ústavu SR, ktorá nadobudla platnosť o mesiac neskôr, 1. októbra 1992. Dňa 25. novembra 1992 prijalo Federálne zhromaždenie ústavný zákon o zániku ČSFR, ktorý nadobudol platnosť o polnoci z 31. decembra 1992 na 1. januára 1993.

Na poslednom zasadnutí vlády SR pred vznikom samostatnej Slovenskej republiky bol okrem iného schválený návrh Dohody vlád SR a ČR o spoločnom postupe pri prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov zo štátnych orgánov a štátnych organizácií ČSFR v súvislosti so zánikom federácie.

Rozdelenie Československa

Rozdelenie Československa

Oslavy samostatnosti SR pred 31 rokmi

Na námestiach slovenských miest sa od polnoci 1. januára 1993 uskutočnili polnočné oslavy vzniku SR. V ten deň sa uskutočnila aj spoločná schôdza NR SR a vlády SR, na ktorej prijali vyhlásenie k vzniku samostatnej SR.

Už počas prvého dňa existencie nezávislej SR ju diplomaticky uznalo 93 štátov sveta, medzi nimi aj USA, Ruská federácia, Čína, Spojené kráľovstvo, Nemecko a Francúzsko. Prvým, kto 1. januára 1993 odovzdal vtedajšiemu premiérovi Vladimírovi Mečiarovi oficiálne dokumenty o nadviazaní diplomatických stykov so SR, bol 30 minút po polnoci nemecký generálny konzul.

V ďalších hodinách a v prvých januárových dňoch roku 1993 sa SR stala členom významných svetových organizácií a inštitúcií: napríklad Svetovej banky, Organizácie Spojených národov (OSN), UNESCO. Aj v ďalších mesiacoch roku 1993 sa SR stávala členom významných inštitúcií a organizácií: od marca bola členom Stredoeurópskeho združenia voľného obchodu (CEFTA), ďalej Rady Európy (RE) a ďalších.

Integrácia SR do NATO a EÚ

Od prvých dní existencie sa SR usilovala integrovať do európskych a atlantických štruktúr. So vznikom SR začala svoju činnosť aj Armáda SR, ktorá sa neskôr transformovala na terajšie Ozbrojené sily SR.

Dňom  8. februára 1993 začala na území samostatnej SR platiť nová mena – slovenská koruna (Sk). Nahradila dovtedajšiu česko-slovenskú korunu. Aj slovenská koruna 1. januárom 2009 ustúpila do minulosti, keďže ju na území krajiny nahradilo euro ako nová národná mena na Slovensku. V čase od 1. januára do 16. januára 2009 platil na slovenskom území duálny obeh oboch mien. Od 17. januára 2009 sa slovenská koruna začala sťahovať z obehu.

Dňa 15. februára 1993 poslanci zvolili za prvého prezidenta demokratickej povojnovej SR kandidáta HZDS Michala Kováča. Pri príležitosti sviatku Dňa vzniku SR udeľuje prezident krajiny štátne vyznamenania osobnostiam spoločenského, kultúrneho a politického života. Napriek istému deficitu demokracie za vlády Vladimíra Mečiara samostatné Slovensko aj keď s ťažkosťami napredovalo.

Od roku 2004 je SR členským štátom NATO a Európskej únie, od decembra 2007 je členom Schengenského priestoru. Dňa 1. januára 2009 sa SR stala členom eurozóny. Prijatím eura za bežné platidlo sa zavŕšil náš integračný proces do EÚ.

Prezident Michal Kováč

Prezident Michal Kováč

Peter Pellegrini: Na Slovensku nevyhnutne potrebujeme obnoviť súdržnosť

K výročiu vzniku Slovenskej republiky sa vyjadril predseda NR SR Peter Pellegrini slovami:

„Vznik samostatnej SR bol jednoznačne správnym krokom a uplynulých tridsať rokov to potvrdilo. Nenaplnili sa žiadne katastrofické scenáre. Naopak, Slovensko sa síce možno pomaly, ale predsa len posúva vpred. Nevyhnutne však potrebujeme obnoviť súdržnosť.“

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

Z dlhodobého pohľadu hodnotí Pellegrini aj 31 rokov stále len za akési „detstvo“, v ktorom sa žiaden nový štát nevyhne množstvu chýb:

„Dôležité je, aby sa z nich dokázal poučiť a už ich neopakovať. Som však presvedčený, že sa nám za tých tridsaťjeden rokov podarilo dosiahnuť naozaj veľa, Slovensko je dnes fungujúcou parlamentnou demokraciou, členom Európskej únie, NATO, OECD či schengenského priestoru a rešpektovaným partnerom v zahraničí. Výzvu do budúcnosti vidím v tom, že treba pre Slovenskú republiku a jej obyvateľov robiť oveľa viac.“

Veľká časť slovenskej politickej scény je podľa Pellegriniho zahľadená do minulosti:

 „Ale tam sa už žiadne riešenia nenachádzajú. Dnes je zasa až príliš veľa toho, čo je oveľa viac varovaním ako príkladom hodným nasledovania. Preto sa musíme zamerať na nový začiatok v slovenskej politike, na víziu na najbližších desať či dvadsať rokov. Musíme obnoviť súdržnosť, aby nás nerozdeľovali nezmyselné politické spory či niektoré nezvládnuté egá. Aby sa každý cítil byť súčasťou projektu nového Slovenska a bol ochotný k nemu priložiť svoju vlastnú ruku.“

V 31. roku samostatnej Slovenskej republiky čaká súčasnú vládnu koalíciu riešenie zložitej sociálno – ekonomickej situácie a prekonanie hlbokej politickej krízy. Nebude to jednoduché, pretože v kríze sa zmieta celý svet.

Prekonať takmer nezmieriteľnú priepasť medzi koalíciou a opozíciou, ktorá sa prejavuje v parlamente aj v uliciach našich miest,  je priam sizyfovská úloha pre slovenských politikov.

https://www.facebook.com/robertficosk/videos/178861021985224?locale=sk_SK

Tento rok nás čakajú voľby nového prezidenta a poslancov Európskeho parlamentu, takže slovenská štátnosť zažije ďalšie politické skúšky z demokracie…

Autor: (tom), Foto: ilustračné a archív