Dejiskom banskobystrických festivalových predstavení dňa 25. augusta 2020 bude Stredoslovenská galéria – Bethlenov dom na Dolnej 8 a jaskyňa Kaplnka pri Banskej Bystrici.
Sensorium
Medzinárodný festival digitálneho umenia a kultúry sa tento rok transformoval do nomádskej hybridnej edície. V dňoch 19. 8. – 7. 9. 2020 predstaví v piatich slovenských mestách hostí, ktorí sú známi aj z projektov pre NASA, MoMA New York či Google Arts & Culture, mnohí boli ocenení festivalom Ars Electronica.
Okrem Trnavy, Žiliny, Košíc a Bratislavy a spoluprác s SNG, Fest Anča, Lovely Experience či Art and Tech Days prinesie festival Sensorium zaujímavé lokálne a medzinárodné predstavenia aj do Banskej Bystrice.
Kykeon – výstava virtuálnej reality v jaskyni a svet očami šamanov
V rámci eventu sa predstaví aj jedinečné dielo mediálnej umelkyne Márie Júdovej a Constantina Nisidisa. Výstava sa uskutoční na neobvyklom mieste v jaskyni Kaplnka pri Banskej Bystrici od 14:00 do 19:00 hod.. Kvôli obmedzenej kapacite je nutná registrácia: https://kykeon.typeform.com/to/kHeCLWmC.
Jaskyňa Kaplnka nachádzajúca sa v lesoch medzi Banskou Bystricou a Špaňou Dolinou patrí spoločne so známejšou Netopierou jaskyňou do komplexu tzv. Sásovských jaskýň. Hoci ju tvorí iba jedna 15 m dlhá sieň, má svoje osobité čaro.
V Kaplnke absentuje krasová výzdoba, v zime ju však skrášľuje množstvo zo zeme rastúcich ľadových cencúľov. Zaujímavosťou sú i skalné okná, ktorými do jej temných priestorov preniká denné svetlo. K jaskyni vedie značkovaný turistický chodník spájajúci Banskú Bystricu (časť Sásová) so Špaňou Dolinou.
Kykeon je pohlcujúci zážitok inšpirovaný vedomosťami a múdrosťou našich predkov. Dielo pozýva divákov, by sa preniesli do svetelného sveta starých šamanov, čím sa stanú súčasťou nového rituálu v pôsobivej virtuálnej realite. Site-specific inštalácia reaguje na individualizmus a stratu empatie a záujmu o ostatných okolo nás.
Mária Júdová skúma kreatívne možnosti technológie. Zameriava sa na stret digitálneho a performančného umenia – jej tvorba siaha od umeleckých inštalácií a zážitkov vo virtuálnej realite až po audiovizuálne predstavenia.
Pútavé úvahy o súčasnosti a budúcnosti od držiteľky ceny Ars Electronica
V banskobystrickej Stredoslovenskej galérii – Bethlenovom dome od 20:00 – 22:00 hod. otvorí tému Novej senzibility – nového zmyslu post – digitálnej doby prednáška od Rachel Uwy, zakladateľky School of Machines, Making & Make Believe. Táto neformálna škola kombinuje technológie, dizajn a umenie, je čerstvým držiteľom ocenenia Ars Electronica pre Digitálne komunity.
Rachel Uwa žila za posledných 15 rokov v komunitách, organizovala komunity a podujatia bojujúce za sociálne a spravodlivé technológie.
Za svoju povinnosť považuje prepájať svety sociálnej spravodlivosti a technológii, a spraviť digitálny svet menej zastrašujúcim, no zato rozmanitejším, hĺbavým a zábavným. Prostredníctvom svojej online prednášky naladí publikum žiť život, o ktorom snívajú, nie život, ktorý si myslia, že by mali žiť.
Na videokonferencii sa otvorí téma Novej senzibility, nového zmyslu post-digitálnej doby. Vďaka online prenosu sa spojíme so zahraničnou hosťkou Rachel Uwa a osobne privítame Máriu Júdovú.
Mária Júdová je vizuálna umelkyňa, ktorá už vyše desať rokov skúma kreatívny potenciál technológie. Zameriava sa najmä na preskúmanie stretu digitálneho a performatívneho umenia, pričom jej tvorba siaha od (interaktívnych) inštalácií a umeleckých zážitkov vo virtuálnej realite až po audiovizuálne predstavenia.
Dokážeme znovu definovať náš vzťah s technológiou a prostredím okolo nás? Ako byť sebavedomejší v každodennom spolužití s technológiami?
Príďte si vypočuť obohacujúce prednášky so zaujímavými hosťami a rozšírte si svoje obzory! Podujatie je bezplatné, podporiť nás však môžete dobrovoľným príspevkom: https://sensorium.is/sk/tickets.
Zdroj: SSG, Foto: ilustračné