Májové Stretnutie s minulosťou priblíži tému banských vodovodov v zázemí Banskej Bystrice

História
1 /

Téme prepravy a využívania vody v prospech banskej činnosti bude venované najbližšie online podujatie – Stretnutie s minulosťou. Sledovať ho môžete už túto stredu na sociálnych sieťach Stredoslovenského múzea.

Budovanie banských vodovodov malo jasný význam – využiť energiu vody v prospech človeka. Svoje uplatnenie si v minulosti tento dômyselný systém našiel predovšetkým v baníctve a odvetviach, ktoré s ním  úzko súviseli.

Čo však predchádzalo vzniku takýchto hydrotechnických diel a akým spôsobom fungovali, že boli tak efektívne? Aj na tieto otázky odpovie historik z Katedry histórie Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici PhDr. Oto Tomeček, PhD.

V stredoslovenskom baníctve zohrávala voda veľmi dôležitú úlohu. Už od samotného počiatku tohto priemyselného odvetvia vznikali rôzne spôsoby, ako ju čo najefektívnejšie využiť. K jedným z nich patrilo tzv. zvedenie vôd z okolitých svahov. Možností, ako zabezpečiť vodnú energiu bolo, samozrejme, viacero. Záviseli predovšetkým od daností konkrétnej lokality,

vysvetľuje Oto Tomeček.

K osvedčeným spôsobom, ako zabezpečiť vodnú energiu, patrili aj banské vodovody.

V starohorsko-špaňodolinskom rudnom revíri ležiacom v zázemí mesta Banská Bystrica vznikli v priebehu raného novoveku 4 gravitačné banské vodovody (Špaňodolinský, Piesocký, Terézia-šachtový a Haliarsky), ktoré zmenili prirodzený vodný režim oblasti a významnou mierou pretvorili charakter miestnej krajiny. Pozrieme sa aj na priebežné výsledky terénneho prieskumu tohto dnes už zaniknutého unikátneho hydrotechnického diela,

približuje hosť obľúbeného odborného podujatia.

Stretnutie s minulosťou na tému Banské vodovody v zázemí Banskej Bystrice môžete sledovať už 26. mája 2021. Živé vysielanie sa na sociálnych sieťach Stredoslovenského múzea začne tradične o 18:30 hod.

Zdroj: Kristína Hatarová, Foto: archív a ilustračné